“Ben Muğla’yım, Menteşe değil”

Bu haber 02 Haziran 2015 - 0:53 'de eklendi ve 1.028 kez görüntülendi.

mugla1656516Anadolu Partisi Muğla Milletvekili Adayı Mimar Eniz Tunca, tarihi Yağcılar Hanı önünde imza standı açarak tarihe saygı istedi. Muğla’nın adının Büyükşehir ile birlikte ilin kadim adı ‘Menteşe’nin verilmemiş olmasını tarihe ve Muğla’ya saygısızlık olarak değerlendiren Tunca, “İl merkezinin adı da Muğla olarak kalmalıydı” dedi.

Özcan Özgür

Anadolu Partisi Muğla Milletvekili Adayı Mimar Eniz Tunca, tarihi Yağcılar Hanı önünde imza standı açarak tarihe saygı istedi. Muğla’nın adının Büyükşehir ile birlikte ilin kadim adı ‘Menteşe’nin verilmemiş olmasını tarihe ve Muğla’ya saygısızlık olarak değerlendiren Tunca, “İl merkezinin adı da Muğla olarak kalmalıydı” dedi.

Seçim çalışmaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Anadolu Partisi Muğla örgütü olarak seçim çalışmalarımızı köy köy, mahalle mahalle sürdürüyoruz. Ülke profilimizle ilgili umutsuzluğumuz o aydın insanları tanıdıkça yerini umuda bırakıyor. Bu düzenle derdi olan, çıkış yolu arayan insanlarımızın ne kadar çok olduğunu gördükçe içimiz aydınlanıyor.” Diyen Anadolu Partisi Adayı Tunca, Muğla’nın tarihten gelen isimlerine sahip çıkılması için “Bir imza da sen ver” dedi. Anadolu Partisi Muğla Milletvekili Adayı Eniz Tunca tarafından başlatılan imza kampanyasına Muğlalılar büyük ilgi gösterdi. Kampanyaya imza vererek destekleyenler arasında son seçimde Menteşe Belediye Başkanlığı için aday olan Hilmi Giresun ve Mehmet Altınay da yer aldı.

Yağcılar İş Hanı önünde yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarında Fethiye’nin Nif Köyü’nde emekli öğretmen Ramazan Öncü ile tanıştığını ve kendisinden “Nif” adının Rumca olması nedeniyle 1960 ihtilalinde “Arpacık” olarak değiştirilmiş olduğunu öğrendiğini belirtirken, “Yine Ramazan Öncü ağabeyimizin kendisinden öğrendik. Kişisel mücadelesi ile köyün adı 2 Haziran 2014’te yeniden ‘Nif’ haline getirilmiş.” diyerek şöyle devam etti:
“Ramazan Öncü Ağabeyimin açmış olduğu yoldan giderek ben de ‘Ben Muğlayım, Menteşe değil!’ diye imza kampanyası başlatıyorum. Tüm Goca Molalıları kampanyamızı desteklemeye çağırıyorum. Kampanyamız başvuru yapabileceğimiz sayıya ulaşana kadar sürecektir. Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın da dediği gibi; Bilir/bildıririm: Yer adları değiştirmek, ağacın kökünü sökmek, oraların bize ait olduğunu gösteren tapusunu yakmakla eşdeğerdir. Büyükşehir Yasası ile Muğla bölgesinin kadim adı olan Menteşe’nin, koskoca Menteşe Beyliğinin adının il merkezine sığdırılması ne kadar yanlış ise ‘Muğla’ adının da ile verilerek geçmişinden koparılması o kadar yanlış olmuştur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.