Bekir Sağlık (Nüfusçu Bekir) « Hamle Gazetesi

Bekir Sağlık (Nüfusçu Bekir)

Bu haber 23 Kasım 2015 - 0:48 'de eklendi ve 1.292 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Toplum hayatımızda devletine, milletine bağlılığıyla, mesai anlayışıyla ve insani değerleriyle öne çıkan örnek şahsiyetlerden biriydi, Bekir amca. Ula ilçemize uzun yıllar hizmet veren, emekliliği sonrasında bilgileri, deneyimleriyle hizmetini sürdüren gerçek Ula Aşığı Bekir Sağlık. Aldığı veya verilen görevlerin üstesinden hakkıyla gelmeyi bilen, sosyal konulara duyarlı, bilgilerini paylaşmaktan kaçınmayan, mesai mefhumu tanımayan görev anlayışıyla yaşayan bir efsaneydi.

İlçemizin Cumhuriyet döneminin canlı tanığı, güncel olayları unutmaması ve yaptığı yorumlarla Ula’nın hafızası, yaşayan tarihi, Bekir amcamızı geçtiğimiz hafta toprağa verdik, ebedi istirâhatgâha uğurladık. Bu gibi değerli büyüklerimizi genellikle öldükten sonra anarız ama önemli olan ölmeden önce anmaktır anlayışıyla, 28 Ocak 2011 Cuma günü yayınlanan Ula Gazetesi’ndeki köşemde kendisiyle ilgili düşüncelerimi ve biyografisini yazmıştım. Şimdi aynı yazıyı Hamle okurlarıyla paylaşmak istiyorum.
Ömrünü Ula’ya hizmete adamış örnek insan Bekir Sağlık, 31.01.1926 tarihinde Ula’da doğdu. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinin yokluk ve kıtlık yıllarından etkilenen ilçemizde, bin bir zorluklarla mücadele ederek, 1939 yılında Ula İlkokulu’ndan mezun oldu. Bir süre Muğla Ortaokulu’na devam etse de dönemin imkânsızlıklarından nasibini alarak okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Henüz on altı yaşındayken, 1942 yılında Halkevi Kâtipliği göreviyle kamu hizmetine başlamıştır. O dönem Halkevi bünyesinde açılan spor branşları (Disk, Basketbol, Futbol, Voleybol, Atletizm) ile Ulaspor Kulübünün temelini oluşturan İdmanyurdu Kulübünün de Kâtipliklerini yürütmüştür. Bu görevlerini iki yıl sürdüren Bekir Sağlık, askerlik hizmeti için 27 Nisan 1944’te Kütahya Jandarma Okulu’na gider. Bir yıl sonra İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı 3. Şubeye yazıcı olarak gönderilir ve iki yıl sonra, Nisan 1947’de 3 yıllık askerlik hizmetini tamamlayarak, terhis olur. Memlekete döndükten sonra, 26 Nisan 1947’de Nahiye Tahrirat Kâtipliğine atanır, böylece devlet memurluğuna ilk adımını atmıştır.
1950 ile birlikte ülkemizde, önemli siyasi ve sosyal değişim yaşanmaya başlamış, tek parti iktidarı sona ermiştir. Çok partili hayata geçilmiş ve Demokrat Parti iktidara gelmiştir. Ülkemizde yaşanan bu değişim rüzgârından ilçemiz de etkilenmiştir. İlçemizde, “Ula’yı İlçe Yapma Komisyonu” kurulmuş, milletvekili, bakan seviyesinde çalışmalar yapılmıştır. Birlik beraberlik içinde yürütülen bu çalışmalara Bekir Sağlık’ta katılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Ula, 1 Haziran 1954’te ilçe olmuştur. İlk Kaymakam Harun Algan’dır. Bekir Sağlık ise uzun yıllar görev yapacağı Nüfus memurluğundaki görevine 15 Eylül 1954’te başlar. Görevi süresince Kaymakam vekilliği de olmak üzere çeşitli sorumluluklar üstlenmiştir. İhtilal dönemlerinde ise iki defa Ula Belediye Başkanlığına atanmıştır. 19 Eylül 1980’de atandığı Ula Belediye Başkanlığı görevinden 1 Mart 1982’de istifa ederek ayrılır ve Nüfus Müdürlüğü görevine döner. 31 Ocak 1990’da 43 yıl hizmet verdiği devlet memurluğundan emekliye ayrılır. Son 36 yıllık hizmet süresinde hiç izin kullanmayarak bu alanda adeta rekor kırmıştır.
Bu görevlerinin yanında sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlenmiştir. 27 Nisan 1947’de Kızılay Yönetim Kuruluna girmiş, uzun yıllar yönetim kurulu üyesi olarak çalıştıktan sonra Şubat 1985’te Türk Kızılayı Ula Şube Başkanlığına getirilmiştir. Bilfiil, 25 yıl sürdürdüğü bu görevini, Ocak 2010 tarihinde devretmiştir. Başkanlığı 25 yıl bedelsiz yürüttüğü için Türk Kızılayı Genel Merkezi tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Kızılay Derneği dışında Çocuk Esirgeme Kurumunda ve Türk Hava Kurumunda görev almıştır. Yaptığı görevler arasında Anadolu Ajansı ilçe temsilciliği de bulunmaktadır.
Çalıştığı dönemlerde Nüfus Müdürlüğüne işiniz düşse, güler yüzüyle sizi karşılar, nüfus cüzdanınız yanınızda olmasa bile hizmet verirdi. Çünkü ilçenin nüfus kaydı onun hafızasındaydı. “Şu defteri çıkar kızım” diyerek, nüfus bilgilerinize ulaşır ve işinizi görürdü.
Bekir Sağlık, ilçemizin nahiye oluşundan ilçe oluşuna, okulların yapılıp hizmete girmesine, İdmanyurdu kulübü kâtipliğine vs. ilçemizin pek çok olayına şahitlik etmiş canlı bir tarihti. Kendisine sorulan sorulara sıkılmadan, keyifle cevap verir, ilçemizin okuma-yazma oranından kaç milletvekilinin Ulalı olduğuna kadar tüm bilgileri bıkmadan, usanmadan anlatırdı. Kendisi ile ilgili olumsuz cümle kuranlara rastlayamazsınız. İşini görmediği, iyiliği dokunmadığı kimse yok gibidir. Kimseyi kırmadan, dürüstlükten hiç taviz vermeden bunca yıl hizmet vermek kolay olmasa gerek. Değerli bir büyüğümüzdü, Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun diyor, ailesine, Ula halkına başsağlığı ve sabır diliyorum

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.