“Ben Nefesimi Tutar Beklerim” « Hamle Gazetesi

“Ben Nefesimi Tutar Beklerim”

Bu haber 07 Aralık 2017 - 0:35 'de eklendi ve 2.199 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 4 Aralık 2017 Pazartesi…

Önemli tarih.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün 19 yıllık belediye başkanlığında hakim karşısına çıktığı gün.

O gün mülga Muğla Belediyesi Başkanı Osman Gürün ile dönemin Encümen Üyeleri Taner Taşer, Sevdiye Uysal ve Ramazan Yayman; dönemin belediye yöneticileri Yazıişleri Müdürü Vekili İlhan İzzet Ünal, Mali Hizmetler Müdür Vekili Güsev Çulha ve İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer şüpheliler” olarak üzerlerine atılı “görevini kötüye kullanma” suçuyla ilgili ifade verdiler.

Davanın müştekisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu ilk duruşmaya gelmedi.

Kendisine “Neden?” diye sordum.

Neredeyse 7 yıl oldu. Ben nefesimi tutup, bekledim. Duruşmada olmayı çok isterdim, ama mazeretim vardı” diye karşılık verdi.

Duruşma Mart 2018’e ertelendi…

 

xx        xx        xx

Bu dava 7 yıl sonra, nereden, nasıl çıktı?

Davanın konusu neydi?

Şimdi hep birlikte hatırlayalım.

Bugün Muğla’nın önde gelen, prestijli inşaat firmalarından biri olan Karaosmanoğlu İnşaat’ın sahibi Makine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu 7-8 yıl önce tek başına ortaya çıkıp, belediye uygulamalarını kamunun zarar görmemesi, vatandaşın mağdur edilmemesi için “sivil toplum” olmanın gereğini yapmaya başlayınca bir anda “gönüllerin kahramanı” oldu.

Kendisiyle birlikte Hamle TV’de az program yapmadık.

Sonunda Muğlalılar O’na “Vatandaş Ahmet” sıfatını yakıştırmıştı.

O zamanlar sadece televizyon programları da yapmamıştık.

Hamle Gazetesi okurları tarafından 2011 yılında “Yılın Vatandaşı” seçilmiş ve o yıl Karaosmanoğlu ile aynı ödül treninde yolculuk yapan Gazeteci- TV Yapımcısı Genç Bakış Programı Sunucusu Abbas Güçlü de Muğla’dan dönüşünde köşesinde “Muğla’nın bir Vatandaş Ahmeti var…” diye söz etmişti…

 

xx        xx        xx

Vatandaş Ahmet o yıllarda belediye uygulamalarına karşı hukuk mücadelesi de başlatmış, çok sayıda suç duyurusunda bulunmuş, dava açmıştı.

Suç duyurularının neredeyse hepsi de reddedilmişti.

İşte bu dava o reddedilen suç duyurularından sadece bir tanesi…

O yüzden Vatandaş Ahmet KaraosmanoğluBen nefesimi tuttum bekledim” diyor.

Vatandaş Ahmet o yıllarda mülga Muğla Belediyesi’nin uygulamalarını önce mercek altına alır, saptadığı yanlışları, kamu zararına neden olabilecek işleri belediyenin ilgilileri ve yetkilileri ile paylaşır ve onları birebir uyarırdı…

Yol gösterdiği de olurdu…

Hani arada bir kendisini dinledikleri de olmuştur.

Ancak çoğu zaman da dinlememişlerdir.

Dinlemediklerinde benimle paylaşır, haber yapar, TV’de telefonlar izleyiciye açık canlı yayında kamuoyu yaratmaya çalışırdık…  Mühendisliğe, hukuka uygun bulmadığı konularda uyarıcı görevi yapardı…

 

xx        xx        xx

Avukat eşi Canan Karaosmanoğlu sayesinde Vatandaş Ahmet’in “mühendislik” bilgisi yanında, “hukuk” bilgisi de fena değildir.

Ki ben hala tereddüt ettiğim yazılarımı, baskıya vermeden O’na kontrol ettiririm…

Karaosmanoğlu Vatandaş Ahmet muhatapları aldırış etmeyince de geriye tek bir yol kalırdı. Yargı yoluna başvururdu…

Bütün bu nedenlerle son yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylarından Musa Gökbel kendisine “Danışmanlarımdan biri olacaksın. Sadece ihaleleri ve proje uygulamalarını denetle yeter” demişti.

Musa Gökbel’in düşündüğünü mülga Muğla Belediyesi yöneticileri neden düşünmemişlerdi hala anlamış değilim…

Karaosmanoğlu’nun kimini Muğla gündemine, kimini yargıya taşıdıklarının içinde hemen akla geliverenler arasında Katlı Otopark, Eski Garaj Alanı, Kanalizasyon ve benzeri Muğla Belediyesi uygulamaları bulunmaktadır.

Dediğim gibi geçen pazartesi günü ilk duruşması yapılan “görevi kötüye kullanma” iddialı dava o suç duyurularından sadece bir tanesidir…

 

xx        xx        xx

Dava konusu ve duruşma ile ilgili herhangi bir yorumda bulunacak değilim.

Ancak bu noktaya nasıl gelindi, sorusunun yanıtına bakabiliriz.

