Belediye Başkanı Ortopedistmiş!

Bu haber 17 Temmuz 2018 - 2:56 'de eklendi ve 2.847 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımızda okurlarımızın yorumları ile birlikte şehrimizdeki cadde-kaldırım düzenlemelerine ve tarihi Arasta‘nın hali pürmelaline değinmeye çalıştık.

O hüzün verici ve zaman zaman sinirlendiren, ama önüme geçen hemşerilerimin çay-kahve içmeye davetleri ve yazılarım için teşekkürleri ile hem utanıp, hem mutlu olduğum Arasta, Hamamönü gezisinin ardından merak içinde Cumhuriyet Meydanı‘ndan Akyol‘a yürüdüm.

Daha doğrusu yürümeye çalıştım…

Koltuk değnekleri ile çok zor oldu. Sağlamlar zor yürüyorlardı.

Niyetim Özlem Pastanesi‘ne kadar gitmekti, Serpil Park‘ın karşısındaki Trendy‘e kadar gidebildim.

Savaş alanı gibiydi. Sanki bombalanmış, geniş çukurlar açılmıştı…

Bir değil, bir kaç iş makinası çalışıyordu. Bazılarının üzerinde “kiralık” yazısı dikkat çekiyordu. Kendi kendime “Yüklenicinin makina parkıda mı yoktu acaba?” diye düşündüm!Cadde de iş yerlerine giren çıkan yoktu. Bazıları kapanmıştı…

Buradaki çalışma hızlandırılmazsa, oradaki iş yerlerinin tamamına yakını iflas eder…

xx           xx           xx

Üç sene önce o güzegahta, Serpil Park‘a ve sık sık ŞAH Gazetesi‘ne giderdim.

Cumhuriyet Anıtı‘ndan gidişine soldaki kaldırımdan çok sağdaki kaldırımı kullanırdım.Çünkü sağ kaldırımdan (Serpil Park önü) dümdüz gidersiniz, ama soldan Trendy önünden giderseniz ine çıka gidersiniz… Ta Akyol Pazarı‘na kadar.

Dünde söz ettik.

Muğla Belediyeciliği’nde “şehircilik”, “estetik” ve en önemlisi de “mühendislik” bir harikadır!

Recai Güreli Caddesi‘nde sola açılan sokaklar hep “iniş”tir… Bu inişler kaldırımı böler ve kaldırım, sağdaki kaldırımda olduğu gibi kesintisiz dümdüz gitmez.

Valiliğin arka bahçe köşesine geldiğinizde derin bir rampa ile inersiniz, neredeyse 60-70 derecelik eğimde yürür, THK binasının köşesinde dik rampayı tırmanarak kaldırıma çıkarsınız; sonra tekrar Trendy‘nin köşesinde derin rampadan iner, 60-70 derecelik eğimde yürüyüp, yine dik bir rampa tırmanıp kaldırıma çıkarsınız. Özlem Pastanesi‘nin, Mabolla‘nın, eski lisenin önünden geçip, Akyol‘daki blok apartmanlara vardığınızda yine inip, çıkmaya başlarsınız…

Sağlam insanlar bir biçimde bu güzegahları kullanırlar. Tekerlekli sandalye, koltuklu değnekle yürüyenleri düşünebiliyor musunuz? Elbette bebek arabalıları da…

xx           xx           xx

O rampalarda, iniş-çıkışlarda günde kaç “sağlıklı” kişinin kayıp düştüğünü bilemezsiniz.

Tabi şikayet eden olmadığı için senelerdir belediye yetkilileri, ilgilileri bunun farkında değildir.

Ben çok yazdım. Kimsenin de umurunda olmadığını ve olmayacağını da biliyorum. Çünkü şikayet eden yok!

