Ben Fethiyelileri Destekliyorum!

Bu haber 26 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.011 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili ve TBMM FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Sözcücü Mihrimah Satır’ın Marmaris ile ilgili “Gazi” unvanı önerisi konusunda “Getirin kanun teklifini ben imza vermeye hazırım” sözü tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Komisyon üyelerinin, Marmaris’te darbe girişimi gecesi ilçede yaşananların tanıklarını dinlemeleri sırasında Milletvekili Satır’ın Marmaris’e “Gazi” unvanı önerince Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün de “Gazi”nin başına “Kahraman” unvanı eklenmesini önerdiği basına yansımıştı.

Milletvekili Öztürk ise bunun doğru olmadığını söyledi. “Ben o gün ‘Kahraman’ önerisinde bulunmadım. Hanfendi ‘Nihat bey kanun teklifini hazırlayıp gelsin, ben imza vermeye hazırım’ deyince buna benim tek başıma karar veremeyeceğimi söyledim. ‘Marmarislilere danışırız, sorarız, tartışırız. Marmarisli isterse kanun teklifi hazırlarız’ dedim. Şu anda ülkenin Marmaris’in adından önemli meseleleri var” ifadesinde bulundu.

xx        xx        xx

Otopark meselesi ve Muğla’nın ünlü dubaları ile ilgili yazılarım, daha doğrusu Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı H. Alper Kolukısa’nın bilgilendirmesi büyük ilgi çekti.

Özellikle 22.12.2016 tarihli “Otopark’ta Devrim Gibi Müjdeler” başlıklı son yazım okunma rekoru kıran yazılarımın arasına girdi. İnternette tıklanma sayısı bini geçti.

O yazıda Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı H. Alper Kolukısa’nın bilgi notundan otopark sorununun köklü çözümü, şehir merkezinin kademeli olarak motorlu araçtan kurtarılması ve dubalardan kurtuluşumuz ile ilgili satırları paylaşmıştım.

İnandırıcı bulanlar oldu. Bulmayanlar da oldu. Şahsen ben inandım.

Sayın Kolukısa’yı tanımıyorum, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün haberi olmadan parmağını kıpırdatamayacağını da biliyorum. Umarım bizi kandırmamıştır.

Çok yorum ve öneri geldi. Bu konuya döneceğiz…

xx        xx        xx

Benimle ilgili “Köyün delisi” diyenler olduğunu biliyorum.

Bunu bende benimsedim.

Evet, ben bu “Muğla” denen ve hatta “Büyükşehir” olduğu söylenen büyük “köyün” delisiyim!

Ancak son zamanlarda bu şehrin delisi, divanesi olmakta biraz ölçüyü kaçırdım, ileri gittim galiba…

Muğla il merkezinde 15 yıldır bir bina bulunamadığı için öğrenci kabul etmeyen “Mimarlık Fakültesi”nin Fethiye’de açılmak istenmesine karşı çıkan 19.12.2016 tarihli ve “Ben Aslında Fethiyelileri Kıskanıyorum!” başlıklı yazıma yorum yapan okurlarım oldu. Onlardan Ayla Ak şöyle demiş:

Muğlalılar tarihi eski adliye binasını Muğla Belediye Başkanına tahsis edeceklerine üniversiteye Mimarlık Fakültesi açılması için tahsis etselermiş. Muğlalılar Muğla’ya yatırım istiyorlarsa Muğla’ya hizmet etmeyi ilke edinmemiş yerel yöneticilerinden kurtulacaklar önce. Muğlalılar on beş sene Muğla’ya hizmet etmemiş başkanlarını Büyükşehire taşıyacaklarına Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı taşısalarmış. Eskişehir Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i taşıdı Eskişehir kazandı. Ya Muğla ne kazandı? Fethiyeliler akla oy verir. Algıya değil. Muğla akıl ve algı kıskacındadır. Allah Fethiyeli hemşerilerimizin bir ve beraberliğini bozmasın.

Amin…

xx        xx        xx

Ayla Ak’ın yorumuna başka ne denir ki?

Amin denir…

Allah Fethiyeli hemşerilerimizin bir ve beraberliğini bozmasın.

Artık “Menteşeli” olan Muğlalılarınkini bozsun mu derseniz, demem zaten ama “bozsun” diyemiyorum, “bozmasın” da demiyorum.

Diyemem de… Çünkü Fethiyeli hemşerilerimizin bir ve beraberliği biz Muğlalılar da yok!

