Benden Milletvekili Olmaz

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.631 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Deprem, maden kazası, terör şehidi ve benzeri acıların politika malzemesi yapılması oldukça çirkin…

Soma faciasının muhalefet partileri CHP ve MHP tarafından kullanılmaması, istismar edilmemesi herkesi şaşırttı. Aslında ortada şaşıracak bir durum yoktu. CHP ve MHP Van Depremi’ni de istismar etmemişti.

Ama siyasetçinin fireni yok!

Soma’yı kullananlar çıkacaktır. Hatta Yatağan’daki özelleştirme direnişini… (!)

xx        xx        xx

Bu yaz Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Ardından 2015 de milletvekilleri yenilenecek. Yenilenirler mi?

Bana sorarsanız büyük bölümü yerlerini koruyacaktır. Bıraksanız milletvekili olarak ölmek isterler. Belediye başkanları da öyle… Neredeyse politika ‘meslek’ haline geldi!

Muğlalılar 6 milletvekilinden memnun mu?

Elbette memnun olanlar vardır. Ben memnun değilim. 2015’te seçileceklerden de memnun olacağımı sanmıyorum.

xx        xx        xx

Görünen o ki sağda da solda da mevcut milletvekilleri yeniden adaylar.

Onlar aday olurlar da eskiler aday olmazlar mı?

MHP’de Metin Ergun ve AK Parti’de Diş Doktoru Seyfi Terzibaşıoğlu’nun aday olmaları bekleniyor. AK Parti’den milletvekili seçildikten sonra dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte Demokrat Parti’ye geçen Hasan Özyer siyasetten epey uzaklaştı. Ama milletvekilliğinin ardından bürokrasiye dönen Dr. Mehmet Nilhıdır da pek ala aday olabilir.

xx        xx        xx

Sağ partileri bir kenara koyup biz soldan yürüyelim. Çünkü sağda; AK Parti’de de MHP’de de Ankara’nın dediği olur.

CHP’de birkaç seçimdir milletvekili adayları ön seçim ile belirleniyor.

Ama Türkiye’de başta İstanbul, İzmir ve Ankara gibi atama yapılacak başka bir yer kalmamış gibi son iki gene seçimde Muğla’da atama dayatması yapıldı. İlkinde Prof. Dr. Gürol Ergin, ikincisinde Ömer Süha Aldan seçildi.

Birazcık olsun vicdanları sızladı mı bilmem. Çünkü her ikisi de CHP Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun hakkını yedi!..

Emrah Doğu iki dönemdir parti tabanın oyları ile üçüncü sıraya geliyor, ama üçüncü sıraya atama yapılması sonucu dördüncü sıraya kaydırılıyor! Hak mı?

Muğla CHP’de kime sorsanız, herkes Emrah Doğu’nun önümüzdeki seçimde artık Ankara’ya gitmesi orta görüşünde…

xx        xx        xx

Tabi CHP bu… Neredeyse bir yıl Muğla’yı “belediye başkanı adaylarını ön seçimle belirleyeceğiz” diye oyaladılar. Herkes umutlanmışken de başta büyükşehir olmak üzere adayların büyük bölümü atama ile belirlendi.

Oysa İl Başkanı Mustafa Öztürk ve arkadaşları Dr. Ali Arslan’ın karşısında kongreyi kazanırken “ön seçim” sözü vermişlerdi. Öztürk ve ekibi sözünü tutamadı!

Görünen o ki İl Başkanı Öztürk 2015’de aday. O zaman verdiği sözü yerine getirememenin hesabını verecektir muhtemelen…

Muğla’ya yerleşeceği söylenen Prof. Dr. Gürol Ergin aday olur mu belli değil. Büyükşehir Belediyesi’ne danışman olduğu veya olacağı söyleniyor. Bir ara Muğla Belediyesi eski Belediye Başkan Vekillerinden Yavuz Kayı’nın adı da geçer gibi oldu, ama galiba o da büyükşehir şirketlerinden MELSA Yönetim Kurulu Başkanı olmuş…

xx        xx        xx

Tabi son yerel seçimde büyükşehir belediye başkanı aday adayları arasında yeralan Muğla’nın eski milletvekilleri Fevzi Topuz ve Dr. Ali Arslan’ın kesinlikle aday oldukları söyleniyor. Demokratik haklarıdır. Yine eski vekillerden Veteriner Hekim Fahrettin Üstün’ün de iki “meslektaşından” bir eksiği yok!

