Belediye Açıklama İçin Aciz Mi?

Bu haber 31 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 5.053 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önce bir düzeltme; MHP’nin aday belirleme süreci ile ilgili bir yazımda aday adaylarından Prof. Dr. Peyami Cinaz ile ilgili bir duyumumuz üzerine Tuğrul Türkeş ile birlikte Aydınlık Türkiye Partisi (ATP) kurucularından olduğunu, bu nedenle sıralamada sıkıntıya girebileceğini yazmıştık. Bilgimiz doğru değilmiş. Sayın Cinaz ATP’nin üyesi dahi olmamış. Düzeltir, kendisinden özür dileriz.

xx        xx        xx

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yeni makam otomobili de öyle oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e alınan makam otomobili de öyle olmuştu. Görmez’in otomobili Türkiye’nin çenesini yormuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’ün otomobili de Muğla’nın çenesini yoruyor!

Tabi ne Başkan Görmez ne de Başkan Gürünçok” zengin değiller. Gerçi para ile imanın kimde olduğu belli olmazmış, ama en azından bir Sabancı, bir Koç değiller…

Ancak ikisinin de ayakları yerden Mercedes S ile kesiliyor! Çünkü onlar yönetici…

xx        xx        xx

Otomobilden çok anlamam. Mercedes S serisi, markanın en üst serisiymiş. İşçilik, güvenlik, malzeme bakımından Dünyanın en iyisi olduğu söyleniyor. Kullanıp, yararlananlardan daha uzun ömürlü otomobil olarak anıldığı da ifade ediliyor. Pazarlanmasında sloganı ise oldukça ilginç:

Dünyayı yönetenlerin ortak tercihi

Eh ne de olsa Diyanet İşleri Başkanı Görmez ülkemizde onca cemaat, tarikat, mezhep yapılanmaları olsa da “İslam Dünyası”nı yönetiyor.

Başkan Gürün de bir başka dünya Muğla’yı…

Öyle ki Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sözcülüğünü bile CHP Muğla İl Başkanlığı yapıyor!

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa böyle bir yazı yazılmayacaktı. Gündemde o kadar çok konu var ki…

Başkan Gürün’e “Mercedes S350 model makam aracı alındığını” duyuran haberleri gazeteler zaten yaptı. Ucuzdur, pahalıdır; kullanışlıdır, değildir; başkana yakışır, yakışmaz bunun yorumunu otomobilden anlayanlar yapar. Bize ne?

Ancak ben anlayabilmiş değilim, çıkan haberler kimine göre CHP Muğla İl Başkanlığını, kimine göre İl Başkanı Mürsel Alban’ı rahatsız etmiş!

Ben açıklama haberini “Muğla Şehir Gazetesi” sitesinde gördüm. Açıklamanın orada CHP İl Başkanlığı’ndan yapıldığı belirtiliyordu. Başkan Gürün’e alınan makam otomobili haberlerini “spekülatif” bulan il başkanlığının açıklamasında şöyle denilmiş:

Söz konusu bahse konu olan mercedes marka otomobil ile ilgili olarak Belediye tarafından 300 bin avro ya araç alınmıştır söylemleri kesinlikle yanlıştır. İlgili araç Belediyenin bir Banka da bulunan mevduatından dolayı ilgili banka tarafından belediyemizin kullanımına tahsis edilmiştir ve Belediyemiz kasasından 1 lira çıkmamıştır. Sadece belediyemiz yakıt masrafını karşılamaktadır. 48 DR 048 plakalı ilgili otomobil bir filo şirketine aittir. Aynı yöntem ile ‘de Denizli Büyükşehir Belediyesinde kullanılmaktadır son günlerde yapılan haberlerin doğruyu yansıtmadığı kamuoyuna duyrulur.

xx        xx        xx

Başında atama il başkanı Mürsel Alban’ın bulunduğu CHP Muğla İl Başkanlığı’ndan yapılan bu açıklamayı anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.

CHP İl Başkanlığı bu açıklama ile öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e, sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ve sonra da o belediyedeki meslektaşlarıma saygısızlık etmiştir. Ayrıca CHP Muğla İl Başkanlığı küçük düşürülmüştür!

