Behçet Saatcı “Bizimki başkaldırı hareketidir” « Hamle Gazetesi

Behçet Saatcı “Bizimki başkaldırı hareketidir”

Bu haber 05 Mart 2019 - 1:22 'de eklendi ve 4.149 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Seçimlerde vaatler önemlidir. Çoğu da gerçekleşmez. Hatta unutulduğu da olmuştur. Nasıl olsa kimse de dönem sonunda hesap sormuyor..! Muğla Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Behçet Saatcı‘ya “Önümüzdeki yeni dönem için Muğla’ya neler vaat ediyorsunuz?” diye sorarkan “Gerçekleşebilecek olsun” diye de uyardım. O yüzden mi bilmem yanıtı kısa oldu. “Siyasi taassuptan uzaklaşmış, bilimin ışığında, ortak akıl ile yönetilen, STK’lara değer verilen bir yönetim anlayışını yerleştirerek, kavgadan uzak, herkese eşit mesafede davranarak, Muğla’nın sorunlarını ilçeleriyle beraber, halkımızla iç içe hareket ederek çözen bir yönetim vadediyorum. Muğla’da yaşam engelsiz ve kolay olacak.” dedi.

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Adayı Başkan Saatcı, “Muğla Turizmini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza yanıt verirken, hemen herkesin diline pelesenk olduğuğu gibi “12 ay turizm” dedi. Ancak Başkan Saatcı bu “sloganın” içini şöyle doldurdu:

Bünyesinde iki tane havalimanı barındıran, her ilçesi kendi adı altında ayrı birer marka değeri olan Muğla’mız, turizmde Türkiye’nin dünyaya açılan aydınlık ve tanıtım yüzüdür.

Turizm, bozulmamış doğası, betona ve ranta teslim edilmemiş kıyılarıyla geleceğe umutla bakan, içinde her türlü turizm alternatiflerini barındıran (kültür, macera, tarih, doğa, mavi yolculuk) olanaklarıyla Muğla’nın dinamik sektörüdür!

Bu sektörün daha da geliştirilmesi için, 12 ay turizmin, yöremize katkı sağlaması adına; spor, termal,

kayak, tarım ve eko turizm yatırımları ile marinalar ve diğer alternatiflerin alt yapı eksikleri ivedilikle tamamlanmalı, yatırımcılar desteklenerek bölgemize bu turizm dalları ile ilgili projeler kazandırılmalıdır.

Alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra ve projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte, belli bölgelerimizde nitelikli yatak sayısının arttırılmasıyla beraber, sunulan hizmet kalitesi ve misafir memnuniyetini yükseltmeli, misafirlerimizin kişi başı ortalama harcama miktarını arttırmalıyız. Bu coğrafyayı peynir, ekmek fiyatına satma lüksümüz yok! Muğla’mızın bütün sektör temsilcileriyle beraber hareket ederek, marka değerini yükselterek, turizm pazarından herkesin aldığı payı çoğaltmak asli görevimiz olacaktır.

 

xx           xx           xx

Başkan Saatcı‘ya Muğla Tarımını nasıl değerlendirdiğini de sorduk. Muğla ekonomisi için iki ‘T‘nin çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Saatcı bu konuda da şöyle dedi:

Muğla ekonomisi açısından iki ‘T’ çok önemli. Turizm ve tarım… Muğla olarak bu ikisini entegre edip, yeni bir tarım turizmi modelini uygulayacağız. Tarım sektörünü problemini ülke genelinde ayırt etmemekle birlikte, tarlada üretileni otelde tüketilmesine ilişkin ulaşım ağı, sağlıklı kurulduğu takdirde, üreticimizin ekonomik anlamda hak ettiğini alacağını düşünüyoruz.

Bu aşamada Büyükşehir Belediyesi‘nin, iki sektör arasında koordinasyon görevini kolaylıkla yerine getirebileceğine işaret eden Başkan SaatcıBöylece ürün kalitesi artarken, tüketici memnuniyeti de oluşacaktır.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Muğla tarım ve hayvancılığının en büyük sorunlarından bir tanesi de, üretilen ürünlere katma değer kazandırılamamasıdır. Bu amaçla, Muğla tarımını dört aşamada değerlendireceğiz. Endüstriyel ve büyük çaplı üretim, küçük aile işletmeleri, köy üretim döngüsünün hayata geçirilmesi, turizm tarımı ve tarım turizmi… Bu başlıklar altında bölgesel yatırım planlamasına yönelik ürüne katma değer sağlayacak, salça meyve suyu, soğuk hava uygulamaları desteklenecek, kurutma tesisi ve sebze- meyve tozu üretimi özgün projeler olarak, üreticiye tanıtılacaktır. Küçük aile işletmeleri ise, ata tohumu ve yerel tohuma yönelik üretime ağırlık verebilirler. O aileler üretim ve pazarlama aşamasında belediyemizce desteklenecektir.

