Belediye işçileri ve 1 Mayıs

Bu haber 01 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.264 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün 1 Mayıs. İşçinin, emekçinin bayramı…

Yani bu gün çalışanların, iş görenlerin günü…

Yani dayanışma günü…

Yılar önce meydanlara “sol sendikalar ve üyeleri” ile emekten yana olanlar çıkardı. Artık sağ sendikalarda çıkıyor. Ama bu gün sol sendikalarla, sağ sendikalar aynı meydanda ve dayanışma içinde olmayacaklar!

Ya solcular? Onlar dayanışma içinde olacaklar mı?

xx        xx        xx

Gazetelerde küçük bir haber olarak yer aldı. Kim bilir belki pek çoğumuzun dikkatini bile çekmemiştir. Başlık şöyleydi:

Temizlik işçisini araç çarptı

Ne olmuş yani… O “araç” denilen trafik canavarı her gün, her saat, her dakika kaç insana çarpmıyor, hayat ve yuva söndürmüyor ki? Kanıksadık…

Ama öyle değil…

xx        xx        xx

Habere göre, sabah erken saatlerde Muğla şehir içi temizlik hizmetlerini yapan ORTEM şirketinde temizlik görevlisi Burhan Basralı, Uğur Mumcu Bulvarı KİPA Alışveriş Merkezi önünde yol temizliği yapıyordu. Yol kenarındaki çöpleri aldıktan sonra kaldırımdan yola ilerlediği sırada bir otomobil kendisine çarptı.

Tesadüfe bakın, o sırada yoldan Muğla İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal geçiyordu. Sayın Akbal, 155 Polis İmdat’ı arayarak kaza yerine trafik ekibi, ambulans ve Olay Yeri İnceleme ekibi istedi. Kazada yaralanan Burhan Basralı, 112 Acil ambulansı ile kaldırıldığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde tedavi altına alındı.

Daha sonra araştırdım. Temizlik işçisi Basralı yaşamaya devam ediyor. Tedavisi yapıldı ve asgari ücretli işine döndü…

xx        xx        xx

Ekmek aslanın ağzında, diye bir söz vardı. Şimdiler de “Ekmek aslanın karnında” deniliyor.

Sanıyorum, trafik kazalarını kanıksadığımız gibi temizlik işçilerinin çalışma koşullarını da kanıksadık… Muhtemelen onların hangi koşullarda çalıştıklarından, çalıştırıldıklarından da haberdar değiliz…

Birkaç yıldır Ramazan’da sahuru Ankaralının Kahvesi’nde bekliyoruz. Yoksa benim de haberim olmayacaktı.

Artık gece bekçilerimiz yok. Gece Muğla sokaklarında temizlik işçilerini görüyorsunuz. Her çöp kamyonun arkasında iki temizlik işçisi… Kamyonla ve zamanla yarışıyorlar. Kentin çöpünü “koşarak” topluyorlar!

O işçilerle gece karşılaşın ve bir dokunun bin ah işitin…

xx        xx        xx

Geçtiğimiz günlerde basında bir de Bodrum’dan haber yer aldı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi sorumluluğunda olan alanlarda alt yapı ve çevre düzenleme çalışmalarında gece gündüz çalışanlar için teşekkür yemeği düzenlemiş.

Geceye başlarken bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, çalışanlarına teşekkür ederek “Siz Bodrum Belediyesi’nin değerli çalışanları, sizlerle gurur duyuyorum. Çünkü insanlar uyurken çalışan, patlak boruları gece gündüz demeden tamir eden, insanların kötü kokulardan burunlarını tıkayarak geçtikleri arızalara bedenleriyle müdahale eden sizlersiniz. Arkadaşlar yapamaz dediler yaptık, yıkamaz dediler yıktık, yetiştiremez dediler yetiştirdik. Ben yapmadım, sizler yaptınız. Onun için sizlerle gurur duyuyorum.” demiş.

O gecede Bodrum’un temizlik işçileri de var mıydı? Bilmiyoruz. Çalışanlarına teşekkür yemeğini düşünen bir başkan temizlik işçilerini unutmamıştır herhalde…

Muğla Belediyesi’nin sendikalı işçileri her sene olduğu gibi bugün 1 Mayıs’ı, emeğin gününü, dayanışma gününü kutlayacaklardır.

Muğla’nın çöpünü toplayan emekçiler de onlarla birlikte olacaklar mı?

xx        xx        xx

Yine geçtiğimiz günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Belediye Meclis Üyesi Hamza Akercan, Muğla Belediyesi 2012 Yılı Hesap İş ve İşleri Meclis Denetim Komisyonu Üyesi olarak, 2012 Yılı Hesap İş ve İşleri ile ilgili koyduğu şerhin nedenlerini açıklarken, Muğla’nın temizliğini yapan ORTEM firması ile ilgili ciddi iddiada bulunmuştu. O iddia hala orta yerde duruyor…

Akercan, iddiasında şöyle demişti:

Temizlik İşleri Müdürlüğünün dosyası komisyona gelmediği halde sorduğum sorudan; 2012 Kasım ayında yapılan 20 aylık mücavir alan sınırları ile mücavir alan sınırları içerinde kalan 14 mahallenin katı atık toplanması ihalesine sadece ORTEM firmasının teklif verdiği ve yaklaşık maliyetin 7.200.00 lira civarında olduğu ihaleyi 6.800.000.00 lira civarında ORTEM firmasının kazandığını öğrendik. Yaklaşık 5-6 yıl önce eski garajdan konut ve işyeri ihalesine sadece 1 firma teklif vermişti. O gün belediye başkanı yeterli rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle kamu yararı adına doğru bir karar vermişti. Ama aynı yönetimin yaklaşık 7.000.000.00 liralık bir ihalede tek firmanın katılmasını aynı şekilde yorumlanmaması kamu yararı ihalesinin ihlal edildiğini düşündürmektedir.

İşte o Uğur Mumcu Bulvarı’nda yol temizliği yaparken bir otomobilin çarpıp yaraladığı Burhan Basralı o ORTEM firmasının asgari ücretli taşeron işçisi…

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son genel seçimde meydanlarda vaatlerini sıralarken, iktidara gelmeleri halinde o insanlık dışı “taşeronlaşmaya” son vereceklerini söylemişti… Elbette CHP’nin iktidarda olduğu belediyelerde var. Onlardan biri de Muğla Belediyesi.

Muğla Belediyesi’nin taşeronlaşmaya son vermesi için CHP’nin iktidara gelmesi mi bekleniyor?

Muğla Belediyesi’nde DİSK Genel İş Sendikası örgütlü biliyoruz…

Bu anlı şanlı sendika, Muğla Belediyesi’nin taşeron firmasında neden örgütlenmiyor?

Muğla’nın parkında bahçesinde çalışan, Muğla’nın pisliğini boğaz tokluğuna toplayan ORTEM işçileri kaçıncı sınıf emekçi?

Bugün sendikalı işçiler ellerinde “İş güvencemize dokunma” yazılı pankartlarla yürüyecek… Ya temizlik işçilerinin iş güvenceleri, gelecekleri?

Yeri gelmişken basından bir haber daha… Bodrum Belediye Gıda A.Ş.ile DİSK Genel İş Sendikası arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.

ORTEM’de toplu sözleşme yok!

Muğla Belediyesi’nin sendikalı işçileri “dayanışma gününüz” kutlu olsun!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.