Ne diyeyim? “Sana ne?” mi, “Size ne?” mi? Açıklamanın altında “Mürsel Alban” imzası olsaydı “Sana ne?” diyecektim. Açıklamanın İl Başkanlığı’ndan yapıldığı belirtiliyor, ama ben il yönetiminin kararı ile böyle bir açıklama yapıldığını da sanmıyorum. O nedenle “Size ne?” de diyemiyorum. O zaman şöyle diyeyim:

Muğla Büyükşehir Belediyesi bu konuda açıklama yapmakta aciz mi?

xx        xx        xx

CHP İl Başkanlığı’nın açıklamasında “Belediyemiz kasasından 1 lira çıkmamıştır.” deniliyor. Ne yapalım, madalya mı verelim?..

Daha da önemlisi, açıklamada “İlgili araç Belediyenin bir Banka da bulunan mevduatından dolayı ilgili banka tarafından belediyemizin kullanımına tahsis edilmiştir” denilirken, “48 DR 048 plakalı ilgili otomobil bir filo şirketine aittir.” diye devam ediliyor.

Anlamakta güçlük çekiyorum. Anlamak için soruyorum;

– Bir bankanın Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne “hibe” veya “tahsis” ettiği bir otomobil neden ve nasıl bir “filo şirketine” ait oluyor?

xx        xx        xx

Şeytan dürttü… İnternete girip “48DR048” nolu plakayı sorguladım. İşte sonuç:

Plaka No; 48DR048… Marka; Mercedes-Benz… Model Yılı; 2014… Ruhsat Tarihi; 29/12/2014… Tescil Birimi; Muğla… Cinsi; AA Sedan… Renk; Siyah… Çalıntı mı?; Hayır… Hak Mahrumiyeti; Var… Hak Mahrumiyeti Detayları: Hak Mahrumiyeti; Rehinli… Makam/Kurum; Mercedes Benz Finansman… Tarih; 27/12/2014… Dosya No; 646633001.

Neymiş? Otomobil rehinli imiş… Kime rehinli? Mercedes Benz Finansman’a… Mercedes Benz bankacılık mı yapıyor? Bu soruları gerçekten anlamadığım için soruyorum…

Bir başka merak ettiğimde; Aralık ayında ruhsatı alınan bu makam otomobilini üç ay hediye edenler mi kullandı? Yoksa “Kim ne der” diye aracı kullanmakta tereddüt mü yaşandı!

xx        xx        xx

Adliye Sarayı’nın yenisi yapılıp, tarihi Adliye Sarayı boşalırken günlerce “Burada Güzel Sanatlar Fakültesi açılmalı” diye yazmıştık. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik de istiyordu… Dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ise Atatürk İlkokulu’ndan arkadaşı ve aynı zamanda meslektaşı olan Başkan Gürün’den yana davranmıştı. Sayın Terzibaşıoğlu yeniden milletvekili adaylığını açıklarken de Muğla’ya hizmetlerini anlatırken “Adliye Sarayı’nı Muğla Belediyesi’ne kazandırdık”  diyordu…

O günlerde Sayın Gürün’e “Neden?” diye sorulduğunda ise, “Muğla Belediye Başkanının üniversite rektörünün makamı kadar bir makamı olmasın mı?” diye karşılık vermişti!

Bu gün artık Sayın GürünMuğla Belediye Başkanı” değil, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı”… İlin valisinin altında Mercedes S350 model makam aracı var. Sayın Gürün de ilin belediye başkanı olduğuna göre, O’nun altında da aynı model otomobil olması yadırganmamalı… Doğrudur, ValiDevleti” temsil ediyor, ama Sayın Gürün de “Muğla halkını” temsil ediyor!

Ben Sayın Gürün’ün yerinde olsam helikopter alırdım… Muğla coğrafyası malum. Bir uçtan bir uca koşuşturmak kolay mı? Ama CHP İl Yönetimi’ne göre otomobili banka hediye etmiş… Demek ki bankada henüz bir helikopter hediye ettirecek kadar birikim sağlanamamış!

xx        xx        xx

Biz kalkıp, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de borçlu belediyeler sıralamasında 4. sırada geliyormuş; böyle bir makam otomobiline ne gerek vardı. Kullanılmakta olanın neyi eksikti?” diye sorup eleştirebilirdik te… Ancak öncelikler herkese göre değişir…

Dün öncelik Güzel Sanatlar Fakültesi değil, tarihi Adliye Sarayı’nı “Başkanlık” olarak kullanmaktı. Bu gün ise öncelik makam otomobili imiş…

