Ben “hala” Başkan Gürün’e inanmak istiyorum « Hamle Gazetesi

Ben “hala” Başkan Gürün’e inanmak istiyorum

Bu haber 11 Mayıs 2019 - 1:25 'de eklendi ve 1.940 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı Hüseyin Anıl‘ın 31 Mart 2019 yerel seçiminin bağımsız adaylarından Behçet Saatcı‘ya “.. biz Muğlalılara üçüncü bir seçenek sunduğunuz, çok seviyeli bir kampanya yürüttüğünüz için sizi ve ekibinizi kutluyorum.” diyen teşekkürü ile noktaladım.

Aslında yazıma da Anıl‘ın seçimin ardından yaptığı yorum ile başlamıştım. Öteki seçim arkası yorumları paylaşamadan, 1999 ve 2009 yerel seçimlerine gidip geldik.

Unutmamalı…. Bir bakıma unutulmasın diye tarihe not düşmeye de çalışıyoruz…

Seçim arkasından sadece yorumlar değil, Büyükşehir Başkanı Osman Gürün‘ün açıklamalarında da ilginç ifadeler vardı. Onlardan biri başkanlık binasının arkasındaki meydancıktaki konuşmasından şu ifade önemliydi:

3 rakiple yarıştık. Hepsini kutluyorum. Tabiki hırsınız sizin önünüze geçerse, bir takım şeyler olabilir. Hiç bir aday ile ilgili negatif söz söylemedik. Bize yakışmaz. Olan oldu. Bazen siz söylemezsiniz, sizin yanınızdaki arkadaşlar söyletir veya söyler.

Hiçbir aday da Başkan Gürün ile ilgili negatif bir söz söylemedi…

xx           xx           xx

Bu anlamda ben de adayların hepsini kutluyorum. Behçet Saatcı‘yı hepsinden çok kutluyorum.

kayseri evden eve nakliyat

O’nun yerinde sabır taşı olsa çatlardı.

Kendisi ve taraftarları ile ilgili söylenmedik bir şey kalmadı. Başkan GürünBize yakışmaz. Olan oldu.” diyor. Söylenenler O‘na söylense de böyle dermiydi bilinmez, ama “Bazen siz söylemezsiniz, sizin yanınızdaki arkadaşlar söyletir veya söyler.” dediği gibi söylediler…

O bir eli kanlı katildir”, “Seçimi kaybedeceğini bile bile aday olan, AKP’nin değirmenine su taşıyan, AKP’nin tavşan adayıdır”, “Finansörü, sponsoru AKP’li Hasan Özyer’dir”, “Seçilirse, AKP’ye geçecek”, “Fethiye mezbahasını yandaşına peşkeş çekti”, “İYİ partinin gizli, etik dışı adayı”, “Bağımsız adayın meclisi yok ki, nasıl çalışacak”, “Meclis çoğunluğu kimde ise, o gurup, oylarıyla bağımsız seçilen başkan, ilk oturumu bile toplayamaz, düşürülür
Bunlar aklıma geliverenler… Hala da merak ediyorum, bunları söyleyenler söylediklerine inanıyorlar ve söylerken vicdanları rahatmıydı?

Seçim bitti, İstanbul ve Ankara‘da başkanlıkları kazanan “Millet İttifakı” adaylarının meclisi yoktu… Seçimi kaybedeceğini bile bile aday olan, AK Parti‘nin değirmenine su taşıdığı iddia edilen Saatcı aslında seçimin ikincisi olmuştu… Bunu Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer de söylüyor!

Ve eli kanlı katil denilen adam 2014 seçimlerinde “Fethiye’de halk devrimi yaptık” diyordu!

xx           xx           xx

Yukarıda Allah var… Osman Gürün bunların hiçbirini söylemedi. Yazdırdığını da sanmıyorum. “Ben Behçet Saatcı’ya oy verecek kadar şerefsizmiyim?” söylemiyle, Behçet Saatcı‘ya oy verecek olanlar dolaylı olarak toptan şerefsiz bile ilan edildiler. Gerçekten de sabır taşı olsa çatlar… Ama büyük bir sabır gösterdiler… Ancak şu soruyu sormakta gerekiyor:

Bazen siz söylemezsiniz, sizin yanınızdaki arkadaşlar söyletir veya söyler.” diyen Başkan Gürün, başta “CHP’li” demeyeceğim, “Osmancı” troller olmak üzere klavye silahşörlerine ve köşe kalemşörlerine “Ayıp oluyor çocuklar. Bize yakışmaz” diyemez miydi?
Tabi Başkan GürünBenim bunlardan haberim olmadı. Sokaktaki insanları nasıl denetleyebilirsiniz ki?” diyebilir… O şimdi “Bize yakışmaz. Olan oldu.” demiş bulunuyor.