Yine de darısı Muğla’nın başına…

xx        xx        xx

Yorumunda söze “Sayın Özgür baştan sona haklısın. Ancak Mimarlık Fakültesi’nin Menteşe’de kurulmasını istemeyen bir zihniyet var üniversite içinde. Şöyle ki bina yok deniyor. Size soruyorum Menteşe’de Su Ürünleri Fakültesi’nin ne işi var? Kaç öğrencisi var bu fakültenin? Burada ne iş yapar bu fakülte?” diye başlayan Muhammet Tokat adında okurumuzda özetle şöyle demiş:

Mimarlık Fakültesi’ni Fethiye istemiş, biz bina yaparız demiş. Peki size soruyorum. Ortaca, Dalaman, Bodrum, Marmaris veya Milas’a sorsak oradaki kişiler de ‘Hayır biz yapmayacağız’ derler mi? Ben biliyorum ki bir ilçemiz, basında çıktı, bizde Mimarlık Fakültesi’ni istiyoruz. Arsa ise arsa, bina ise bina yaparız, diye bas bas bağırdı. Hadi bakalım şimdi de o ilçenin ileri gelenleri üniversite rektörüne gelsinler. Sayın rektör böyle bir şeye izin verecek midir? Size hak veriyorum. Buradan rektöre ben de sesleniyorum. Mühendislik Fakültesi’ni de taşıyın olsun bitsin.

xx        xx        xx

Sanırım Muhammet Tokat adındaki okurumuz da benim gibi frensizlerden.

Yorumuna kısmen katılıyorum. Ama Ayla Ak ile aynı görüşteyim.

Muğlalılar Muğla’ya yatırım istiyorlarsa Muğla’ya hizmet etmeyi ilke edinmemiş yerel yöneticilerinden kurtulacaklar önce.

Katılmayan var mı?

Katılanların çoğunlukta olduğunu düşünüyorum.

O zaman o ilkesizler nasıl seçiliyorlar derseniz, “Adaya değil, adayı gösteren partiye oy veriliyor” da ondan… (!)

Neyse şimdi buraya dalmayalım.

Ancak şu kadarını belirtelim, Fethiye’de eski MHP’li, yeni DP’li Belediye Başkanı Behçet Saatçı CHP’lilerden de, AK Partililerden de oy alıyor!

Demokrasi böyle bir şey ama…

Neyse…

xx        xx        xx

Son zamanlarda Muğla bir garip oldu.

Tepkisiz… Umarsız… Sessiz…

Hiçbir şeye tepki veren yok.

Kastettiğim Ayla Ak’lar, Muhammet Tokat’lar değil… Onlardan çok var…

Benim kastettiğim Meslek Odaları

Rahmetli Oktay Ekinci hayatta ve Muğla’da yaşıyor olsaydı ortalığı yıkar, ayağa kaldırırdı.

Mimarlık, Muğla’ya ilk yakışan fakültelerden biriydi. Elbette bir de Arkeoloji… Geçte olsa Arkeoloji, Edebiyat Fakültesi içinde ‘bölüm’ olarak açılabildi.

Ne var ki Mimarlık Fakültesi’ne bir bina bulunamadı…

Eğer Mimarlık Fakültesi zamanında öğrenci kabul edebilmiş olsaydı bugün Karabağlar Yaylası elimizden kayıp gidiyor olmazdı.

Şimdi Mimarlık Fakültesi de kayıp gidiyor.

Gitsin… Karabağlar yaylası da gitsin, Gökova Körfezi de…

xx        xx        xx

Seversiniz sevmezsiniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün beğendiğim sözleri vardır:

Bıdı bıdı etmeyin.

Kendi kendinize söylenmeyin, söyleyin.

Muğla il merkezinde durum bu… MuğlalıMuğla” adına bile sahip çıkamadı. Mimarlık Fakültesi’ne mi sahip çıkacak?

Muğlalı “bıdı bıdı” ederek söyleniyor. Havale ediyor… “Özcan sen yazıver” diyor. Sıkıştırırsan “Osun vasın” deyip, “kavgadan” kaçıyor. Haberiniz olsun “havale servisi” kapandı. Ben yazıvermeyeceğim…

Orada burada Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı da “Fethiyeli” diye çekiştirmeyin. Sizin “lobiniz” var mı? Yok… Fethiyelilerin var, ama… Mimarlık Fakültesi’ni de, Fethiye Beşkaza Üniversitesi’ni de hak ediyorlar.