xx           xx           xx

Behçet Saatcı‘nın beylik sözlerinden biri olan “Eleştiriri yaptığın yere talip olamıyorsan, dedikodudan öteye gidemezsin” sözünden yola çıkarak, “Osman Gürün ile ilgili en önemli eleştiriniz nedir? Neler yapmalıydı? Neleri yanlış yaptı?” sorusunu sordum. “Sayın Osman Gürün’le şahsi hiçbir problemim yoktur. Biz ondan ilçe belediyelerine ağabeylik ve büyüklük yapmasını bekledik. O bizi hep yok saydı.” diyerek şöyle anlattı:

İlçeleri, kendine bağlı ve ağzından çıkanı keramet sayan siyasi parti ilçe başkanlarıyla yöneteceğine, o ilçenin tüm problemlerini bilen ilçe belediye başkanlarıyla yönetmeyi yeğleseydi, hem kendisi, hem de Muğla kazanırdı. Diyalogdan, hoşgörüden uzak bir yönetim anlayışı ile çok dar bir bürokrat kadrosuyla Muğla’yı yönetmeye çalıştı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un da itiraf ettiği gibi Muğla’da kurulan düzeni Osman Gürün ve aveneleri bozmuştur. Düzen bozanın, düzeni bozulacaktır! Bununla ilgili nihai kararı saygıdeğer Muğlalılar 31 Mart akşamı verecektir.

xx           xx           xx

Malum hafta sonunda Ulaştırma Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa istifa etti. Başkan Saatcı‘ya bu konuda sorumuz olmadı. Kendisi sosyal medya hesabından “Çektirilen acılar, yapılan haksızlıklar unutturulamaz! Mağdur ettiğiniz insanların oy’una yönelik kurguladığınız bu yeni oyun, Saygıdeğer Muğla Halkına büyük bir hakarettir. Bu kontrolü kaybetmenin ve paniğin tezahürüdür. Bunlar sizi kurtaramayacaktır.” şeklinde mesaj yayınladı. Biz kendisine “Seçilmeniz halinde Büyükşehir Belediyesi’nde mevcut genel sekreter ve daire başkanları ile çalışmaya devam eder misiniz?” diye sorduk. Şöyle yanıt verdi:

Bizim için çalışma arkadaşlarımızda aradığımız özellik; dürüstlük, şeffaflık ve liyakattir. Biat kültüründen uzak, sorgulayan, işinde başarılı her arkadaşımızla yola devam ederiz.

“Belediyenin geçen 5 yılı ile ilgili denetim ister misiniz?” sorumuza ise “Bizim dünle hesabımız olmaz. Biz önümüze bakarız. Zaten bir eksiklik varsa, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay denetimlerinde ortaya çıkar.” diye karşılık verdi.

Bilindiği gibi Büyükşehir Yasası geçen beş yılda herkes tarafından ve özellikle başkanlarca tartışıldı. Şikayet edenler oldu. Başkan Saatcı‘nın bu anlamda “Büyükşehir Yasası’nı 5 yılın sonunda nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza yanıtı da şöyle oldu:

Kesinlikle rehabilite edilmesi gereken bir yasadır. Sadece metropol şehirlerde birebir uygulanabilir, Türkiye’de kaç tane metropol şehri olduğu malumdur. En kısa sürede bu yanlıştan dönülerek, bu yasanın gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu yasa şehirlerimizi kimliksizleştirmiştir. Yarışma kültürünü ortadan kaldırmıştır. Yönetimde iki başlılık oluşturmuştur. İlçeleri kendi içinde büyükşehir ilçe personeli diye ikiye ayırmıştır. Derhal vazgeçilmesi gerekilen bir yasadır.

xx           xx           xx

Sanırım en ilginç sorumuz “Ne kadar seçim bütçesi ayırdınız? Sponsorunuz var mı?” oldu. Başkan Saatcı da ilginç soruya “Sponsorumuz yok. Biz imece usulüyle işlerimizi götürüyoruz. Bu anlamda halkımızın vermiş olduğu desteğe çok teşekkür ediyoruz. En büyük sponsorumuz Muğla Halkı. Birçok işimizi gönüllü arkadaşlarımız kendileri görüyor. İlçelerimizdeki seçim ofislerimizin hiçbir tanesini biz açmıyoruz, o ilçedeki gönüllü arkadaşlarımız açıyor.” diye ilginç bir yanıt verdi.

