Belediye 1 kat kıskançlığı yapmaz…

Bu haber 09 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 788 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ile hafta sonunda telefonda görüştük.
Ardı ardına müjdeler verdi.
Muğla’ya hizmet üretmek için “partiler üstü tavır içinde” olmaktan çekinmediklerini söyleyen Milletvekili Dr. Nilhıdır, “Belediye Başkanımız sayın Osman Gürün ile hizmette işbirliği içindeyiz.” diyerek şöyle devam etti:
“Doğal gaz konusunda sayın Başkanın tevzi noktası ile ilgili alternatif önerisi oldu. Bu öneriyi BOTAŞ’a götürdük. Osman beyin önerisi doğrultusunda gelişme yaşıyoruz. Bunun yanında Muğla’nın içme suyu sorununu birlikte ele aldık. Sandras’tan su getirilmesi ve havza bazında çözüm noktasında birlikte hareket ediyoruz. İlgili bakanımızdan bu yönden destek sözü aldık.”
Sayın milletvekilinin zeytincilik ile ilgili olarak da bir müjdesi oldu. Bu konuyu ayrıca ele alırız, ama ben öncelikle Milletvekilimiz Dr. Mehmet Nilhıdır ile Belediye Başkanımız Op. Dr. Osman Gürün’ü kutluyorum.
Muğla’ya hizmet her şeyin üstünde olmalı…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın doğal gaz kullanımına geçmesi eli kulağında.
Hat belirlendi. Gerekli istimlakler yapıldı. Tevzi hattı merkezi olarak Muğla Ovası’nda Bademlik Mevkii civarı öngörüldü. Bu durum ovadaki mülkiyet sahiplerinde sıkıntı yaratınca, Muğla Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmeler sonucu, alternatif merkez belirlendi; Akçaova’da foseptik atık merkezi… Kanalizasyon sistemi devreye girince bu yer ‘atıl’ kalacak. Tevzi merkezinin burada kurulması ile hem bu yer değerlendirilmiş olacak, hem de ovadaki mağduriyet giderilirken, gelecekte Akkaya (Dirgeme) Köyü yolunun sağının solunun yapılaşması halinde yaşanabilecek ‘patlama olasılığı riski’ ortadan kalkacağı gibi BOTAŞ’ın maliyeti de düşecek.
Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın ifadesine göre, geçen hafta Muğla’da incelemelerde bulunan BOTAŞ uzmanları Muğla Belediyesi’nin önerisini olumlu bulmuş.
 
xx           xx           xx
AKP Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ile CHP’li Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün’ün el ele vermeleri sonucu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’ndan destek sözü alınmasının meyveleri toplanmaya başlanmış. Ben bu yazıyı yazmadan önce müjdeyi veren Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın ifadesine göre, geçen Salı günü DSİ ve İller Bankası uzmanları Sandras Dağı’na çıkacaklardı. Aralarında Başkan Gürün ile Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan’ın da bulunduğu heyet önceki gün sanırım Sandras’a çıktı. Sonucu sizlerle paylaşırız.
Ancak şu kadarını söyleyeyim, yine Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın ifadesine göre, Sandras’ta Muğla’ya taşınabilecek yaklaşık 1500 litre/saniye kaynak çoktan bulunmuş…
Milletvekili Dr. Nilhıdır, gelişmeleri anlatırken, “Sayın başkanla işbirliği içindeyiz. Kendilerinin yeraltında su barajı oluşturmak gibi önerileri var. Bu daha önce başka yerlerde uygulanmış. Ziya Ercan arkadaşımız, Tokyo’da Sandras gibi bir dağ bulunduğunu ve yaz-kış bu dağdan yararlanıldığını öğrenmiş. Orada yazın kullanılmak üzere kar havuzları yapılıyormuş. Bunların hepsini değerlendireceğiz. Sayın bakan destek sözü verdi. Köklü çözüm üreteceğiz.” dedi.
 
xx           xx           xx
Bu müjdeleri alırken, sayın milletvekiline, Tıp Fakültesi ve yeni hastane yapımı ile ilgili soru yönelttim. Muğla Belediyesi’nin ODTÜ’ye yaptırttığı inceleme ve rapordan haberinin olduğunu belirten Milletvekili Dr. Nilhıdır, ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) uzmanlarının “Karadağ’da yeni bir hastane yapmak yerine, mevcut Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerde geliştirilmesi” ile ilgili görüşünü yerinde bulduğunu belirterek şöyle dedi:
“Hastanenin bulunduğu yerde geliştirilmesi yerinde bir görüş. Bir doktor olarak ben de katılıyorum. Ayrıca hastanenin oradan kalkması halinde şehir merkezinde ekonomik çöküntü yaşanacağı da doğru. Ben bunları Sağlık Bakanımıza anlatıyorum. Bakanımız ikna olacaktır. Ancak Devlet Hastanesi alanı içindeki Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun oradan kaldırılıp, yerine yapılacak yeni ana bina için belediyemizin de hiç değilse 5 kat izni vermesi lazım.”
Muğla’ya kazandırılacak çok önemli hizmet (Devlet Hastanesi daha insani ve standartlara uygun, son teknoloji ile hizmet verecek) için Muğla Belediyesi 4 kat yerine 5 kat izni veremez mi?
Verir… Ben belediyemizin, sayın Gürün’ün, bir kat kıskançlığı yapacağını sanmıyorum!
 
xx           xx           xx
Daha önce Tıp Fakültesi üzerine yazdığım yazılarımda vurguladığım gibi, ODTÜ Raporu sayın valimize yanlış anlatılmış. Vali Dr. Ahmet Altıparmak, bir görüşmemizde, “ODTÜ’nün Tıp Fakültesi Hastanesi için önerdiği yerde bir Bölge Müzesi kurmak istiyoruz.” demişti. Kendilerine ODTÜ’nün Üniversite Hastanesi için önerdiği yerin Bölge Müzesi için düşünülen yer olmadığını anlattım. Meğer, Milletvekili Dr. Nilhıdır’a da yanlış anlatılmış. Sayın milletvekiline de işin doğrusunu anlattım.
Bu köşede boşuna mı yazıyoruz bilmiyorum. AKP İl Yönetimi, bu yazılardan, tartışmalardan milletvekillerini neden bilgilendirmezler anlamıyorum…
 
xx           xx           xx
Neyse, biz bu köşede Muğla’nın “ortak aklını” ortaya koymaya devam edeceğiz.
Hiç değilse AKP’li Milletvekilimiz Dr. Mehmet Nilhıdır ile CHP’li Belediye Başkanımız Op. Dr. Osman Gürün, Muğla’ya hizmet için “ortak aklı” yakalamış durumdalar.
Umut var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.