Belediye’ye 524.405,00 TL tazminat

Bu haber 03 Temmuz 2013 - 19:21 'de eklendi ve 1.738 kez görüntülendi.

beldiyetazminat121341641Özel mülkiyet alanları ile ilgili bu güne kadar istedikleri tasarrufta bulunabilen Belediye Başkanlarına yargı engeli çıktı. Bu konudaki uzlaşmazlıklarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi mahkum etmesinin ardından yapılan düzenleme sonucu belediye mağdurlarına yargı yolu açıldı. İlk davayı Muğla Belediyesi’ne karşı Altaş ailesi kazandı.
Özcan Özgür
Özel mülkiyet alanları ile ilgili bu güne kadar istedikleri tasarrufta bulunabilen Belediye Başkanlarına yargı engeli çıktı. Bu konudaki uzlaşmazlıklarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi mahkum etmesinin ardından yapılan düzenleme sonucu belediye mağdurlarına yargı yolu açıldı. İlk davayı Muğla Belediyesi’ne karşı Altaş ailesi kazandı. Üst mahkemenin de onaylaması halinde Muğla Belediyesi Altaş ailesine 524.405,00 TL tazminat ödeyecek.
Muğla Belediyesi yaklaşık 10 yıl önce Safa Altaş’ın babası Mehmet Altaş’ın Küçük Sanayi Sitesi’nde Oto Beyhan’ın önünde bulunan arazisini Encümen Kararı ile “yeşil alan” ilan etti. Belediye bu tasarrufu ile ilgili söz konusu alanda her hangi bir uygulama gerçekleştirmemekle birlikte, mal sahiplerine de bir bedel ödemesi yapmadı.
Altaş ailesi bin 339 m2’lik alan ile ilgili 2011 yılında 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava (2 Temmuz Salı) önceki gün Altaş Ailesi’nin lehine “20.02.2013 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte toplam 524.405,00 TL bedelin davalıdan alınarak davacıya verilmesi” kararı ile sonuçlandı.
Dava ile ilgili bilgi veren davacı Altaş ailesinin avukatı Salih Soykan, avukatlığını yaptığı davanın türünde Muğla’da bir ilk olduğunu belirtirken, “Belediyelerin arazi el koymalarından mağdur olanlar bundan böyle haklarını yargıda arayabilecekler.” diyerek şöyle devam etti:
“Anayasa’nın sağladığı mülkiyet hakkına aykırılıktan AİHM Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti. Bu tür davaların yerel mahkemelerde çözülebilmesi için düzenleme yapıldı. O düzenlemeye dayanarak müvekkilim Mehmet Altaş adına Muğla Belediyesi’ni mahkemeye verdik. Belediye bir taşınmaza el koyduğunda 5 yıl sonuna kadar orada ne yapmak istiyorsa onu yapması veya mal sahibinin kullanımına bırakması gerekiyor. Bu yapılmamış. Dava konusu yere yaklaşık 10 yıl önce el konulmuş. Biz taşınmazın davacı adına olan tapu kaydının iptali ile Muğla Belediye Başkanlığı adına tapuya kayıt ve tescilini talep ettik. Mahkeme talebimizi yerinde gördü ve belediyenin müvekkilime 20.02.2013 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte toplam 524.405,00 TL ödenmesine karar verdi. Belediye 15 gün içinde Yargıtay’a başvurmaz ise veya başvurup kararın bozulmaması halinde mahkemenin takdiri yerine gelecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.