O günlerde sosyal medyada, trol alay ve tümenleriyle saldırılıp, neredeyse tam kriminalize edilen Behçet Saatcı‘nın çevresindekilerinde yazılı ve sözlü saldırılara “şiddetle” cevap vermek isteyenleri “Bize yakışmaz” diye nasıl engellendiklerini bir gazeteci olarak biliyorum. İyi ki engellenmişler. Yoksa şimdi “Olan oldu” diye geçiştirilemeyecek olumsuzluklar yaşanabilirdi…

xx           xx           xx

CHP‘nin geçmişteki milletvekili adaylarından, Tes-iş Sendikası‘nın eski başkanlarından, Yatağan barikat çocuklarının önderi Erol Soğancı‘nın seçimin ardından yaptığı yorum önemli. “#MUĞLA da Emekten uzak, Halkçı Belediyecilik yapmayan, Düzenin bile gerisinde Siyaset yapanlar; Büyük Güven Kaybına uğradınız. Şimdi Kendinize çeki düzen verip Politikanızı değiştirecekmisiniz. Gerekli olan bu.” diyen Soğancı şöyle devam ediyordu:

Sermayenin aktif temsilcisi olma yolunda engel tanımayan, Kendisinin ezelden beri ‘Ülkücü’ olduğunu ifade eden Aday için futursuzca yoğun mesai harcayan, yıllardır düşünsel Dostu olanları kırıp döken, kendilerine hala ‘Solcu’ diyen Arkadaşlar samimi bir şekilde Öncelikle Öz Eleştiri yapacaklar mı? Yakışan bu!

xx           xx           xx

O arkadaşları bilmiyorum, ama bari Başkan Gürün bir öz eleştiri yapmalıydı.

Hayal kırıklığı değil tabi… Çıkıp İYİ Partililere ve HDP’lilere bile teşekkür etme nezaketi göstermediler.

Başkan Gürün o gün o hafızalarda yer eden ünlü başkanlık binası arka bahçe konuşmasında belediye çalışanlarına seslenirken bir de “Bu millet, Muğla bize güvendiyse, bu güveni sarsacak hiçbir şey yapmaya hakkımız yok. Başta ben. Bahattin başkanım ve sizler. Herkese güleryüzlü davranacağız. Herkesi ikna etmeye çalışacağız.” demişti.

Seçildiğinin ertesi günü herkes çalışanlarına, seçmenlerine teşekkür ederken sen kalk personelini fırçala, sonra da “Herkese güleryüzlü davranacağız” de…

Kim inanır?

Ben “hala” inanmak istiyorum.

Başkan Gürün’ün “Herkesi ikna etmeye çalışacağız.” dediği o herkesten biri olmak istiyorum…

Hadi ikna edin beni, bizi… Gülüşünüz samimi olsun…

 xx           xx           xx

CHP‘nin potansiyel milletvekili aday adaylarından, Bodrum‘dan Mimar Togay Kömür de, Başkan Gürün‘ün seçim kıyımında bulunacağını iddia eden paylaşımlardan birinin altına “Pirus zaferi… Yani kaybı yüksek birinin kıyım yapacak mecali mi var? CHP’ye oy kaybettirmiş, hırsı yüzünden ilçeleri kaybettirmiş, kendi oyları bile % 36 olarak Türkiye’de EN DÜŞÜK OYLA SEÇİLMİŞ birisi kime kıyacak? Muğla’ya kıydığının hesabı ona daha çok sorulacak” şeklinde yorumda bulunmuştu.

