Behçet Necatigil anıldı

Bu haber 20 Nisan 2016 - 23:22 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.

Behçet Necatigil anıldı (2)Şair Behcet Necatigil, doğumunun yüzüncü yılında, Muğla’da anıldı.

Haber Merkezi

  1. yüzyılın önemli Türk şairlerinden olan Behçet Necatigil, Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin iş birliği ile doğumunun yüzüncü yılında anıldı.

16 Nisan 1916 tarihinde doğup 13 Aralık 1979 günü vefat eden Behçet Necatigil, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir panelle anıldı.

Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün yönetici ve konuşmacı olduğu panele, öğrenciler ilgi gösterdi. Panelde konuşan Prof. Dr. Açıkgöz, Necatigil’in edebi şahsiyetinden söz ettikten sonra Necatigil şiirindeki sokak imgesini örnekleriyle ele aldı. Açıkgöz, Necatigil’in sokağın özlenen, işe gidip gelinen ve geceleri melankolik duyguların mekanı olduğunu söyledi.

Diğer panelist Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Cüneyt Issı, Necatigil’in şiirindeki aynı zamanda kitaplarının da adı olan Eski Toprak ve Dar Çağ arasındaki modern birey kesiti üzerinde durdu. Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci, Alicengiz şiirinin göndergesel ve deyişsel analizini yaparak Necatigil’in şiirinde masal göndergelerinin geniş yer aldığını söyledi.

Arş. Gör. Fahri Kaplan, Necatigil’in klasik şairlerden Zâtî’ye bakışını değerlendirdi ve Osmanlı padişahlarının şairlere verdiği caizeyi, telif ücreti olarak değerlendiren ilk kişinin Necatigil olduğunu belirtti.

Panel, konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.