Oysa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de bililr ki, Muğlalı şikayet etmez, söylemez, söylenir…

O zaman neden yazıyorsun?” diye sorulacak olursa, kalem ve vicdan sahibi olmanın gereğini de yaparak, tarihe not düşüyoruz

Sayın Başkan bir zahmet git şu güzergaha bir de kendin bak…

Caddeye açılan sokak elbette kaldırımı bölecek. Peki sokak eğiminin hemen asfalttan başlamasını gerektiren bir zaruri “mühendislik” mi var? O güzegahta kaldırım hiç kesintiye uğramamış gibi, asfaltı kaldırıma paralel sokağa doğru uzatıp, sokak eğiminin sonra başlatılmasının “mühendislik” açısından sakıncası mı vardır?

Madem şimdi Recai Güreli ve Abdi İpekçi CaddelerindePrestij Cadde” uygulaması yapılıyor, o kaldırımı da prestijli hale getirin…

Yoksa caddenin bir bölümünü sözüm ona bisikletliler için “maviye”, kaldırımın bir bölümünü görme engelliler için “sarıya” boyamak bu şehri, o caddeleri prestijli, “çağdaş” hale getirmiyor!

xx           xx           xx

Geçtiğimiz günlerde Kazım Tokuç bir yazısına “Muğla’ya yazık ettiler” diye başlık attı.

Haklı… Muğla‘ya yazık oluyor… Tokuç, yazısında şu ifadeleri kullanmış:

Caddeler bombalanmış savaş alanı gibi. İnsanlar toz yutuyorlar. Aracınızla 1 kilometrelik yere 40 dakikada gidemiyorsunuz. Yollar kapatılmış, trafik işlemiyor. Esnaf bu çalışmalardan perişan siftah bile edemiyor. Muğla’nın merkez İlçesi Menteşe’de yol yapım çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşa eziyet etmeye devam ediyor. Daha önceleri Muğla dışından gelenlerin ‘Güzelim Muğla’ dedikleri Menteşe’de, şehir dökülüyor artık. Güya şehri güzelleştireceklerini açıklayan ve bu iş için yandaşlarına milyonlar ödeyen belediye, Marmaris Bulvarında yaptığı tek yön ve altyapı çalışmalarıyla şehrin girişi ve çıkışı durumundaki bulvardan eser bırakmadı.

Yandaş” sözcüğüne katılmadan Tokuç‘un bu ifadelerinin altına imzamı atıyorum…

xx           xx           xx

Kazım Tokuç‘un “Marmaris Bulvarı” dediği cadde, Cumhuriyet CaddesiCadde‘nin Cumhuriyet Meydanı‘na bağlı bölümüne dokunulmadı daha… Çünkü daha Tekel Kavşağı‘ndan çıkabilmiş değiller.

Caddenin kalan bölümündeki esnaf endişe içinde iş makinelerinin gelişini bekliyor…

Bu kalan bölüm ile Cumhuriyet Meydanı’nın kazılmış halini düşünemiyorum.

Vatandaşlar, “Osman Gürün şu aylardır yapmakta olduğu işleri, daha önce kanalizasyon için o caddeleri kazdığında neden yapmadı?” diye soruyorlar.

Vatandaşların haklı sorularından biri de şu:

Bu işleri yüklenen firma neden üç vardiya çalışmıyor?

Demek ki firmanın kendi makine parkı veya yeterli makine parkı olmadığı gibi, üç vardiya çalıştırabileceği sayıda çalışanı da yok!

O zaman bu büyüklükte işler, bu büyüklükte firmaya neden verildi? Bu firmanın bu işi yapmaya yeterli karnesi var mıdır? Burada “Prestij Cadde” çalışması mı, yoksa bu ad altında başka işlerde mi yapılmaktadır? O işler hangi işlerdir?

Böylesine işlerin önüne, ardına, bir yerine üzerinde işin sahibinin, yüklenicinin ve işin adının, adlarının, süresinin, maliyetinin vs yazılı olduğu bir tabela konur. O tebala nerede?

Bu sorularda benden olsun…

xx           xx           xx

O güzegahta yürümeye çalışırken dertlenenler anlattı.