“Mal beyanında bulunacak mısınız?” sorumuza da “Gayet tabi.” demekle yetindi. Bir diğer ilginç sorumuz “Bu seçimde rakibiniz kim? Osman Gürün mü, Ak Parti adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır mı, Bağımsız aday Mehmet Kocadon mu?” şeklinde oldu, ama Başkan Saatcı‘dan yanıt “Bizim için yarıştığımız tüm arkadaşlar değerlidir. Bunun kararını Saygıdeğer Muğlalılar vereceklerdir.” diye geldi.

Bu sorunun yanıtının meraklıları var; “Seçilmeniz halinde, Büyükşehir Meclisi’nde sizden meclis üyesi olmayacak görünüyor. Nasıl bir yönetim tarzı sergileyeceksiniz? Zor olmayacak mı?”… Sorduk.. Başkan Saatcı ise “İki dönemdir Fethiye’de meclis çoğunluğu olmayan bir başkandım. Her iki dönemde almış olduğumuz kararların yüzde 98’i oy birliği ile geçmiştir. Meclis tutanaklarımıza bakılabilir. Zaten büyükşehir belediye başkanlarının direkt meclisi yok. Gelen ilçe belediye başkanları ve en fazla oyu alan meclis üyesi arkadaşlar tarafından meclis oluşmaktadır. Bağımsız aday olmam, bizim işimizi zorlaştırmayacak aksine kolaylaştıracaktır.” diye karşılık verdi.

xx           xx           xx

Yine meraklısı olan sorulardan “Seçilmeniz halinde AK Parti’ye geçeceğinizi öne sürenler var. Geçmişteki ‘Fethiye il olursa AK Parti’ye geçerim’ sözünüze dikkat çekiliyor. Seçilirseniz bir başka partiye geçer misiniz?” şeklindeki ‘zor‘ soruyu da sona bıraktım. Başkan Saatcı bu soruya da “Bir partiye geçecektim de, niçin bağımsız çıktım? İktidar partisinden aday olur, belki de bu işi daha kolay yürütürdüm. Bağımsız başladığımı, bağımsız bitiririm! Görev sürem bitene kadar hiçbir partiye geçmem. 2007 yılında iktidar partisinin bizi istemesi sonrası, ‘benim başlık param Fethiye’nin il olmasıdır’ sözünün üzerinden 12 sene geçmiştir. Müruru zamana uğramıştır.” diye karşılık verdi. Son olarak kafa sloganı “Muğla’yı Barıştırmaya Geliyoruz” da “barış” derken neyi kastettiğini sordum, “Muğla’mız ülkemizin sayılı barış limanlarındandır. Problem yok. Benim barışta kastım başta Ulaşım Daire Başkanlığı ve MUSKİ olmak üzere öteki Büyükşehir birimleriyle Muğla’yı barıştırmaktır” dedi.

Adettendir… Biz de “Sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?” diye sorduk. Bu soru içinde “Herkesin, Muğla’mız için yapabileceği bir şeyler vardır!” demekle yetindi.

Okurlarımız adına, başarı dileklerimizle teşekkür ediyoruz…

——————————                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Asla arkana bakma! Cinderella ayakkabısını almak için dönseydi, prenses olamazdı. (Marilyn Monroe)

ÇİVİ

Muğla’nın en başarılı Kazı Başkanı Bilal Söğüt’ün Stratonikeia kazısı Bakanlıkça “12 ay ara vermeden devam edecek kazılardan” seçilmiş. Arkadaşım “Şimdi 12 turizm olur değil mi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 05 Mart 2019 / 09:07

