Behçet Saatcı Karışmamış!

Bu haber 12 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.301 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımı Hasan Özyer, Hasan Kökten ve Elvan Göçer’i kastederek  “Peki, AK Parti’nin Muğla’daki başarısızlığının faturası bu üç isme kesilebilir mi?” diye noktalamıştık.

Kesilirse bu gerçekten vicdansızlık olur.

Özellikle Hasan Özyer için çok büyük vicdansızlık olur. Çünkü Hasan Özyer aday yapılıncaya kadar AK Parti’nin 1 milletvekilinde olduğunu başta AK Partililer olmak üzere herkes söylüyordu…

Hasan Özyer elbette Fethiye’de kendisinden beklenen oy patlamasını gerçekleştiremedi, ama son anda bulunup getirilerek, yarattığı sinerji ile AK Parti’nin Muğla’da yeniden küllerinden doğmasını sağlamıştır.

xx        xx        xx

AK Parti’nin Fethiye ile birlikte Seydikemer oylarını topladığımızda karşımıza 44 bin 609 rakamı çıkıyor. Buna karşılık bu iki ilçede CHP’nin toplam oyunun da 45 bin 572 olduğu görülüyor.

Herkes Seydikemer ve Fethiye’de AK Parti’nin birinci olacağını söylerken, ben Seydikemer’de AK Parti’nin yüzde 60 üzerinde bir oy oranı yakalayabileceğini belirtip, Fethiye’de AK Parti ve CHP’nin başa baş gelebileceklerini söylemiştim. Aşağı yukarı böyle oldu, ama bazı kesimlerin “Fethiye’de Emrah Doğu çalışmıyor. AK Parti birinci çıkar. Ayrıca Behçet Saatcı da Hasan Özyer’i destekliyor” dedikleri gibi çıkmadı.

Fethiye’de CHP yine birinci parti… ama…

xx        xx        xx

Fethiye’de 30 Mart Yerel Seçimi’nde oy dağılımı şöyleydi: “DP (Demokrat Parti) 28 bin 197.. CHP 24 bin 336.. AK Parti 23 bin 518.. MHP 6 bin 144”

AK Parti bu dağılıma göre Fethiye’de oylarını 4 bin 355 arttırmış. Bu nedenle Hasan Özyer’in Fethiye’de başarısız olmadığı söylenebilir. Burada AK Parti’nin oy kaybı yok, az da olsa artış var…

Yerel seçimle kıyaslamada CHP’nin de bu seçimde 10 bin 743 oy artıyı sağladığı görülüyor. Demek ki partisinin 5. sıra adayı Emrah Doğu’nun partisine çalışmadığı iddiaları söylentiden öte bir şey değilmiş…

Demokrat Parti bu seçimde Fethiye’de 540 oy almış. O zaman Behçet Saatcı’yı belediye başkanı yapan Demokrat Parti’nin oylarının 27 bin 500’ü bu seçimde nereye gitti?

Bu oyun 10 binin CHP’ye gittiğini söylemek mümkün. MHP bu seçimde 18 bin 68 oy almış bulunuyor. Yerel seçimde 6 bin 144 oy aldığını göz önüne alırsak, MHP’nin bu seçimde DP’den yaklaşık 12 bin oy aldığını söyleyebiliriz. Toplam 22 bin eder. Demek ki AK Parti’nin 4 bin 355 artı oyu da DP’den gelmiş. Kalanı da HDP’ye gitmiş olabilir!

Anlaşılan Fethiye’de sadece Emrah Doğu ile ilgili olan değil, Behçet Saatcı ile ilgili söylenenler de dedikodu ve varsayımdan ibaretmiş!

xx        xx        xx

AK Parti’nin 2. sıra adayı Milaslı2011 Genel Seçimi’nde 14 bin 774 oya sahip olan AK Parti son yerel seçimde 22 bin 5 oy alırken, bu seçimde de 20 bin 634 oy almış.

