Ben En Çok Ören’i Sevdim…

Bu haber 30 Temmuz 2018 - 3:54 'de eklendi ve 2.003 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben Muğla‘da en çok Datça’yı sevdim. Datça için artık “Can Yücel’in Datçası” diyorlar.

Bu söz Muğla‘da hem kendilerinin “Muğlalılar” tarafından ötekileştirildiğini, “yabancı” diye kategorize edildiğini öne sürüp şikayetçi olan, hem de “Muğla’yı yönetenMuğla doğumlu olmayan hemşerilerimizin kulağına küpe olsun…

Datça sevgim Ören‘i tanıyıncaya kadar sürdü.

Ören‘i de “Melih Cevdet Anday’ın Ören’i” olarak tanıdım. Ben ve ailem Ören tutkunu olduk.

Bu yazımı Ören‘den yazıyorum. Dün geldim. Milas BelediyesiMelih Cevdet Anday”ın anılmasına ve adına düzenlenen “Şiir Günleri”ne katkı yapmaya devam ediyor… Ama Ören‘in Milas‘tan hizmet beklediğini gördüm…

Can Yücel babası Hasan Ali Yücel’e yazdığı şiirinde “Ben en çok babamı sevdim” der. Ben de en çok Datça’yı sevdim…

Neyse Ören‘i yine yazarız… Bugün siyaset yapalım…

xx           xx           xx

Geçen hafta 24 Temmuz Basın’da Sansürün kaldırılışının 110’ncu yıl dönümü nedeniyle iki etkinlik yaşadık. 24 Temmuz Salı günü sabah kahvaltısı’nda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; akşamda CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan ile birlikte olduk.

Meslek yaşamımın 40 yılında böylesi ilkti…

Gazetecilerin önemli bir anma gününde onlarla birlikte olmayı, bırakın bir ilçe başkanını bir il başkanının dahi akıl ettiğini görmedik.

Belediye başkanları olmuştu, ama ilk kez bir ilçe başkanından davet aldık. Bizleri Ula Tükevi‘nde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ağırladı. Muhteşem bir gece oldu. İşletmeci eski ilçe başkanı Gültekin Sarıbaş‘ın servisi mükemmeldi…

İlçe Başkanı Hüseyin Özcan’ın ev sahibi, eski İlçe Başkanı Gültekin Sarıbaş’ın işletme sahibi olduğu mekanda ne konuşulur. Siyaset ve siyaset-basın ilşkilerini konuştuk.

xx           xx           xx

Hüseyin Özcan CHP‘nin Muğla‘daki genç ilçe başkanlarından biri. Başkanlığındaki İlçe Yönetimi pek çok ilçeye göre demokrasiyi içselleştirmiş bir yönetim.. Tek tek hepsiyle tanıştık. Güzel insanlar, heyecanlılar…

ÖzcanUnutulmamalıdır ki; özgür ve tarafsız basın, hepimizin güvencesidir.” dedi… Yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu:

Gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu basında sansür kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme geldiğini hep birlikte görmekteyiz. Demokrasilerde dördüncü güç olarak nitelendirilen gazetecilik mesleği, maalesef son dönemde ciddi baskı ve sorunlarla karşı karşıya. Bugün yaptığı haberler yada yazdığı yazılar nedeniyle pek çok gazeteci hakkında soruşturmalar açıldığına, hapis ya da para cezaları verildiğine tanıklık etmekteyiz.

Özcan haklı… Özgür ve tarafsız basın herkese lazım olabilir…

xx           xx           xx

CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan‘ın davetinde Muğla il merkezindeki gazeteciler biraraya geldik. Aynı gün Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün düzenlediği kahvaltıda il genelinde üç gazeteciler cemiyeti üyesi gazeteciler biraraya geldik.

Kahvaltıda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, bundan sonra 24 Temmuzların bayram havasında geçtiği günlerde görüşme dileğinde bulunurken, Başkan Gürün özgür ve tarafsız basının vatandaşların doğru bilgilendirilmesi açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak “Basınımızın bugün içinde bulunduğu durumda bayram tadında olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Dünyada basın özgürlüğü olarak baktığımızda Türkiye’nin gittikçe aşağıya doğru inen bir notunun olduğunu görüyoruz. Bunun nedenlerinin araştırılması ve tartışılması gerekiyor.” ifadesinde bulundu.

Başkan Gürün, haberde yorumun, manipülasyonun olmaması gerektiğini, bir haber hakkında yorumun da ancak gazetelerin köşe yazarları kısmında yapılması gerektiğini ifade etti.

Aynen katılıyorum ve savunuyorum…

xx           xx           xx

Başkan Gürün kimsenin beklemediği, en azından bizim beklemediğimiz bir şekilde 4 yıllık icraatlarını da anlattı o gün… Pek çok gazeteci için sürpriz oldu. Kendi adıma konuşmam gerekirse 24 Temmuz münasebetiyle “basın buluşması” diye gitmiştim.

Gavaltıda bide “icratın içinden gazıgı” yimiş oldug…

Başgan Gürün, icraatlarını anlatmaya başlarken, “Hindi iki lokma yidirdile, sona burnumuzndan getirdile dersiniz. Kısa keseceğim.” dedi. Dedi gibi de oldu…

İki lokma yidirdile, sona burnumuzdan getirdile….

Başgan Gürün‘ün nafı mı bite… Dört yıl bu… İçinden içinden bizim yazılara, “Kupanın dolu yanı dı va” yalıkalı etmeyennere de gızıpduru olmalı… Bi saat gonuşuvedi gari…

Basın buluşması Başgan Gürün‘ün gonuşmasının ardından, soru cuvap bölümünnen sonu erdi. Ben u bölüme başgannan mızılanırız deye galmadım.

