Beklemek Güzeldir

Bu haber 04 Eylül 2018 - 1:14 'de eklendi ve 1.294 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA

Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir.

Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir.”

Özdemir Asaf

Beklemek bir bakıma beslenmektir. Hayatı sadece seyretmeden, seyir halindeyken bile hayata tutunmaktır. Ellerinle, gözlerinle hatta tüm vücudunla, ruhunla. Beklemek, kendine ait olanı aramak, bulmaktır.

Sözler, ne de güzel sözleri özler. Güzel bir sözün peşi sıra koşup defalarca düşsen de her defasında kalkıp kendi sözüne erişmektir. Her insanın bir sözü vardır bu hayatta. Hayata geliş sırrımızda bu söz üzerinedir. İnsan hayatı bu söze tutunup sözü tamamladığı oranda gerçekleşir. Beklemeyi bilen insan, neyi aradığını bilir. Bildiği yolda yürür. Boş ve gereksiz arayışlar içerisine girmez. Beklemek biraz da bir itiraf, belki de bir sığınmadır.

Söz her ne kadar çok düşmese de “biz”e, “ben”lerin sultasından kurtulup kendine gelmektir. “Ben, ben, ben” saltanatı karşısında “biz”e sıra gelmesi beklemekten geçer. Saniyeler arsızca birbirini kovalarken beklemek zamanı durdurmak, durduğun noktada aynadan kendine bakmaktır ya da aynayı kendine çevirebilmektir. Beklemek, hep başkalarına bakan gözlerden kurtuluş kendi içinde yeni keşiflere kanat çırpıştır.

Eski zamanlara bakıp eskinin eskitemediği bencillikten kurtuluş, siyah- beyaz fotoğraflardaki masumiyete dönüştür. Beklemek, yakalanan en güzel karenin fotoğraflandığı andaki hedefin yakalandığı andır. Beklemek bir dokunma ile her şeye erişen, çabuk tüketen, kopyalayıp yapıştıra yapıştıra bütün ayrıntıları kaçıran bir ekran penceresine hapsolmuş nesilleri uyandırmak, bir nefes aldırmaktır.

Beklemek, her gün yolda giderken fark edemediğimiz bir güler yüzü, bir esenliği, bir güzelliği fark edip masumiyetine, paklığına dönmektir. Beklemek, yaşamının içerisinde hiç fark edemediğin hatta yok saydığın insanların ve de tüm canlıların farkına varmak; irkilmek, ürkmek; kendine gelmektir. Beklemek; her demde yeni uyanışlara durmaktır. Her uyanışta kendine gelip, sana ait o söz üzere yeni kelimelere yürümektir.

Beklemek, sabretmektir. Sabrın sonu selamet, rahmete ermektir. Benliğin bahanelerinden, şikayetlerinden kurtulup kendi kendine zincirlendiğin hücrelerden kurtulmaktır. Beklemek, zincirlerinden kurtulmak, bir güvercinin kanadında zarafetle boyun bükmeden hür olmaktır. Beklemek, gözün en uzak ufuklarına sahip olmak, sadece bir noktada kilitlendiğin bakıştan kurtulmaktır.

Bekleyen insan aşka tabidir, ruhu hürdür; irade sahibidir. İrade tecelli ettiği müddetçe beklemeye taliptir. Bak, ne kadar aceleciyiz, ne kadar benciliz, ne kadar da fütursuzuz. Rotasını kaybetmiş bir gemide aynı minval üzere kördüğüm olmuş bir yola saplanıp kalmışız. Bekleyen insan aşka tabidir. Aşk; insanı hür kılar, ne yerle ne de gökle sınırlar. Beklemek, biraz da sınırlarından kurtulmaktır.

Beklemek, özlemektir. Gurbete düşürmektir yolu. Zor olana talip olmaktır. İşi kolay kılmaktır. Hep önüne bakmak, arkada bırakılanları yanında götürmektir. Beklemek vicdan borcudur. Tüm güzellikler sabırla ortaya çıkar. Bir gülün güzelliği bir anda gelir geçer. Geçer olanı bir gülün dikenine kalıp tüm çiçeklere gülü hasretmektir. Beklemek suyun akışında, rüzgarın esişinde, ayın şavkında gökyüzüne güzellikleri fark edebilmektir. Bir kere güzeli görmeye başla “insan”ın da “insanlığının” da farkına varırsın. Beklemek güzeldir; çünkü insan da güzeldir. İnsan olmak da beklemekten geçer öyleyse.

Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir.”

Özdemir Asaf

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Bilal Manav 04 Eylül 2018 / 17:18

Beklemek güzeldir lakin doğru durakta. Beklemekle geçiyor ömür dediğimiz şey, yaşamayı, sevmeyi, ölmeyi bekleyerek, bazen de neyi beklediğimiz bilmeden geçiyor ömür.

Üstad Necip Fazıl’da öyle der;
Ömrün ilk yarısı, ikinci yarısını beklemekle, ikinci yarısı da ilk yarısının hasretiyle geçer
Beklemek güzeldir beklenen özel oldukça
Sevgiler selamlar ☺️