Belediye ve kamu zararı

Bu haber 29 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.716 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sadece Muğla Belediyesi’nin uygulaması değildir bu…

Bütün belediyeler bunu yaparlar. Bazen haklı gerekçelerle, toplumsal uygulamalar için; bazen de anlamsız bir şekilde özel mülkiyet üzerinde “tasarruf” kararı alırlar.

Belediye Meclislerinde bu yönde kararlar genellikle “yol geçirmek” ve “yeşil alan düzenlemesi” için alınır.

Nedense o karar ile birlikte bir de istimlâk kararı alınmaz!

Sonra da o tasarruf kararı adeta unutulur!

Olan mülk sahibine olur… Meclis kararı ile adeta rızası olmadan elinden alınan arazisinin bedelini alamaz… Hiç değilse belediyenin ne yapacaksa onu yapıncaya kadar orada bir şeyler yapmak istese, yapamaz… Mağdur olur.

xx         xx      xx

Muğla’da o mağduriyet sahiplerinin sayısı nedir bilmiyorum. Bildiğim az olmadıkları…

Onlardan biri de Sanayici-İhracatçı İşadamı Safa Altaş’ın babası Muğla’ya römork imalatını getiren kişi Mehmet Altaş imiş.

Mehmet Altaş’ın Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan bin 339 m2’lik taşınmazına 20 yıl kadar önce Muğla Belediyesiyeşil alan” kararı almış.

Sonra da bu karar unutulmuş!

Ama Belediye 20 yıl süre ile yeşil alan ilan ettiği yerin “emlak vergisini” hem de 800. 000,00 TL rayiç üzerinden tahsil etmeyi ihmal etmemiş!

Mehmet Altaş, o gün bu gündür “Madem mülküme el koydunuz alın, almıyorsanız geri verin.” diyor.

Ama ne alıyorlar, ne de veriyorlar. Emlak Vergisini almaya devam ediyorlar.

xx         xx      xx

Bu arada bu tür mağduriyetler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınmaya başlamış. AİHM Türkiye’den gelen başvurular üzerine Türkiye’yi tazminata mahkûm etmiş.

Bunun üzerine Ankara yeni bir düzenleme getirmiş.

Düzenlemeye göre, Belediye bir taşınmaza el koyduğunda 5 yıl sonuna kadar orada ne yapmak istiyorsa onu yapması veya mal sahibinin kullanımına bırakması gerekiyor. Bunun sonunda bir anlaşmaya varılamayınca da mağdur yerel mahkemelere başvurabiliyor.

Bu anlamda ilk başvuruyu Mehmet Altaş avukatı Salih Soykan ile 2011 yılında 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak gerçekleştiriyor.

Muğla Belediyesi aleyhinde açılan dava iki yıl sürüyor ve 2 Temmuz 2013 tarihinde davacı Mehmet Altaş lehinde sonuçlanıyor.

xx         xx      xx

Av. Salih Soykan’ın 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davada Mehmet Altaş’ın taşınmazının, yani taşınmazın davacı adına olan tapu kaydının iptali ile Muğla Belediye Başkanlığı adına tapuya kayıt ve tescili talep edilmiş.

Mahkeme talebi yerinde görmüş. Mahkeme bununla kalmayıp, bilirkişi değerlendirmelerine dayanarak bir de Muğla Belediyesi’ni mülkiyet sahibi Mehmet Altaş’a 20.02.2013 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte toplam 524.405,00 TL tazminat ödemeye hükmetmiş.

Tabi Muğla Belediyesi’nin bu karara itiraz hakkı var. Belediye 20.02.2013 tarihli kararı tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay nezdinde itiraz edebilecek.

Belediye 15 gün içinde Yargıtay’a başvurmaz ise veya başvurur da karar bozulmaz ise mahkemenin takdiri yerine gelecek.

xx         xx      xx

Olayın bu kadar bölümü Altaş ailesini ilgilendiriyor.

Bir de Muğla kamuoyunu ilgilendiren yanı var.

Muğla 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı Yargıtay tarafından onanırsa (Ki onanma ihtimali var. Çünkü bu yönde içtihat kararları varmış.) Muğla Belediyesi Altaş ailesine 524.405,00 TL ödemek zorunda kalacak.

Yani bu para bir bakıma Muğlalıların cebinden çıkmış olacak.

O zaman bu bir “kamu zararı” olmuyor mu?

xx         xx      xx

Av. Salih Soykan’a göre, Altaş ailesi adına açılan dava Muğla’da bir ilk, ama son da değil.

Av. Soykan, elinde sonuçlanmak üzere olan benzer davalar olduğunu söylüyor.

Muhtemelen bundan sonra bu gelişme karşısında yargı yoluna başvuranlar da çıkacaktır.

Hal böyle olunca her sonuçlanan davada, (Yargıtay Altaş davası ile ilgili kararı onarsa) Muğla Belediyesi’nin kasasından, dolayısıyla Muğlalıların cebinden para çıkacak.

Eğer bu bir “kamu zararı” ise bu zararın, belediye kasasından değil de zarara yol açanların cebinden ödenmesi, yani mahkemenin taktir ettiği rakamların zarara yol açanlara rücu ettirilmesi gerekmez mi?

Bilmiyorum. Öğrenmek istiyorum…

xx         xx      xx

Muğla Belediyesi’nin lüks konutlar üretmeye kalktığı eski Garaj Alanı yargıya takıldı. Burada konut üretimini üstlenen firma zararının tazmini için mahkemeye başvurdu. Bilmiyoruz, açıklayan olursa gerçeği öğreniriz; Belediye yüklenici firmaya kimine göre 2, kimine göre 2.5 trilyon lira tazminat ödemekle karşıya…

Muğla Belediyesi Kanalizasyonu arıtma tesisinin yapımını üstlenen firmanın da Muğla Belediyesi aleyhinde 4.5 trilyon lira tazminat davası açtığı söyleniyor.

Bunlar doğru mu?

Doğru ise bunlarda “kamu zararı” olmuyor mu?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.