Sorusa soru, her gün bu köşüden sorupduruz da nolupduru? Sanki cuvap veren mi va?…

xx           xx           xx

Ben salondan ayrıldıktan sonra kalan arkadaşlarımızın üç sorusu önemli. Birisi MUTSO eski Başkanı Bülent Karakuş’un Menteşe Otogarında yaptığı inceleme ve basın açıklaması ile ilgili… Birisi CHP’de toplanan imzalar, birsi de aday olup olmayacağına dair…

Mustafa İnci arkadaşımız Mehmet Kocadon‘dan başka aday olmasa da “Bazı ilçe belediye başkanları büyükşehire aday oldukları açıklıyor. Ya da bazılarının aday olması bekleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?diye sormuş. Başkan Gürün‘ün yanıtı “Herkes aday olabilir. Bu talepleri saygıdeğer buluyorum. Bir ilçe belediye başkanının büyükşehire aday olması çok güzel. 10 adaydan biri aday olacaktır. O süreç nasıl geçecek? O süreçte liyakat aranmalıdır. Etik kurallar içerisinde her şey yapılabilir”… şeklinde olmuş.

Elbette herkes aday olabilir… Ya Osman Gürün?

Başkan Gürün bu soruyu yanıtlarken orada bulunanlardan Nejat Altınsoy‘a dönüp “Bu konuyu en iyi bilen sensin” demiş. Malum,Osman Gürün aday olmaz, aday gösterilir” diye ilk yazan Nejat arkadaşımızdır

Anlaşılan Başkan Gürün aday, ama atama olursa… (!)

xx           xx           xx

Doğrusu ben Başkan Gürünün bu defa ön seçime devarım” diyebileceğini düşünüyorum…

Kendisi soruları yanıtlarken, 2019 Mart Yerel Seçiminin 2018 Ekim veya Kasım ayına çekilebileceğine de işaret etmiş. Doğru tahmin. Ben Kasım diyorum… Kurultay” ile ilgili de “Ben imza vermedim” demiş. Bahattin Gümüş de vermemiş… Her seçim sonucunun parti kurulları tarafından değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirten Başkan Gürün şöyle anlatmış:

Benim hep söylediğim gibi, ‘Tencere sıcakken tutulmaz’. Biraz soğumasını beklemek gerek. Bilindiği gibi son kurultayda sayın genel başkanımızı ve parti yönetimini iki zorlu dönem için seçtik. İlki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi, ikincisi yerel seçimler. Bu noktada parti olarak kurultay tartışması yerine yerel seçimlere yönelik politik süreci başlatmak gerek. Biz farklı bir seçim yaşadık. Her ne kadar milletvekili seçimi yaşasak da asıl seçim cumhurbaşkanlığı seçimi. Zira rejim değişti. CHP’nin bu rejime göre muhalefet yapma stratejisini oluşturması lazım. Bu nedenle ben yerel seçimlerden sonra kurultay yapılması gerektiğine inanıyorum. Ahmet gitsin Mehmet gelsin kurultayı değil. Çalıştaylar yapalım. Buna zamanımız var. Siyaset yapma ve politika üretmek amaçlı çalıştayda program için mutlaka komisyonlar kurulmalı. Bu komisyonlarda STK’lar, meslek odaları, gazeteciler, bilim insanları yer almalı. Hazırlanan bu rapor delegelere göndermeli. Delegeler ilgilendiği konularda fikir ve görüşlerini bildirmeli. Tüm bu çalışmalar bittikten sonra kurultay yapılmalı. Ahmet gitsin, Mehmet gelsin kurultay hatası tekrarlanmamalı. Tüm bu çoğulcu ve bilimsel çalışmaların sonunda yapılan bir misyon tarifi ile genel başkan belirlenmeli.

O zamana kadar CHP’li belediyeler yerli yerinde duruyorsa ve hala CHP diye bir parti varsa neden olmasın?

Ben de hep söylerim, “Tencere soğuduğunda işe yaramayabilir”…

Menteşe Otogarı ile ilgili soruya yarın bakalım…

———————————–                                                                                  ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacı susmasını bilmelidir, sonra düşünmesini bilmelidir ve ancak ondan sonra konuşmalıdır. (Henry Poincare)

ÇİVİ

Yunanistan’da meydana gelen yangın, Türkiye’de insanlıktan nasibini almamış hamam böceklerini de ortaya çıkardı.

Beni Bu Defa Bir Düşünce Aldı:((((

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 30 Temmuz 2018 / 09:52

Gocuman; Hep yazınızı sabahtan okurum. tam tad alamazsam kuşluk veya öğleyin yine okurum. Yukarıdaki yazınızı sabahleyin okudum. Bana önce sıradan bir yazı gibi geldi önce. En son cümlenizden önceki cümleyi en az on sefer okudum. Oldukça ilginç bir mesaj verdiğinizi öğrendim. Bakıp göreceğiz. Ancak; Şehrim?!…Ula ile ilgili değil de CHP İlçe Başkanı (Eskisi ve yenisi) ile ilgili görüşlenize katılmamak mümkünmü.O gençleri tanırım. Ben de bir ilave edeyim gari. Önümüzdeki 5-10 Yıl daha böyle devam ederse, Ula İlçe Belediyesi değil Ula Mahallesi olacak, Var gücümüzle hep birlikte başta halen Belediye Başkanı ve genç!?… ekibi ile mahalle olmaya süratle yol alıyoruz. belki böylesi daha eyi olur. sevgi ve saygı.