Ben farkındayım ya sen?

Bu haber 08 Ekim 2015 - 22:53 'de eklendi ve 1.160 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Fakındalıkların çok önemli olduğunu her daim belirtmekteyim.

Bizler güncel konulara aşina olmalıyız.

Toplumsal konulara duyarlı bir birey olmamız en istenen durumdur. Bir düşünün siz orman içinde yaşayan bir canlısınız ve ormanın içinde yangın çıktı, bana ne, ben ilgilenmiyorum diyebilirmisiniz? Buradaki ateş size kadar ulaşır ve sizide yakar.

Uzlaşı kültürü içinde yaşamak ve toplumsal konulara duyarlı olmak bunun için önemli. Bizler sorumlu bir birey olarak her zaman çevremize, ülkemize ve dünyamıza duyarlı bir bireyler olmalıyız.

Size, yaşanan ve gençlere öğretiler veren durumu anlatacağım.

Orta yaşlı bir adam bir cafeye giderek oturuyor ve yemek ve içmek üzere istediği şeyleri sipariş ediyor. Orta yaşlı adamın yan masasında da bir grup genç oturuyor ve sürekli adama bakarak kendi aralarında gülüşmeye başlıyorlar. Bunun üzerine adam dayanamıyor ve lacivert ceketine takmış olduğu pembe kurdeleyi göstererek, gülmelerinin sebebinin bu pembe kurdele olup olmadığını soruyor. Gençlerden bir tanesi de gayet rahat bir tavırla: “lacivert cekete pembe kurdele çok yakışmış” diyerek yeniden gülüyor. Bunun üzerine orta yaşlı adam, kendisi ile dalga geçen genci masasına davet ederek, pembe kurdelenin anlamını açıklamaya karar veriyor. Genç bu sefer de çok utangaç bir halde adamın masasına gidiyor.
Orta yaşlı adam, pembe kurdelenin, göğüs kanseri bilinçlendirmesi için farkındayım, korkmuyorum kampanyasına destek vermek adına takıldığını; her sene Ekim ayında bu uygulamanın gerçekleştiğini anlatıyor. Genç yeterince mahçup olmuşken, orta yaşlı adam, pembe kurdeleyi annesi için taktığını söylüyor. Genç üzülüyor. Adamın annesinin göğüs kanseri nedeniyle öldüğünü sanıyor. Oysa ki adamın annesinin göğüs kanseri ile ilgisi yok, annesi göğsünde bebekken kendisini çok uyuttuğu, kendisinin annesinin göğsünde huzur bulduğu ve annesinin göğsünde beslendiği için, annesinin göğüslerine zarar gelmemesini dileyerek pembe kurdeleyi taktığını belirtiyor.
Orta yaşlı adam, gence, pembe kurdeleyi karısı için de taktığını söylüyor. Genç, adamın eşinin göğüs kanseri ile mücadele etmediğini dilediğini söylediğinde ise adam, eşinin de göğüs kanseri ile alakası olmadığını, 23 sene önce, göğüsleri ile kızını beslediğini; bu nedenle de eşine minnet duyması ve göğüslerinin sağlıklı olmasını dileyerek pembe kurdele taktığını anlatıyor.

Gençler yaptıklarının utancı içinde hayat dersi alıyorlar ve kendilerininde bu farkındalık ayında etkinlikler yapmalarının ve destek olmalarının önemi ile etkinliklere omuz veriyorlar.

Evet bu ay 1-30 Ekim meme kanseri bilinçlendirme ayı.

Gelin bizlerde, pembe kurdeleyi yakalarımıza takalım.

Kanserde erken tanının önemini belirtelim.

Kadınlarımızın kendi kendine meme muayenesini önemini anlatalım.

1-30 Ekim meme kanseri bilinçlenme ayında, ben farkındayım ya sen!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.