Siz ancak birbirinizin kuyusunu kazar, muhasebesine bakarsınız…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Müşteba KARAMANOĞLU 26 Aralık 2016 / 03:45

Güzel Sanatlar Fak. Mimarlık Fak. her iki fakültenin Muğla merkezde olmaması büyük bir kayıptır .Eski adliye binası restore oldu resterasyon röleve çalışmaları oldu . eski yapıdan ne kaldı hiç bir obje kalmadı .merdiven mermerleri kapılar tavan işlemeleri karo fayans ve dökme beton mozaik dediğimiz taş dökümler ..cihannuma,trabzanlar ,kapı pencere işlemeleri,dövme demir geçmeli korkuluklar .eli belindeler çatı kolonları ahşap çalışmalar eski musluklar lambalar demir merdiven korkulukları YANGIN ALARM ZİLİ SARI PRINÇ park tarafı girişinde sağ köşede idi. adliye iç ahşaplar kapı tozluk ve dilmeleri pencere görüntüleri sipıdak kapı mandalları kapı kolları cumbaları hepsi söküldü yerine o yıla göre 21 yüzyıl obje malzeme kullanıldı .tarıhı otantik hiç bir malzeme kalmadı .. adı restore edildi arkadaşlarım bu teknik konuları birde yabancı gözüyle bakınız eğer bu adliye binası avrupada olsa idi nasıl restore edilirdi .hiç bir malzeme eşya atılmazdı yeniden monte edilirdi .böyle bir yapıyı aynı stil ve şekilde yapılabilir fakat eski orjinal malzemeler olmasa hiç bir değeri yoktur ..Muğla,da restore edilen yapılarda aynı kıyım ve yok etme devam ediyor .şu an Konakaltı kültür merkezi yanındakı yanan eski binada aynı kıyım ve yok etme sürüyor .teknik bilgi alınsın restore nedir nasıl yapılır yenileştirme nedir nasıl yapılmış .
GÜZEL SANATLAR mUĞLA,DA OLSA İDİ SİNEMA TİYATRO SAHNE KOSTÜM VE DRAMATURG OPERA ODA MÜZİĞİ ÇOK SESLİ MÜZİK çalgılı müzik gelişir senfoni orkestrası viyola viyolensel virtüöz yetişirdi yönetmen oyuncu senarist solistler yetişirdi konservatuvar bölümleri Muğla merkez,de çalışıp üretirdi.
Mimarlık bölümü ile arkeolojık kentsel doğal koruma gelişirdi .
Fethiye,yi kıskanmıyorum ilçemiz nasıl olsa il olacak ve Fethiye,ye yakışır .

ŞEVKİ SERTÖZ 26 Aralık 2016 / 09:16

TAMAMEN KATILIYORUM. TEBRİKLER

Müşteba KARAMANOĞLU 26 Aralık 2016 / 13:00

Kültür merkezi Konservatuvar Sanat Güzel Sanatlar ..
Özel İdare 6360 sayılı Büyükşehir yasası ile Özel İdare,ler fiziken Büyükşehir,lere aktarıldı .Muğla,da 30 yılı aşkın sürede Muğla,ya hizmet veren Özel idare Kültür merkezi MUSKİ hizmeti altında yok edildi talan edildi .oysaki orada ne anılar vardı Tiyatro Müsamere Piyes mezuniyet şenlik baloları kamu amaçlı toplantılar kişi kurum kuruluşların sunum kongre konferans panel seminer günlükl toplantı ve bildirim sunumları daha neleri siyasi partilerin kongre ve seçimleri daha neler neler yapılmış bir 300 kişilik seyir salonu sahnesi YOK edildi ..bu akıl Konservatuvar açtı ..Gazi Mustafa Kemal Atatürk kültür merkezi fiziki olarak sanat kültür eğitim sunumları için uygun yapı değildir sanatsal proje içermiyor blok kare dikdörtgen biçiminde yığın ..zaten yer olarak yeri uygun değildir şehire yakın olamayan şehirle iç içe olmayan kültür merkezi .olakı Şehir kenet hastanesi için illakı kültür merkezinin altı olan bölge ısrar ile sürdürüldü ..eğer 2010 yılında bu ısrar olmasa idi Ünv .hastanesi bitli 2 yıl olacaktı. Muğla Belediyesinin milken sahip olduğu ekmek fabrikası tıkılıp kısım müdürlüğüne aktarıldı .Belediye idari müdürlükleri sere serpe Muğla,ya yayıldı ..Şu anki adliye karşısındaki terminal,den sosyal alanlar kompleksine kadar 80 dönüm belediye mülkü içinde olduğunu Muğla Büyükşehir yönetime BİLDİRİRİM ..