Abartmaya gerek yok. Ortada yolsuzluk, usulsüzlük de yok. Biz geçmişte müteahhitlerin otomobil hediye ettiği belediyelerde duyduk. Bizimkine banka hediye etmiş ne var bunda…

Zaten ben de CHP İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayı eleştirmek istedim.

xx        xx        xx

Köşemde hala yer var. Muğlalıca bir atasözü ile noktalayıp, kalan boşluğu da dolduralım; Gökgörmediğin olu olmuş şeylerini yolugomuş… Yetmedi. Elin şeyi ile hovardalık etmek kolaydır… Hala yer var; Ayranımız yok içmeye, traktörle gideriz kahvaltıya…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 31 Mart 2015 / 03:43

Sayın Özgür yazınıza tamamen katılıyorum. CHP il yönetimi acaba; Diyanet İşleri Başkanlığı’na alınan makam aracı için, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için, devlet büyükleri için alınan yeni uçak için neler söylediklerini hatırlıyorlar mı ya da neler söylerler hepimizin malumu… Söz konusu kendi partilerinden bir belediye başkanı olunca niçin yoğurdum ekşi diyemiyorlar??? Onu bırakın gezi olaylarında polisin insiyatif kullanmasını bekleyen, polisin verilen emirlere karşı hareket etmesini bekleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışanları, bugün Belediye Başkanı’nın yaptığı bu anlamsız ego tatmin edici harekete tek kelime laf söylemiyor ve bunun normal bir makam aracı alımı olduğunu savunuyorlar. Hatta başkanıma yakışır helal olsun diyenler azımsanmayacak çoğunlukta… Ne diyelim taş çatlasın yaz aylarına kadar bu konuyu konuşmaya devam ederiz. Sonra yine her şey aynı tas aynı hamam olur…

İİBF / KKTC 31 Mart 2015 / 03:52

http://www.memurlar.net/haber/507790/ bu site çok güzel bir şekilde durumun vehametini ortaya koymuş açıklamış. Her şeyin kuralı kaidesi belli!!…

Deniz İnci 31 Mart 2015 / 09:39

CHP rahmetli Ecevit gibi bir genel başkan ve Başbakan gördü. Hala dürüstlüğü ve mütevaziliği konuşulur. Rahmetle ve saygıyla anılır. Başbakanları devlet korur ve korumak zorundadır. Bindiği makam aracını da devlet alır. Bunlara rağmen o makam aracı olarak mütevazi araçları tercih ederdi. Siz Türkiye’nin değil Muğla’nın başkanısınız. En az Ecevit kadar mütevazi olmalısınız. “Banka aldı” demek özürü kabahatinden büyük anlamına gelir. Rahmetli Ecevit parti hisseleri dolayısıyla İş Bankasının yönetim kuruluna dört kişinin atamasını yapıyordu. Bankalar Ecevit’e araba hediye etse gök kubbeyi başlarına yıkardı. Siz kapı açmasanız banka durduk yere araba hediye eder mi? Bu görünen yürüyen bir hediye ya görünmeyenler varsa… Muğla Halkının kafasına yüzlerce soru çengeli asılmıştır. Siz dua edin AKP bunu tüm Muğla’da diline dolamıyor. Özcan bey Muğla’da CHP il yönetimine niye atama yaptığı şimdi daha iyi anlaşılıyor. Boşalmış bir il yönetimine seçim yapılması çok mu zordu? Muğla’da üye bazında ve hakim nezaretinde ön seçim yapılmadıysa buradaki yönetimin hatasıdır. Örnek aldıkları Denizli’de ön seçim yapılmıştır. Üstelik Büyükşehir Belediyesi de AKP li. Muğla’da niye yapılamadı Büyükşehir Belediyesi CHP de diye mi?

reşat öztepe 01 Nisan 2015 / 12:24

Gocuman; Yazınız,beklenen bir yazı idi.bu konu ile ilgili daha söylenecek yazılacak çok şey var amma. Ben diye başlayan cümlenize aynen katıldığımı belgelemekiçin buraya alıyorum; Ben Sayın Gürün’ün yerinde olsam helikopter alırdım… Muğla coğrafyası malum. Bir uçtan bir uca koşuşturmak kolay mı? Belki seçimde 9 İlçe Belediye siile CHP’ye destek vereceğini duyuran Dr.Başkan 7 hazirandan sonra da Helikopter de alabilir. sevgi ve saygı.