BELEDİYENİN KAYBOLAN LALELERİ

Bu haber 04 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 936 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bizim köşe giderek “katılımcı” bir hal almaya başladı.
Okurlarımdan gelen eleştirileri, tepkileri, görüşleri ben de zaman zaman sizlerle keyifle paylaşıyorum. Katılımcı demokrasinin gereği bu değil mi?
Bu hal Muğla’nın hayrına “statükonun” sarsılmaya başladığını gösteriyor. Muğlalılar artık söylenmiyor. Söylemeye başladı…
 
xx     xx     xx
Geçenlerde Zeynep Akturan adında bir okurumdan elektronik posta aldım. Kendisi bu iletiyi Sayın Ahmet Karaosmanoğlu ile Hamle TV’de ÖZGÜRCE Programımda en son yaptığımız söyleşinin ardından kaleme almış. İyi de etmiş. Ufkum açıldı. Yeni bilgiler edindim. Okurlarımın da ufkunun açılması ve yeni bilgiler edinmesi adına noktasına, virgülüne dokunmadan olduğu gibi yayınlıyorum.
Teşekkürler Sayın Akturan…
 
xx     xx     xx
İşte okurumun iletisi;
“Merhaba Özcan bey.
Adım Zeynep Akturan. Yarı İstanbul yarı Muğla’da ikamet etmekteyim. Muğla’da özellikle bahar ve yaz aylarında bulunmaya çalışıyorum. Zira Muğla’yı en güzel bu mevsimlerde yaşarsınız. Dün akşam tesadüf eseri Özgürce Programınızı izledim. Konuğunuzla yaptığınız Muğla’nın sorunları üzerine soru cevap şeklindeki programınız yılın 6 ayını geçirdiğim ülkemizin bu güzide kentinin ehil olmayan kişilere yetki verilmesi sonucu sorun yumağı haline geldiğini kapsamlı olarak öğrenmemi sağladı. Size ve duyarlılığından dolayı konuğunuza müteşekkirim.
Programın son bölümlerine doğru gündeme getirdiğiniz laleler ve lalelerin -ki hem de 5000 adet- çalınması olayı şaşkınlığa uğramama neden oldu. Özgür bey, 5000 adet cidden büyük bir rakam. Umarım sorumluları bulunur. Oysa ne kadar da sevinmiştik laleleri gördüğümüzde, Muğla Belediyesi peyzajını artık değiştiriyor diye…
Ancak mesleğim icabı bir konuya ayrıntıyla girme ihtiyacı duydum. Sizler gibi bende bu yıl Muğla’nın park ve bahçelerine lale soğanı ekilmesini takdirle karşıladım. Peyzaj kısmının eksiklerle dolu, sıradan, daha doğrusu yavan olmasına rağmen… Soğanlar ekilirken değişik renklerle şekil verilerek ambiyans yaratılabilirdi. Buna rağmen yıllardır alışık olduğumuz, Muğla Belediyesi’nin sıradan ve estetikten yoksun çiçeklendirme işlemini laleye çevirmesi hiç yoktan iyidir diye düşünmemize neden oldu. İkinci şaşkınlığımı ise Muğla Belediyesi’nin çiçek yetiştirme serasının olduğunu öğrenmemdir. Yetiştirme seranız dururken, dışarıdan çiçek almak ya işi bilmemek ya da tembellikten ibarettir. Lale soğanı kolaylıkla yetiştirilebilecek uzun ömürlü bir bitkidir. Size aşağıda sunacağım bilgiler sanırım konuyu anlamanıza daha da yardımcı olacaktır.
Mevsimlik çiçekler arasında baharın ilk çiçeklenen bitki grubu soğanlı bitkilerden lale, çiğdem, nergis, sümbül soğanları, baharın habercisi olmakla beraber o dönemde başka çiçeklerin olmaması ile insanların en çok dikkatini çeken ve beğenisini kazanan topluluklardır.
Türkiye park ve bahçelerinde kullanılan mevsimlik çiçekler genelde tek yıllık olup, artık insanların ilgisini çok fazla çekmeyen Süs lahanası, Hercai, Kadife, Hüsnü Yusuf, Aslanağzı gibi yıllardan beri alışıla gelmiş mevsimlik çiçeklerdir. İkinci yıl ya da üçüncü yıl kullanılması imkânsızdır. Çiçek soğanları mevsimlik çok yıllık bitkiler grubuna girer ve rahatlıkla çoğaltılabildiği gibi uzun yıllar kullanılabilmektedir. Çiçek soğanları Avrupa’da belediyelerin en fazla tercih ettiği mevsimlik çiçek gruplarına girmektedir.
Belediye park, bahçelerin bakımı, peyzaj firmalarının ve çevre düzenleme yapan firmaların iş yoğunluğu genelde bahar ve yaz aylarında olmaktadır. Lale, sümbül, nergis, çiğdem vb. çiçek soğanlarının dikim zamanının sonbahar aylarında olması belediye park ve bahçelerde iş yoğunluğunun en az olduğu dönemlerde dikim yapılması diğer avantajlardan bir tanesidir.
Sonbaharda dikilen çiçek soğanları hava şartları nedeniyle sonbahar ve kış aylarında kesinlikle fazla sulama ya da bakım gerektirmez.
Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle su kullanım oranını en aza indirmek için çabalar gösterilmekte ve çiçek soğanları ihtiyacı olan toplam su miktarının birçoğunu zaten yağmur yoluyla gidermektedir. Böylece daha az su kullanılmakta ve su tasarrufu yapılmaktadır. Çiçek soğanları diğer mevsimlik çiçeklere nazaran daha az hastalık ve zararlı riskine sahiptir. Örneğin laleler, nergisler, çiğdemler don zamanında – 15 (eksi onbeş)’ e kadar etkilenmeyen tek mevsimlik çiçek grubundandır.”
 
xx     xx     xx
Okurum Akturan iletisinin sonunda şu bilgileri vermiş:
“*Renk ve tür çeşitliliği bakımından bol olması nedeniyle tercih şansının fazla olması,
*Her iklim ve ilimizde kolaylıkla yetiştirilebilmesi,
*Çok yıllık olduğundan birim maliyetinin en düşük çiçek grubundan olması,
*Milli bir çiçeğimiz olan lalenin halkımız tarafından ilgi ve sevgiyle yetiştirilmesi lale ve benzeri soğanlı bitkilerin tercih edilmesinde en önemli faktörlerden biridir.
Şimdi çiçek yetiştirme serası bulunan Muğla Belediyesi’nin işin kolayına kaçarak dışarıdan lale soğanı satın alma yoluna gitmesinin anlamını hep beraber düşünüp tartışabiliriz.
Saygılarımla.”
 
xx     xx     xx
Sayın Akturan iletisinde bir de dip nota yer vermiş, şöyle:
“Dip Not: Bir Muğla’lı olarak söylüyorum: Ben hırsız değilim. Laleleri ben çalmadım. (çalındı kelimesi sizinde dediğiniz gibi insanı zan altında bırakmakta)”
(04.05.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.