BEKLENTİLERİN YOĞUNLAŞTIĞI GECE

Bu haber 20 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 892 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Amatör kümede mücadele eden takımlardan 3.lige terfi maçları oynamaya hak kazananlar arasında yer alan Muğlaspor için, her halde başlangıçta kimse böyle bir başarı beklemiyordu.
Yeşil-beyazlı takıma gönül verenler ötesinde yönetim, teknik heyet ve de futbolcular dahil.
Zaten terfi maçları öncesinde ilgili ve yetkililerin açıklamaları bu yöndeydi.
Ne var ki bir önemli ayrıntı hesap edilmemişti.
Muğlaspor ruhu.
İşte böyle  bir atmosfer içerisinde, 3.lige terfi maçları öncesinde kaleme aldığım bir yazıda ”Muğlasapor ruhu canlanır mı?” diyerek görüşlerimi belirtmiştim.
Yıllar öncesinde sadece bölgesinde değil ülke genelinde kendinden sıkça söz ettiren takımın yaratıcı Kemal Dirikan yeniden takımın başına geldiğine göre, neden olmasın? dedim.
Üstelik, takımın iskeletini oluşturan futbolcuların çoğunluğu Muğla’lıydı.
Onlar daha bir amatör ruhla mücadele edeceklerine göre, top yekün destek verilmesi halinde, mutlu sona ulaşabilirdik.
Nitekim, Dirikan yönetimi ve Önder Kaytan Başkanlığındaki ekip, geçmişin ruhunu yeniden canlandırınca gördük ki, Muğlaspor bugüne değin hiçbir takıma nasip olmayan bir başarı yakaladı.
Amatör lige düştüğü yılın hemen ertesinde yeniden profesyonel çıkarak.
Aslında, halde kolay değildi.
Bir kere kulübün mali yapısı, tabir yerindeyse içler acısıydı.
Ne teknik heyet, ne futbolcular hak ettiği ücreti alabiliyor, ne de terfi maçları için gidilen Isparta ve Antalya kamp masraflarını karşılayacak mali güç vardı.
Buna karşın dedim ya o ruh canlanmıştı.
Kemal Dirikan hocanın, pek çok teknik direktöre nasip olmayan futbolcular üzerindeki motivasyonu, zoru kolay yapmada temel etken olmuştu.
Sonuçta şampiyonluk öyküsünü tefrika halinde kaleme alan Hamle Medya Grubu  “Sportesi program yapımcısı” ve spordan sorumlu arkadaşımızı Cüneyt Erdan’ın yanı sıra nacizane görüşlerimi yansıtmıştım.
Ve takım şampiyon olmuştu ama tabir yerindeyse turpun büyüğü heybedeydi.
Asıl olan bundan sonrasıydı.
Yeşil-beyazlıların asansör takım olmaması gerekiyordu.
Bunun için öncelik, maddi kaynağın yaratılmasına aitti.
İşte bu nedenle düzenlenen “şampiyonluk gecesi” ne katıldığımda, bir kere daha tanık oldum ki, bir zamanların Muğlaspor ruhu yavaş yavaş yeniden canlanmak üzere.
Zira kulüp başkanı Önder Kaytan dahil görüşlerini belirtenlerden Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, uzunca süre kulüp başkanlığı yapanlardan Hamdi Yücel Gürsoy, o dönem Muğla Cumhuriyet Savcısı iken günümüzde aynı görevi Edirne’de yürüten Muğlaspor aşığı İbrahim Ethem Dikmen, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, TÜFAD Başkanı Alaaddin Naganlu, ASKF Başkanı Mehmet Top ve teknik direktör Kemal Dirikan’ın konuşmaları özünde sadece bu ruh vardı.
Yanı sıra sadece Türkiye değil Avrupa Gol kralı olmakla birlikte Muğlaspor sevdalısı Tanju Çolak.
Her bir konuşmacı görüşlerini belirtirken, geçmişin o sarsılmaz ruhuna takılıp kaldılar.
Öylesine anlamlı, bir o kadar mesaj içeren sözler sarfettiler ki, o süreci bilmeyen, dolayısıyla Muğlaspor ruhunun ne anlama geldiği algılamayanlar, gece boyunca gıpta ettiler.
Nasıl edilmesin.
Böyle bir ruh kolay kolay her takımda yer etmezdi.
Bu nedenle, H.Yücel Gürsoy’un altını çizdiği, Muğla olarak sahip olduğumuz değerlerin başında Muğlaspor gelir vurgusu, yadsınmaz bir gerçekti.
Aynı ruh içerisinde Rıdvan Dilmen, Sercan Görgülü, kaleci Fevzi Tuncay, Ertan, Sancar, Gazi ve daha Türk futboluna katkılarını tartışılmaz nicelerini yetiştiren Muğlaspor olduğuna göre, şu sıra hepimize önemli görevler düştüğü kaçınılmazdır.
Takımın başında o ruhu veren teknik direktör ve yönetim, canlandırmaya can atan Muğla’lı futbolcular çoğunlukta olduğu için, haydi Muğla, Muğla’lılar diyorum.
Geçmişin Muğlaspor ruhunu yeniden yaratmak istiyorsak, yine yetiştirdiğimiz futbolcularla göğsümüz kabarsın isteniyorsa, imkanlar ölçüsünde destek vererek yardımcı olmak yeterli diyorum.
Her halde yeşil-beyazlı takımımız adına bunu esirgemeyiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.