Mülga Muğla Belediyesi döneminde Kışla Park’ta “Halı Saha” ihalesi yapılmıştı. 18/06/2010 tarihinde yapılan bu ihaleye bir kişi katılmıştı. O da dönemin İmar ve Şehircilik Müdürü, aynı zamanda Encümen Üyesi olan Fehmi Türer’in ağabeyi Fettah Türer’di ve İşi tek başına almıştı…

İşin garip tarafı 2886 Sayılı Devlet İhale Yasasının 6. Maddesi’nin (c) bendinde açıkça yazılmasına rağmen buna uyma gereği duyulmamıştı.

Yani ihaleye çıkarılan “Halı Saha” işini o gün İhale Komisyonu’nda yer alan İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer’in ağabeyi Fettah Türer ihaleyi kazanmıştı.

Kirası 15 bin TL’ye ihaleye çıkarılan işi 18 bin TL kira bedeli ile kazanan Fettah Türer, şartnameye göre Halı Saha ışıklandırma ve bahçe düzenlemesi ile birlikte 2 soyunma odası, 2 tuvalet, 1 çay ocağı yanında elektrik su tesisatını yapacak ve harcamalarını kiradan düşmeyecekti…

Burada dava konusu olan ise İhale Komisyonu’nda yer alan İmar Müdürü Fehmi Türer’in ağabeyine ihale yapılmış olması oldu…

 

xx        xx        xx

Söz konusu kanunda; İhaleye katılamayacak olanlar şöyle sıralanıyor:

Madde 6 – Aşağıdaki şahıslar doğrudan veya dolaylı olarak ihalelere katılamazlar:

  1. İhaleyi yapan idarenin;
  2. a) İta amirleri, b) İhale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve denetlemekle görevli olanlar, c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve ikinci dereceye kadar (ikinci derece dahil) kan ve sıhri hısımları.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu hal böyle oluca Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Osman Gürün kamu görevlisi olduğu için İç İşleri Bakanlığından soruşturma izni istedi. O zaman Bakanlık bu izni verdi. Ancak Osman Gürün de Bakanlık kararı için Danıştay’da itirazda bulundu ise de bu istek reddedildi.

Bu arada Savcılık ayrıca Devlet Memuru statüsünde olan diğer şüpheliler için de Valilikten izin istemiş, dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin isteği reddetmiştir. Yani bugün FETÖ’cü olarak yargılanmakta olan Şahin şüphelilerin soruşturulmalarına izin vermemiştir.

Karaosmanoğlu bu ret kararını Bölge İdare Mahkemesi’nde bozdurdu. Ancak tüm bu kararlara rağmen Savcılık kovuşturmaya yer yoktur kararı verdi. Tabi Karaosmanoğlu bu karara da itiraz etti.

Ne var ki o zaman bu itiraz Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde ret edildi. Böylece hukuk yolu tıkanmış oldu…

Ancak Karaosmanoğlu hukuk yolu tıkanınca Kanun Yararına Bozma yoluna gitti ve bu kararı bozdurarak davanın açılmasını sağladı.

Bu arada 7 yıl geçti, dava unutulmuştu. Ama Karaosmanoğlu “nefesini tutmuş bekliyormuş”…

 

xx        xx        xx

Karaosmanoğlu‘nun suç duyuruları ile ilgili olarak eski Muğla Belediyesi çalışanları ile ilgili olarak İhaleye Fesat Karıştırmaktan ve Görevi Kötüye Kullanmaktan halen devam eden 2 dava daha bulunmakta…

Karaosmanoğlu’nun suç duyurusunda bulunmasına neden olan Muğla Belediyesi uygulamalarından biri de Katlı Otopark uygulaması olmuştu. Kentsel SİT Alanı’nın orta yerine, kentin ortasına hançer saplar gibi dikilen beton yığınına o zaman çok tepki gösterilmişti…

Peki Karaosmanoğlu’nun suç duyurusuna yeniden bakılabilir mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 07 Aralık 2017 / 09:15

Günaydınlar,
siyasi tarafı olsun olmasın ki bilhassa olsun,böyle VATANDAŞ AHMET’LER ÇOĞALIRSA,
ya da çoğalabilecek ortam oluşturulursa,
ülke kazanır,millet kazanır,
çünki dünyanın hiç bir yerinde herkesin başına ZABITA güçleri Polis vb.dikemezsiniz,böyle bir dünya yok ancak,
HUKUK ve ADALET temelinde,hep söylenip de altı boş kalan,
“DEVLET-MİLLET ELELE” şiarının altı doldurulabilirse işte o zaman MÜKEMMEL BİR OTO KONTROL ORTAYA ÇIKAR Kİ,
KANUNSUZLUKLARIN,HIRSIZIN,UĞURSUZUN ÖNÜ KESİLİR,
YÜREĞİNE SAĞLIK AHMET TAN KARAOSMANOĞLU KARDEŞİM,
SELAM SANA VE SENİN YÜREĞİNDEKİLERİ HİSSEDBİLENLERE,

Mehmet Keza KUNDAKÇI 07 Aralık 2017 / 09:17

YORUMUZUN OLMASIN DİYE DİKKAT EDERKEN YAZMAK İSTEDİĞİM BİR ŞEY DAHA VARDI,

VATANDAŞ AHMETLER,
AKP’DE DE OLSUN ÇOĞALSIN,
MHP’DE DE OLSUN ÇOĞALSIN,
CHP’DE DEOLSUN ÇOĞALSIN İNŞAALLAH,