Behçet Saatcı’ya açık mektup

Bu haber 13 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 977 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haberi okuyunca şaşırdım. “Sende mi Behçet Saatcı?” demekten kendimi alamadım…
Fethiyeliler, Alışveriş Merkezi olmadığı için yatılı olarak Antalya’ya gidiyorlarmış!
Ama habere inanamadım.
Bence haberi kaleme alan CHA Muhabiri ya hesap bilmiyor, ya …
AVM’lerin ucuzluğunu tartışacak değilim.
Fethiye’den “ucuz alış veriş” yapmak için Antalya’ya “gecelemeli” giden Fethiyelinin otomobili benzin yakmıyor mu? Alışveriş için gidilen Antalya’da geceleme yapılan otel konaklama ücreti almıyor mu? Gidiş, dönüş ve orada kalışta yenilip, içilmiyor mu?
Bu nasıl ucuz alış veriş oluyor?!!
xx xx xx
Habere göre, Fethiye Belediyesi, mart ayı olağan meclis toplantısında eski hal alanına kurulması düşünülen ‘Yaşam ve Ticaret Merkezi’ projesinin uygulama projesi yapılması için ek ödenek çıkarılması maddesi görüşülmüş. Gündem maddesinin görüşülmesi sırasında bir meclis üyesinin ortaya attığı iddia Fethiye gündemine oturmuş.
Fethiye Toptancı Hali’nin yerine yapılması planlanan alışveriş merkezinin, bir imaj projesi olduğuna değinen MHP’li Belediye Meclis Üyesi Nurkaya Gündoğdu, Fethiye’de alışveriş merkezi (AVM) olmadığı için ilçede yaşayanların Antalya’ya gittiğini söylemiş.
Haberi yapan CHA Muhabiri ile ilgili sözlerimi geri alıyorum.
O sözler Nurkaya Gündoğdu’ya yakışıyor!
xx xx xx
Haberde, pek çok Fethiyelinin sırf alışveriş için yatılı olarak Antalya’ya gittiğini kaydeden Gündoğdu, “Antalya’da bulunan AVM’lere Fethiye’den ciddi bir akış söz konusu. Her hafta sonu bir gün konaklamalı olmak üzere oraya giden insanlar var. Eğer buna benzer bir merkezi biz Fethiye’ye kazandırırsak, ilçemizin parası dışarıya gitmemiş olur hem de önemli markaların burada ticaret yapmasını sağlamış oluruz.” demiş.
Sayın Gündoğdu, o AVM’lerin Fethiye’ye açılması halinde, TANSAŞ, MİGROS, CarrefourSA, BİM, ŞOK, DiaSA ve diğerlerinin her gün Fethiyelinin çuvalla parasını alıp Fethiye’den götüreceğini biliyor mu?!!
xx xx xx
Yıllar önce ben de hafta sonları Marmaris’e gider, MİGROS’tan, TANSAŞ’tan alış veriş yapar Muğla’ya dönerdim. Fethiyelilerin (Gündoğdu’nun iddiası) yaptığı gibi Marmaris’te gecelemezdik, ama yer içer, gezer günübirlik hafta sonu gezisi de yapmış olurduk.
O yıllarda bu köşeden ben de, “Muğla’da Migros, Tansaş neden yok” diye az yazmadım. Bu gün pişmanım…
Bu gün Muğla’da AVM’lerin hemen hepsi var. Olmayanlar da yolda… Her gün çuvalla Muğla’nın, Muğlalının parasını alıp götürüyorlar.
Varsayın Muğla, Fethiye birer “kent devletleri”… O kent devletleri çalışıp, didinip, artı değer üretiyorlar. Dışarıdan gelen birileri AVM’ler aracılığı ile o üretilen artı değeri alıp götürüyorlar…
Bu kent devletlerinin durumunu nasıl açıklarsınız?!!
Nasıl açıklarsınız bilemiyorum, ama Muğla’yı biliyorum. “Yerel ekonomi” çöktü, iflas etti… Muğla’da artık piyasa da para dönmüyor. Muğla’ya hiçbir katkısı olmayan AVM’ler dükkan kapattırıyor, işsizlik yaratıyor…
xx xx xx
Habere göre, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da bu yer için Fethiye Esnaf Odası ve Fethiye Ticaret Odası’nın görüşünün alınacağını belirterek, yapılacak merkezin Fethiye’ye getirisinin büyük olacağını açıklamış. Saatcı, “Fethiye’nin ekonomisi belli. Eğer bu alışveriş merkezi yapılırsa en az 200-300 kişilik istihdam sağlanmış olur. Bu alışveriş merkezi ilçemizin ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuşmuş.
Umarım, Fethiye Esnaf Odası ve Fethiye Ticaret Odası yönetimlerinde Meclis Üyesi Nurkaya Gündoğdu’nun anlayışı hakim değildir…
xx xx xx
AVM’ler yaşamın bir gerçeği. Ucuzlukları tartışılmaz. Ancak bunların açıldıkları yerlerin ekonomisine katkı yaptıkları görülmüş değil. Bulundukları şehrin ürettiği artı değeri alıp götürmekten başka bir şey yaptıkları da yok…
200-300 kişilik istihdam yaratmaları da söz konusu olamaz. Hemen hepsi elemanlarını beraberlerinde getiriyor! Varsayalım 200-300 kişilik istihdam yaratıyorlar. Alıp götürdüklerine değer mi?!!
AVM’lerin şehir merkezinde açılması halinde, Fethiyelinin iş yerleri “Bakkalından giyim mağazasına, giyim mağazasından beyaz eşya ve elektronik eşya satıcısına kadar” birer birer kapanmaya başladığında Başkan Saatcı tepkileri nasıl göğüsleyecek? “Benden sonra tufan” mı diyecek?…
AVM’ler yaşamın gerçeği dedik. Bir biçimde yaşamamızda yer alıyorlar. O nedenle ille de açılacaklarsa, şehir merkezinin dışında açılmalılar…
O AVM’lerde Fethiye’nin domatesini, yumurtasını, peynirini, sütünü, etini, meyvesini göremeyeceksiniz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ABDULLAH 07 Mart 2016 / 10:57

doğru söze ne denilir ki? Zaman gösterdi k Avm ye karşı çıkan tüm kuruluşlar ve Fethiye Ticaret odası haklıymış.
Fethiye Esnafını ve Ticaretini Bitiren Meclis Üyelerine ve Başkanımıza Selam Olsun!.. Kulakları Çınlasın