Cumhuriyet Caddesi‘nde olduğu gibi burada da “yaz-boz tahtası” yaşanıyormuş.

Bir bakıyorsunuz, dün kapattıkları yeri yeniden açıp, yeniden bir şeyler yapıyorlar” diyorlar.

Sanırsınız yeni belediye, yeni belediye başkanı…

Evet, büyükşehir ve büyükşehir belediye başkanlığı yeni, ama Osman Gürün’ün Belediye Başkanlığı yeni değil…

Ama Büyükşehir Belediyesi‘ni mülga “Muğla Belediyesi”ni yönetir gibi yönetmeye, daire müdürlüklerinde ve başkanlıklarında “işi ehline verme” cesaretini göstermemeye, kurumsallaşmaktan uzak kalmaya ve halen “genel sekreterlik”makamını asaleten işler hale getirmekten uzak kalmaya devam ederseniz, ortopedi uzmanlarının yanlış kaynayan kemiği kırıp, yeniden alçıya aldıkları gibi o caddelerden açtığınız çukurlardan çıkamazsınız…

Bütün Muğlalılar neredeyse aynı görüşteler… Herkes, “Bisiklet yoluyla, engelli yoluyla, neredeyse asfalta yakın yükseklikte kaldırımıyla, yağmur sularının birikmediği, yağışlı havalarda derelere dönüşmeyen çağdaş caddelere sahip olmak güzel… Ama bu çalışmanın ‘tek şerit’ yol çalışması olarak yapıldığı nerede görülmüş?” diyor ve “Bir yıl sonra caddeler çift şerit hale getirilecektir.” diye kaydediyorlar…

xx           xx           xx

İnşallah böyle olmaz. Harcanan para bizim paramız, harcanan zaman bizim zamanımız…

Hiç değilse, esnafa acıyın. Biraz elinizi kıvraklaştırın…

Yoksa gününde veya erken yerel seçimde bu şehir sizi, yine adaysanız o çukurlarda ve hala Bayır’da boşa akmakta olan içme suyu kaçağında boğacak farkında mısınız?…

———————————–                                                            ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ:Yaşam, çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra ders verir. (Andre Gide)

ÇİVİ

Dün 15 Temmuz için “kurgu” diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlau bugün darbe yapanları kınıyor.

Beni De Bi Gülmek Alıyor:))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 17 Temmuz 2018 / 13:23

Gocuman; Bizim Ula’da da Alt yapı çalışmaları başladı. Müteahhit Firma “‘Tüccar-Müteahhit'” gibi değil Memur gibi saate son derece bağlı çalışıyor. Mesai Sabah Saat 08’30’da başlıyor ve akşam Saat 17’30’da biitiyor. Güneşin batmasına daha 3 saat var. Bırakın vardiyayı normal gündüzün çalışsalar olmaz mı Demekki Böyüklerimiz bu işi daha eyi biliyorlar.. sevgi ve saygı.

salihdemir 17 Temmuz 2018 / 19:04

Şehirde bu kadar yanlış iş yapılırken Büyükşehirde bir tek bile CHP’li meclis üyesi yok herhalde. 2014 yerel seçimlerinde belediye meclis üyeleri seçimi için oy pusulası vardı pusulada CHP amblemi de vardı. CHP tabanı da şehri yönetsin diye çok sayıda CHP’li meclis üyesi seçmiştir. Bu meclis üyeleri biatçılık yapacaklarına yapılan yanlışlıkları belediye meclisinde dile getirsinler. Getireceklerini de sanmıyorum. Cadde ve sokaklara otopark yapılarak halkın soyulmasına karşı çıkan Marmaris’in Atatürk’çü, halkçı, gerçek CHP’li 3 meclis üyesinin başına gelenler ortada. Aynı partiye mensup 3 meclis üyesine sahip çıkmayan meclis üyelerinden bir şey beklememek gerekir.