Günaydın Değerli Fikir İşçisi dostum,
çok şükür Muğla ve hatta Türkiye’miz yerelden başlayarak bir silkinme haraketi içine girdi ki bu çok güzel günlerin habercisi inşaallah,
düşüne biliyormusunuz ?
Devrimcilikten,girip Halkçılıktan,Demokrasiden,İlericiliğe bunları temellerine şiar etmiş br parti resmen ve aynen Atatürk’ün Gençliğe hitabesindeki gibi işgal edilmiş ve kuşatılmış,hala Bay Kılıç Çar Oğlu,üflüyor,
bu kadar değerli insan kaynağının içersinde ve AKP’nin bu kadar zorda olduğu gerilediği bir zamanda,bunların beceriksizliği yüzünden kendi kalemize atılan gollerden,utanç ve tiksinme durumu tarvma haline geldi,
hala,Baykal’ın başlattığı parti küçük olsun benim olsun algısını,şimdi bu uyanık gafiller,”parti KÜÇÜCÜK olsun ama benim olsun…” mantığı ile işletir hale geldiler,HALKA RAĞMEN,
ÇOK ŞÜKÜR HALK UYANIYOR,
CHP MASKELİ SİYASET KOMİSYONCULARINI,FIRSATÇILARINI TANIMAYA BAŞLADI,
ÖZELLİKLE YERELDE PARTİ ÖNEMLİ DEĞİL İNSAN ÖNEMLİ,
YÜREK ÖNEMLİ,
AHLAK ÖNEMLİ,
KARAKTER ÖNEMLİ,
NE İLE NEREDEN BESLENDİĞİN ÖNEMLİ,
GÜCÜNÜZÜN KAYNAĞI ÖNEMLİ,HALKMI YOKSA ÇIKAR ZÜMRELERİ Mİ?
ÇOK ŞÜKÜR HALKIMIZ ARTIK KENDİ GÖNÜL GÖZÜ İLE CİĞER RÖNTGENİ ÇEKEBİLİR HALE GELDİ,
KİMİN CİĞERİNİN NE OLDUĞUNU ANLIYOR VE SORUYOR,
MARTIN SONU HER SENE BAHAR YÜCE YARADANIN SİSTEMİ ÖYLE ANCAK BU MART KİMİNİN KULAĞINA MART KARI YAĞDIRACAK İNŞAALLAH HALKIN BAŞINA DA BAHAR ÇİÇEKLERİ YAĞDIRACAK BEREKETLİ MAHSÜLLERİN HABERCİSİ OLARAK,
SELAM VE SEVGİLER,
ORTACA’dan,

gerçek CHP'li 05 Mart 2019 / 12:33

Dikensiz gül bahçesi yaratmak hevesiyle Marmaris, Bodrum, Yatağan, Ortaca Belediye başkanlarını harcayan, 2014 seçimlerinden bu güne kadar CHP oy vermiş seçmeni insan verine koymayan, İl ve İlçe başkanlıklarını kapatan, Belediye Meclisi üyelerini daire başkanlarının kapısında esas duruşta bekleten, halkı savunan meclis üyelerini partiden atan (Marmaris Meclis üyeleri) Büyükşehirde Genel Sekreter, danışman ve personel daire başkanı eliyle belediyede CHP karşıtı kadrolaşma yapan, doğruları konuşan, hakkını arayan parti üyesi ve delegeleri partiden atanları CHP seçmeni oy veremeyecektir. Bunlar tekrar başa gelirse CHP’liler sokağa dahi çıkamaz. 31 martta geren cevabı verecektir. 31 Martta CHP’liler faşizmden kurtulacaktır.

Reşat Öztepe 05 Mart 2019 / 17:09

Gocuman; İşte seçim geldi çattı. Aralarında maşallah 20 yıldan aşağı belediye başkanlığı yapan yok. Sadece Dr. Mehmet Nil. Hıdır Bey ise bir dönem İl Başkanı ve bir dönem de Milletvekilliği yaptı. Yarışacaklar, yarışacaklar amma,i hiç bir zaman kazanan Muğla olamayacak. Hani derler ya Muğla kazandı. Yok öyle bir şey. İktidar ile el ele verilmediği sürece muğla’nın kazancını 40 yıldır görüyoruz. Şükür. Allah beterinden korusun. Belki beteri vardır. Sevgi ve saygı.

Nabide Kılınç 06 Mart 2019 / 01:17

Hayır Behçet bey AKP’ye geçmeyecektir bu kesin . Öyle bir yapı değil. yarı yolda yolunu değiştirmez.İlçeleri kendi içerisinde ikiye bölen Büyük şehir Yasasını ben de sevmiyorum. İlçe belediyeler ile Büyükşehir arasını da bozdu. İki T dediği Tarım ve Turizmi birleştirip üretime dönüştürmesi sanırım yapabileceği en kolay iş olur. Büyük şehir daha zor hale geldi tabii üstelik bir takım yasal yetkiler Büyükşehir’in elinde alınıp yukarıya bağlandı bir nevi elin kolun bağlı gibi. Proje yatırım yapmak istersen böyle vs vs. Mesela kıyılarda artık söz sahibi değilsin ancak Behçet bey bunu fevkalade bilir. Yukarıda söylediğiniz beylik laf dediğiniz şeyler ise kendi uygulamasında tanıktır. Geldi talip oldu. veya Büyükşehirle uyum içinde bir ağabeylik yapmasını isterdim diye duygularını belirtmesi güzel şeyler bunlar, değerdir.Hayırlı olsun seçim bu .Kolay gelsin.