Bekir Çeker Siyaset Kurbanı Mı?

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.347 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ben önceki gün “Milletvekilleri Buluştu Da Ne Oldu?” başlıklı yazımı kaleme alırken, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker’in Muğla’dan Aydın’a tayin edildiği bilgisi haber merkezimize bomba gibi düştü. Şaşırdık…

Neden?

Siyasetçilere rağmen (!) gerçekleşmesini sağladığı yatırımların resmi açılışına bile tanıklık edemeden gidiyor.

Dünkü yazımda, Muğla’da siyasetin Aydın ve Denizli’de yapıldığı gibi yapılmadığını belirterek, bunun Muğla’nın gelişmesini engellediğine dikkat çekmeye çalışmıştım.

Dünkü yazımı okumadı iseniz, önce o yazımı okuyun, sonra bu yazımı…

xx        xx        xx

Ben hep Muğla Valililerinden Hüseyin Aksoy’un, Ahmet Altıparmak’ın, Mustafa Hakan Güvençer’in “yerel siyaset tarafından kullanılamadıkları” için Muğla’dan gittiklerini düşünmüşümdür.

Ankara’nın tasarrufu ile gidenler “merkez valisi”…

AK Parti Milletvekillerinin veya parti teşkilatının, ya da her ikisinin birden istemediği valiler Ankara tarafından sanki “madem siz kıymetini bilemediniz” denilircesine Muğla’dan alınıp küçük yerlere değil, büyük yerlere gönderilip “taltif” edildiler.

Hüseyin Aksoy önce Mersin’e, oradan Samsun’a gitmişti. Şimdi Diyarbakır Valisi

Ahmet Altıparmak Antalya’ya gitmişti. Şimdi Erzurum Valisi

Mustafa Hakan Güvençer Kahramanmaraş’a gitti…

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker de Aydın’a gidiyor. Aydın Muğla’dan küçük mü, büyük mü?

xx        xx        xx

Sakın yanlış anlaşılmasın. Bekir Çeker’i tanımıyorum. Döneminde gelen hizmetlere tanığım. İlk kez geçen 19 Mayıs Bayramı’nda, etkinlikler öncesi Vali Amir Çiçek’in de katılımı ile gerçekleştirilen tanıtım kahvaltısında tanışmıştık. Bir daha da görüşmedik.

Kendisiyle ilgili bildiğim; pek çok il müdürü Muğla’da pas tutarken Muğla’da en kısa görev yapan müdürlerden ve 2 yıla da önemli hizmetler sığdırmış olmasıdır…

Ama galiba kendisini Muğla’ya sığdıramayan siyasiler varmış!

xx        xx        xx

Gazetelerde 5 Ağustos 2015’de yer alan “Siyaset bitti işimize bakalım” başlıklı haber oldukça dikkat çekiciydi.

7 Haziran Seçiminin ardından AK Parti Milletvekilleri Hasan Özyer ve Hasan Kökten ilçeleri tek tek dolaşarak seçmene teşekkür ettiler. O ziyaretlerden biri de Marmaris’e yapıldı. Milletvekili Özyer beraberinde partisinin İl Başkanı İhsan Küreci olduğu halde Marmaris’e yaptığı ziyarette seçimden önce verdiği sözlerin arkasında olduğunu ifade ederken şöyle demiş:
Projeleri takip ediyoruz. Yeni Marmaris Devlet Hastanesi de bunlardan birisi. En kısa zamanda yer tahsisi gerçekleşip, ihale aşamasında geçeceğiz. Her alanda çalışmalarımız devam ediyor. Siyaset seçim zamanı yapılır, seçimden sonra işimize bakalım. Belediye başkanları ve oda başkanlarımız her türlü projelerini bize getirsinler, takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz.”

Haber başlığı bu sözlerden çıkmış.

Umarım dünkü yazımı Milletvekili Özyer’de okumuştur veya okur. Belli mi olur, bakarsınız Aydın-Güllük arasına demir yolunu hemşerisi CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile birlikte döşettirirler…

xx        xx        xx

Koalisyon olsun olmasın ben Özyer ve Demir’in birlikte Muğla’nın sorunlarının çözümüne önemli katkılarda bulunacaklarına inanıyorum.

Tabi koalisyon olmaz da erken seçim olursa Demir ve Özyer yerlerini korurlar mı onu da bilmiyoruz.

Umarız korurlar.

xx        xx        xx

Milletvekili Özyer’in “Siyaset seçim zamanı yapılır, seçimden sonra işimize bakalım.” Sözü çok önemli… Ben bu sözün sahibinin Bekir Çeker ile “uğraşacağını” sanmıyorum. Tersine böyle çalışkan ve Ankara ile ilişkileri düzgün bir bürokrattan Muğla için yararlanmak isterdi diye düşünüyorum.