Kaybı yüksek olan birinin elbette kıyıma mecali olmaz. Ancak “kayba” rağmen “gücü” elinde tutan biri genellikle “aklı” ile değil, “duyguları” ile hareket eder… Bu anlamda Başkan Gürün‘ün yukarıda alıntıladığım “Tabiki hırsınız sizin önünüze geçerse, bir takım şeyler olabilir.” sözünü de yabana atmamalı… Ki hızı azalmış olmakla birlikte başta Marmaris ve Menteşe‘den olmak üzere kıyıma uğrayanların haberleri gelmeye devam ediyor.

Herkes Togay Kömür gibi “aklını hırsının önüne geçirip” iyi niyetli yaklaşım sergileyemeyebilir…

 xx           xx           xx

Yine Bodrum‘dan Aydın Öncel de “Konuşacağız. Hemde çok konuşacağız. Muğla Büyükşehir’de CHP’nin oylarını %36 ya düşürme başarısını gösteren siz ve kadronuz ‘seçimi kazandım’ diye sevinmesin. Bu seçimi #CHP kazandı. #HALK kazandı.” diyerek, şöyle devam etmişti:

Sn.Osman Gürün aklınızı başınıza alın.! Barışmaya çalışın önce partililerinizle.. Dizayn etmekten vazgeçin CHP’yi. İşinize bakmayı ve Belediye Başkanı olmayı deneyin. Biçtiginiz insanlara, partililerinize elinizi uzatın. Muğla halkına özür borcunuz var. Şoför arkadaşlarımızla barışmayı deneyin. Siyasi yaşamınızı saygıyla bitirmeyi deneyin. Tabi ki kendinizi hala CHP’nin üzerinde görmüyorsanız.! Bu seçimi ve Muğla halkını doğru okuyacağınızı umut ediyorum. Yoksa işiniz zor.!”

Bu köşenin takipçilerinden hemşerim Arif İlmanDavul zurna ve meşaleler ile kendini iyi hissettiği, dedesinin evini bağışladığı, baba ocağı, oturduğu mahalle olan Düğerek’de dahi sarı kart yedi?!” diyen yorumunda, Düğerek Mahallesi oy dağılımını paylaşırken “Menteşe Belediye Başkanlığı… CHP: Bin 213, AKP: 580, Diğerleri: 246. Belediye Meclisi… CHP: Bin 106, AKP: 646, Diğerleri: 352. Büyükşehir Başkanlığı… CHP: 899, AKP: 426, Diğerleri: 57, Bağımsız: 560. Düğerek’te de mi çürük var 🙄🙄 Yoksa alınması gereken dersler mi?” demişti.

xx           xx           xx

Behçet Saatcı bu seçimi kazanabilir miydi?

Pazartesi günü bakarız…

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN  SÖZÜ: …Başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir! (Elon Musk)

ÇİVİ

Arkadaşım, “İki bayram arasında düğün olmaz derler. Seçim olur mmu?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 11 Mayıs 2019 / 12:52

Gocuman; Dünkü yazı ile bugünkü yazınız “tarihe not düşmek” anlamında olmuş. İYİ Parti ile HDP parti ye sempati duyanlar elbette “‘Osman GÜRÜN'”e oy vererek desteklediklerini bilmeyenimiz yok. Teşekkür meselesi açık açık olması hepimizin istediği bir usül ve yöntem. Amma bu desteğe teşekkür meselesi kapının yada kapıların arkasında olabileceği gibi özel mahvellerde de yapılabilir. Yöntem farklı ama, şeffaf olsa daha iyi çok çok iyi gayet iyi olur diye düşünüyorum. sevgi ve saygı.

Nabide Kılınç 11 Mayıs 2019 / 15:42

Seçim süresinde gerçekten trolleri çoktu başkanın, hatta şöyle diyeyim algıları hiç hoş değildi gerçekten . Olur olmadık dört koldan kırıp döktüler. Şimdi düşünün yazdığını direk kendi algısı için yorum veya mesaj yazan . Sevgiyi kaybettiler . Ona rağmen sevgi koruduk. Aşırıydı .Olmadık şeyleri yazdılar . Sevgiyi kaybettirirler. Hiç hoş değildi.