Bu gün artık AK Parti’nin 2. sıradan milletvekili olan Hasan Kökten partisinin oylarını arttıramamış. Milaslılar, seçim sürecinde öne sürüldüğü gibi “Milas’ın 2 milletvekili olsun” deyip, AK Parti’ye yüklenmemişler. Tersine AK Parti burada 2 bin oy kaybetmiş… Burada da 2 bin oyun HDP’ye gittiği düşünülebilir.

Partinin 3. sıra adayı Elvan Göçer’in memleketi Datça’ya baktığımızda 2011 Genel Seçimi’nde 2 bin 370 oya sahip olan AK Parti, son yerel seçimde 4 bin 149 oy alırken, bu seçimde 2 bin 464 oy almış.

2015 Genel Seçiminin en popüler ismi haline gelen “Bizim gız Elvan Göçer” nedense ilçesinin kızı olamamış!

Sakın yanlış anlaşılmasın. AK Parti’nin başarısızlığının faturasını Hasan Kökten ve Elvan Göçer’e kesmek gibi bir niyetim yok… Kimse de kesmemeli…

xx        xx        xx

Şimdi bir de Marmaris ve Menteşe’nin oylarının dağılımına bakalım

AK Parti, Marmaris’te 2011 Genel Seçiminde 13 bin 119 oyunu 30 Mart Yerel Seçimi’nde 17 bin 657 oya çıkarmayı başarırken, bu seçimde 10 bin 894’e düşürmüş. Neredeyse 7 bin oy…

AK Parti Muğla İl Kongresi yapılalı daha 6 ay oldu; 19 Ocak 2015… O tarihe kadar 2011 genel, 2014 yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini il başkanlığı yaparak geçiren Nihat Öztürk Marmaris’te… Hem önceki hem bugünkü İl Yönetimi’nin üyelerinden biri olan Turan Şahin Marmaris’te… Aynı şekilde hem dünkü hem bugünkü il yönetiminde ikinci başkan Ozan Balcı Marmaris’te… İl Yönetim Kurulu Üyeleri Zekeriya İlkhan ve Zeki Eren Marmaris’te eski İl Yönetim Kurulu Üyesi, SKM Başkanı Esat Tugay Marmaris’te…

Hayırdır!?

Tabi Marmaris’teki sonucu bu kişilerin üstüne yıkarsak yanlış olur. Köyceğiz’deki sonucu son kongrede İl Başkanı Adayı olan Şadi Pirci’ye yıkabilir miyiz?

xx        xx        xx

Ak Parti, Muğla İl Merkezi Menteşe’de de düzenli olarak kan kaybediyor.

AK Parti il merkezi Menteşe’de 2011’deki 19 bin 668 oyunu son yerel seçimde 18 bin 886’ya indirirken, geçen pazar günü yapılan genel seçimde 16 bin 81’e indirmiş bulunuyor.

Neden?

Tabi biz burada suçlu aramıyoruz, kimseyi yargılamıyoruz! Böyle bir görev ve sorumluluğumuz yok! Bu bizim işimiz değil. Sorunumuz da değil. Bizim yaptığımız ayna tutmak. Durum tespitinde bulunmak…

Elbette AK Parti kendi içinde daha sağlıklı tespit ve gecikmiş hesaplaşmasını yapacak, AK Parti’yi bir adım daha öteye götüremediği gibi, gerileten nedenleri belirleyip ortadan kaldıracaktır!

xx        xx        xx

Bize göre neden açık ve net…

Çok yazdık. AK Parti için Muğla bir “siyasi” alan değil, “ticari” alan dedik. Bu alanı Hasan Özyer ve İhsan Küreci yaratmadı…

Bu alanda bir düzeltmeye gidilmediği gibi il kongresi sürecinde il başkanı adayları birbirlerinin neyi var neyi yoksa sosyal medya manşetine taşıdılar. Arada suçsuz günahsız insanlarda töhmet altında kaldı.

Ardından milletvekili adaylığı süreci başladı. İl Kongresi sürecinde yaşananlar izole edileceğine milletvekili sürecinde daha da tırmandırıldı… Özel yaşamlara girildi. Yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları havalarda uçuştu…

Siyaset elle tutulur hizmet üretemedi. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, 2. Etap TOKİ’de, Gençlik Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Kapalı Spor Salonu ile Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde siyasi aktörler arkayı dolanıp 3 puan alma umudu ile birbirlerine ve dolayısıyla Muğla’nın hizmet görmesine engel çıkardılar!