Muhtemelen kendisi Bekir Çeker’in Muğla’dan Aydın’a alınmasından haberli değil!

24. Dönem Muğla eski milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden ile eski İl Başkanı Nihat Öztürk ve eski Menteşe İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi görevde olmadıklarına göre kim, kimler uğraştı?

Kimse uğraşmadı ise neden sahip çıkılmadı?

xx        xx        xx

Siyaset seçim zamanı yapılır, seçimden sonra işimize bakalım.

Bu söz gerçekten çok önemli… Üstelik Muğla AK Parti’de siyaset parti dışında değil, hep parti içinde yapılageldi…

Muğla AK Parti’de geçmişte de herkes işine baktı! Muğla’nın işleri hep sonra geldi. Çoğu zaman da gelemedi… (!)

Bürokratlar hep birilerinin “adamı” oldu. Dünkü yazımda da vurguladığım gibi 3 tane değerli valinin başını yedik!.. Aslında öyle de olmadı. Valilerimiz kariyerlerinde yükselirlerken, Muğla’nın alabileceği hizmetleri, yatırımları, Muğla’nın geleceğini yedik.

Hasan Özyer’i ANAP Milletvekilliğinden tanıyoruz. O dönemlerde bürokratlar, valiler kimsenin adamı değil, devletin adamı oldukları gibi, yine kimsenin değil, Muğla’nın hizmetinde olurlardı.

Ben Hasan Özyer ile bu dönemde de öyle olacağını umut ediyorum. Ancak ortada hükümet yok… (!) Bu yüzden hala taşlar yerine oturmadı ve bu yüzden hala belirsizlik sürüyor…

xx        xx        xx

AK Parti Milletvekili Hasan Özyer, “Siyaset bitti işimize bakalım” başlıklı haberden bilgilendiğimize göre, Marmaris ziyaretinde koalisyon ile ilgili olarak da seçim sonuçlarına göre halkın, içinde AK Parti’nin de olduğu koalisyon hükümeti kurulmasını istediğini belirtirken “Ülke menfaatlerini parti menfaatlerinin üstünde tutarak hükümeti kurmaya çalışıyoruz. Hükümet kurulamazsa seçime hazırız. Türkiye yapısal reformlara ihtiyaç duyuyor. Kurulacak uyumlu bir koalisyon hükümetiyle bu reformların acilen hayata geçirilmesi gerekiyor” demiş.

Erken seçimden ne çıkar bilmiyoruz. AK Parti’nin umudu tek başına iktidar, ama yine koalisyon da çıkabilir…

Her ne olursa olsun siyaset bürokratla uğraşmamalı.

xx        xx        xx

Kadir Tamer arkadaşımızın Bekir Çeker ile ilgili dün Hamle’de yaptığı haberin spotunda şöyle deniliyordu:

Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden birisi olmasına karşın, görevde bulunduğu süre içerisinde spor yatırımlarında bugüne kadar yatarım yüzü görmeyen Muğla’ya tarihinin en büyük yatırımların kavuşmasını sağlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, Aydın’a atandı.

AK Parti Milletvekili Özyer’in “Siyaset bitti işimize bakalım” başlıklı haberde yer alan şu ifadesi de dikkat çekici:

Bir proje hayata geçmiyorsa, bu takip edilmemesindendir.

Demir yolunda, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 2. Etap TOKİ’de ve elbette Tıp Fakültesi Morfoloji ve Araştırma Hastanesi binalarında olduğu gibi…

Siyaset ayak sürürken Bekir Çeker 2013 yılının Şubat ayında Muğla’ya atandıktan sonra il geneline 220 milyon liralık spor tesislerinin kazandırılmasında rol almıştı. 2 yıla 20 spor tesisini sığdıran Bekir Çeker, Orman İdaresi’nin engellemesi nedeniyle neredeyse “Olmayacak artık” demeye başladığımız Gençlik Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu ve 115×75 ebadında 3 bin kişilik Kapalı Spor Salonu’nun Muğla’ya kazandırılmasını sağladı…

Biz de hadi güle güle dedik!

xx        xx        xx

Aydın kazandı, Muğla kaybetti…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 14 Ağustos 2015 / 15:49

Gocuman; İl Müdürümüzü Sayın Valimiz Amir ÇİÇEK beyefendinin Ula ziyaretinde görüşüp tanıştım.Ne kadar olsa sa Ulada oturuyorum. İl Müdürümüzün Hem kapalı Spor salonu ve hemde Olimpik kapalı yüzme havuzunu gördüm. Gözleden ırak devasa bir yatırım yükselmiş. Amma; Bizim buralarda bir söz vardır. (Özür diliyorum,yerel olarak deyimimizdir).Cingenin ağzında gümüşlü zurnaın ne işi var derler.Yada Köpek napar tekkeyi tingilterken düşürüü. napalım sahap çıkamıyoruz. sevgi ve saygı.