Bakarsınız DSP Muğla Milletvekilliğinden sonra CHP’li olan Fikret Uzunhasan da aday olur. Neyi eksik?.. Hem son zamanlarda CHP’de dışarıdan gelenler revaçta…

Tabi Muğla Barosu eski başkanlarından Av. Ayla Kara’yı da unutmamalı. Büyükşehir aday adayları arasında yer alan Kara iddialı olabilir.

xx        xx        xx

Keşke Muğla eski milletvekilleri Tufan Doğu, Erman Şahin, Dr. Sami Gökmen ve Av. Zeki Çakıroğlu da aday olsalar. Onların neyi eksik ki? Bu benim görüşüm değil, CHP tabanından gelen tepki!

Bu noktada sorulan soru “Hiç yeni isim yok mu?” şeklinde oluyor. Olmaz olur mu? Pek yeni olmasa da Hüseyin Anıl var. Yeni denilebilecek isimler ise Milas’tan Av. Akın Üstündağ, eski Ören Belediye Başkanı Kazım Turan… Ön seçim olsaydı garanti Milas Belediye Başkanı görülen Barış Saylak da aday olabilir.

Köyceğiz Belediye Başkanlığını kaybeden Salih Erbay için “Bir köşeye çekilemez, milletvekili adayı olur” diyenler hiç de az değil. Ama bence Salih Erbay oğlu ADD Başkanı Burak Erbay’ı öne sürer.

Fethiye’de belediye başkanı seçilemeyen Keramettin Yılmaz “Ben de varım” derse şaşırmamalı…

xx        xx        xx

Aslında bu gün niyetim Soma’ya devam etmekti. Nereden nereye geldik.

CHP’nin 2015 muhtemel milletvekili aday adaylarından Soma’da görülenler, hatta Soma fotolarını sosyal medyada paylaşanlar olmuş!

İster görgüsüzlük, ister istismar deyin siz değerlendirin. Ben bir şey demeyeceğim. Milas Mitinginde adını anons ettirmek için kıvrananları görmüştüm.

Yatağan’da 1 Mayıs mitinginde adını anons ettirenler de olmuş.

Anlaşılan CHP Muğla’da milletvekili adaylarını ön seçim ile belirlerse “Mustafa Balbaylar Silivri’de çile çekerken, insanlar Soma cehenneminde can verirken, emekçiler Yatağan’da özelleştirmeye karşı direnirken neredeydin?” diye sorulacak!!!

Ben Silivri’de ve Yatağan’da vardım, ama Soma’da yoktum.

Benden milletvekili adayı olmaz… Soma’ya gidip, gittiğini sosyal medyada belgelemeyen yandı!

xx        xx        xx

CHP Muğla’da ön seçim yaparsa ben bu köşeden aday adaylarına “CHP’li belediyelerde yaşanan taşeronlaşma için ne diyorsunuz. Yanınızda çalışanlar sendikalı mı değil mi?” diye sorabilirim. Dersinize çalışın…

Eğer yine atama olursa Gürol Ergin’mi, Ömer Süha Aldan mı olur?

Muhtemelen İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın olur!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 22 Mayıs 2014 / 09:49

Günaydınlar. CHP deki seçim sürecinde milletvekili aday yarışları beni pek ilgilendirmiyor. Çünkü öncelikle bakılması gerekli olan CHP nin bir yol haritası . Siyasi varlığa saygı duyuyorum. Önce herkes buradan başlasa, diyorum. Yani CHP bir birey üzerinde geniş yankı, ses, etki bulmalıdır, kanaatimce. CHP deki en hoşuma gitmeyen şey “ben halkım” gözüyle bakacak isek, sadece seçimden seçime birilerinin adaylık yarışı ve adaylık sevdasının oluştuğu alan değildir. Milletvekili, başkan oluşmalıdır elbette ancak içinde halkla bütünleşmiş adaylar o kendiliğinden beliren çalışamaların sonucu gelmelidir. Sevgili Emrah Doğu’ya gelince o herkesten önce ve herkesten çok hakediyor. Destekliyorum, Emrah’ı. Akın Üstündağ düşünceli bir partilidir. Hüseyin Anıl niye olmasın yıllardır koşuyoruz kulvarda?
Milletvekilleri Meclis’teki rutin görevlerinden ayrı bölgelerinde partiye ivme kazandıracak hareketler sağlıyorsa, halkla sıcaksa, temasları ile sürekli iç içe ise çok çalışıyor, hareket ortaya çıkıyor demektir. Oysa ki hareketsizlik var o heyecan duyduğum siyasal varlıkta.
Siz Sevgili özcan Özgür yazmayacağım, yazma hevesim yok demişsiniz, bakıyorum yazmışsınız, dayanamamışsınız. Sevgiyle. Nabide Kılınç. Yerkesik.