BELEDİYE´NİN LALELERİNİ ÇALMIŞLAR!

Bu haber 16 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haberi 10 Nisan 2012 tarihli Posta Gazetesi’nde gördüm. Cavit Akgün imzalı ve “Belediyenin lalelerini çaldılar” başlıklı haber şöyleydi:
“Muğla Belediyesi yeşil alan ve parkların güzelleştirilmesi için 14 bin 600 lale diktirdi. Bir süre sonra lale soğanlarının eksildiği fark edilince yetkililer inceleme yaptırdı. Böylece lale soğanlarının 5 bininin çalındığı tespit edildi. Yetkililer mobese görüntülerini inceleyerek lale hırsızlarını bulmaya çalışıyor.”
Haber böyleydi. Doğrusu yerel gazetelerde yer almayan bu haberi ben biraz manidar buldum.
 
xx      xx      xx
Yıllar sonra Muğla’nın parkı, bahçesi gerçekten lalelerle şenlendi…
Çalanların elleri kırılsın diyeceğim, ama…
İslami hükümleri bilmiyorum. Halk arasında çiçekle, kitap çalmanın günah olmadığı söylenir. Hatta çalınmış bir çiçek dalının dikildiği yerde daha iyi tutacağına inananlar da vardır!
Eğer çiçek ‘çiçekçiden’, kitap ‘kitapçıdan’ çalınmamışsa halkımıza ben de katılırım.
O nedenle park ve bahçelerden heves eden bir çocuğun, bir kadının lale soğanı çalmış olmasını anlayışla karşılamak gerek.
Ancak avuç içi kadar Muğla’da bir günde 5 bin lale soğanı çalındı ise bu durum oldukça düşündürücü!
 
xx      xx      xx
Haberi okuyunca çıkıp şöyle bir Muğla’yı dolaştım. Lale soğanlarının bulunduğu park ve bahçelerde “seyreklik” göremedim. Gezerken, tütüncülüğü bilen ve bir dönüm tütün tarlasını bir günde 10 kişinin çapaladığını bilen biri olarak acaba ‘yetkililer’ nasıl bir inceleme yaptılar da tek tek sayıp 5 bin lale soğanının çalındığını saptayabildiler, diye de düşündüm… Pirinçte taş saymak neyse de pirinci saymak kolay mı?
Gazeteye döndüm, haberi bir kere daha okudum. Habere göre, yetkililer mobese görüntülerini inceleyerek lale hırsızlarını bulmaya çalışıyorlarmış!
 
xx      xx      xx
Akıl alacak gibi değil… Geçen hafta haberin yayınlandığı gün, Türk Polis Teşkilatı’nın 167. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören vardı. Tören alanında ekili lalelerden bir tek eksik yoktu!
Ama Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümü etkinlikleri yapılırken, birileri çıkıp polisle dalga geçercesine, nanik yaparcasına belediyemizin lalelerini çalıyor!
Gerçekten yetkililer mobese görüntülerine bakarak hırsızları bulmaya çalışıyorlar mıydı?
Muğla Belediyesi “Lalelerimiz çalındı” deyip, Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne ihbarda bulunmuş muydu? İhbar yapılmadı ise de bu haber ihbar kabul edilmeli… Özellikle “Organize Suçlar Şube Müdürlüğü” hemen harekete geçmeli!
Bir günde 5 bin lale ortadan kaldırılıyorsa, bu çoluk çocuk işi, hevesli hanımların işi olamaz. Bu organize bir hırsızlık olmalı…
 
xx      xx      xx
Muğla Belediyesi uzun yıllardır (Park Bahçe Müdürlüğü ne işe yarıyorsa) kendi çiçek üreteceğine Bayındır’dan çiçek alır. Her nedense o çiçekleri park ve bahçelerde en azından lalelerin fark edildiği gibi pek göremezdik. Gerçekten ortada bir “organize suç örgütü” var da, onların organize hırsızlıkları yüzünden mi göremiyorduk onu da bilemiyorum.
Belediye bu defa Konya Selçuk’tan bir firmadan 14 bin 600 lale alımı yapmış. Lalelerin 5 bini kayıp!
Bayındır’dan neden vazgeçildi bilmiyoruz, ama lale hırsızlığı haberinin duyurulduğu günün ertesi bizim Hamle’de bir başka lale haberi veriyordu. Hamle’nin haberine göre, Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Namık Açıkgöz Kötekli’deki evinde “Ters Lale” yetiştirmiş. Açıkgöz’ün haberde verdiği bilgiye göre, Adıyaman-Hakkâri-Van üçgeninde yetişen ve yöre halkı arasında “Ağlayan Gelin, Ağlayan Lale, Kral Tacı, Kerbelâ Lalesi, Karagöz Lalesi” olarak anılan bu lale yetiştiği yere göre “Şemdinli Lalesi”, “Adıyaman Lalesi” olarak ta anılıyormuş.
Prof. Dr. Namık Açıkgöz Muğla’da yetiştirmeyi becermiş. Bakarsınız belediyemiz seneye, Namık Hoca’dan sarı, turuncu, kırmızı, beyaz ve ebruli renklerde “Ters Lale” alımı yapar…
 
xx      xx      xx
Benim anlayamadığım, Namık Hoca Muğla’da “Ters Lale” yetiştirirken, bizim Belediye’nin Park Bahçe Müdürlüğü çaldırdığı laleleri neden yetiştiremiyor? Yetiştirse de KDV hariç 25 kuruştan lal alacağına, 100 kuruştan satıp, laleleri çaldırmasa olmaz mı!
Namık hoca bu sene Kasım ayında yumruk büyüklüğünde soğanı toprağa gömmüş, soğan Şubat ayında topraktan baş göstermiş, Nisan başında da çiçek açmış. Namık hoca “Şimdi, denemek üzere diktiğim 3 Ters Lale ile bahçem zenginleşti.” diyor.
Aman hocam, dikkat… Ters laleleri çaldırma…
 
xx      xx      xx
Ne yapalım Emniyet Asayiş Müdürlüğü her ne kadar Muğlalılara “Polis sizsiniz” demiş olsa da, polis olamadık, belediyenin lalelerini çaldırdık…
Ben buradan Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıda bulunuyorum. MOBESE’den mi tespit edeceksiniz, ne yapacaksanız yapın, şu lale hırsızlarını bulun.
Yoksa koca Muğla töhmet altında kalacak…
Her gün Muğlalılar telefonla beni arıyorlar. “Belediye’nin Posta Gazetesi’ne yaptığı açıklama ile zanlı haline geldik. Muğla’nın aklanmasını istiyoruz.” diyorlar.
Aman Sayın Müdürüm Kadir Ay bey siz bilirsiniz…
(16.04.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.