Parti içinde birbirlerine muhalefet etmekten, ‘engel çıkarmaktan’ yerel yönetimlere muhalefet etmeye vakitleri olmadı! Elbette bu tablodan oy derlenemezdi…

xx        xx        xx

Muğla’daki sonuçtan birinci derecede sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ikinci derecede sorumlu dönemin Muğla’dan Sorumlu İzmir Milletvekili Aydın Şengün, en az Soylu kadar sorumlu ise hem kendisini, hem partisini “milletvekilliği sevdasına” kurban eden dönemin İl Başkanı Nihat Öztürk olmuştur…

Eğer Nihat Öztürk milletvekili olmak için gösterdiği çabayı, partisinin oyunu artırmak için göstermiş olsaydı, belki de bu gün milletvekiliydi!

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da 2015 Genel Seçimi’ne yıkım içinde girdi.

Kendisinden adeta “mucize” beklenen Hasan Özyer adaylık listesinde liste başı yapılırken, alttaki isimler özensiz belirlenmiş. Doğru bir sıralama yapılmamıştır. Özyer’e “lider vekil” misyonu yüklenmiştir.

Ancak Özyer’in yerine Soylu’nun kendisi aday olsa sorumlusu olduğu o yıkımın altından kalkamazdı!

Bu yıkımın müteahhitleri ve onların taşeronları yeni il yönetimi ile Hasan Özyer’in başarısız olması, partinin 1 milletvekilinde kalması için seyirci kalmışlardır. Bunun yanında yeterli deneyimi olmayan İl Başkanı İhsan Küreci ve yönetiminin de aslında yapabileceği bir şey yoktu.

Anlayacağınız AK Parti Muğla’da kaçınılmaz sonuca ulaştı. Yine de yatıp kalkıp Muğla’da CHP’ye teşekkür etsinler. Yoksa tek milletvekilinde kalabilirlerdi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepe 12 Haziran 2015 / 17:00

Gocuman; Dünkü yazınıı da bugünkü yazınızı da okudum. dünkü yazınıza yorum yapmadım. zira yorum’a yorum yapılmaz. Yukarıdaki yaınızla alakalı,kitaplar yazarım. Ancak;bir fıkra anlatacağım. gerçi CHP’ye teşekküretsinler diyorsunuz emme,öyle de görülebilir. İmam ile Müezzin anlaşır. İmam der ki Cum’a hutbesinde yanlış okursam,sırça parmağıma “ip”bağladım,halının altına da gizledim(senin oturacağın yerdedir) Cami dolmuş.Bir cemaat önde yer varmı? acep diye telaşlı telaşlı yürüyormuş,imam da okumaya başlamış.telaşla gelen cemaat sehven telaşla ayağı o gizlenen “‘İp'”e takılmış,İmam doğru okumasına rağmen “‘İp'” dartıldı diyerek,düzeltme yapmışama,asıl yanlışı şimdi yapmış.Müezzin de emir gereği “‘İP'” i dartar. bu sefer de imam yine düzeltmeye gider. üçüncü dartış ta imam derki”Cemaat ip P…….şt’un elne geçti der ve il okuduğunu tekrar ederek namaza devam eder. Gocuman;Sayın Soylu ile sayın Şengün işe karıştı. Prof .Dr.sayın Özden ile İl Bşk.Sayın Öztürk de kapıştı. ehhh.işin olacağı da buydu. napalım dostlarımız sağolsun. durmakyok yola devam. Penaltı atacakken sporcu topu diker de biraz geriye gider. Top’a hızlı vurabilmekiçin. böyle de görülebilir. sevgi vesaygı.

ibrahim ilhan 13 Haziran 2015 / 08:12

Ak partinin oy kaybının nedenlerini ilçe ilçe irdelemek gerekir. Örneğin Yatağan ve yeni koy kemer köy termik santrallerinin özelleştirilmeleri, dışarıdan hissedilemesede yerel yönetimlerin psikolojik baskıları vb. gibi