Bedri Rahmi Koyu’na yürütmeyi durdurma

Bu haber 28 Mart 2015 - 18:24 'de eklendi ve 1.063 kez görüntülendi.

bedriiiGöcek koyları ile birlikte anılan Dalaman’ın Taşkaya (Bedri Rahmi), KüçükSarsala, Akbük ve Göbün Koyları’nın ihaleleri tepkilere rağmen devam ederken, Muğla 2. İdare Mahkemesi Bedri Rahmi Koyu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Özcan Özgür
Göcek koyları ile birlikte anılan Dalaman’ın Taşkaya (Bedri Rahmi), KüçükSarsala, Akbük ve Göbün Koyları’nın ihaleleri tepkilere rağmen devam ederken, Muğla 2. İdare Mahkemesi Bedri Rahmi Koyu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Dalaman İlçesi, Kapıkargın Mahallesi, Tasyaka Mevkii’ndeki ormanlık alanda yapılacak tesisler için Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nün açmış olduğu ihalenin iptali için yaptığı başvuru sonucunda, 2. İdare Mahkemesi ihaleyi durdurma kararı aldı” denildi.
Dava gerekçesi olarak, Muğla Büyükşehir Statüsü’ne geçerken, kapanan İl Özel İdaresi’ne daha önce tanınmış olan hakların Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğini, Orman İşletme Müdürlüğünce ihaleye çıkılamayacağı ileri sürülmüştü. Bu yönde iptali ve yürütmenin durdurulmasını isteyen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, gündemde olan diğer koylar için de iptal başvurusu yaptığı bildirildi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan dün yazılı bir açıklama yapılarak ihaleye çıkarılan koyların, kendi yetki ve sorumluluk alanlarında olduğunu bildirdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca söz konusu alanların 29 yıllığına kiralanmak üzere ihale edilmesiyle ilgili hukuki süreç başlatılacağı belirtilmişti,
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Dalaman ilçesi Kapıkargın Mahallesi’nde bulunan Akbük, Taşyaka, Göbün ve Küçük Sarsala koylarının daha önceden İl Özel İdaresi’ne tahsisli olduğu belirtilerek, Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 20 Mart 2014 tarihli kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildiği kaydedildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca söz konusu koyların, 9 Nisan 2014 tarihinde C tipi mesire yeri olarak tescillendiği anımsatılan açıklamada, şu görüşlere yer verilmişti:
“Bakanlığın, bu alanları 9 Nisan 2014 tarihinde yat mola noktası statüsünden çıkararak mesire yeri olarak tescil etmiş olması, kendilerine 2014 Mayıs ayında devredildiği ifadesiyle çelişmekte ve yapılan işlemlerin hukuka uygunluğu hakkında da kuşku uyandırmaktadır. 18 Nisan 2014 Tarih ve 28976 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Orman Kanunu’nun 17/3 ve 18. maddelerinin uygulama yönetmeliğinin geçici 4. maddesi gereğince bu alanlar Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunmasına karşın 18 Nisan 2014 tarihinde, bu yönetmelik yürürlükte olmasına rağmen son defa toplanan Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyon kararında da Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda herhangi bir karar alınmamıştır.”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, bu alanlar üzerinde yaptığı tescil işlemini iptal ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, kapanan İl Özel İdaresi’ne tanınan aynı haklarla devrini yapması gerektiği belirtilerek, şöyle devam edilmişti:
“Bu alanları ihale yoluyla kiralamak istemesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi içerisinde bulunan ve 1. derece doğal sit alanı olan, eşsiz doğal zenginliklere sahip, bölge turizmine önemli katkıları olan bu alanların nasıl korunmak istendiği, bu alanlara ne kadar özel davranıldığı, ilimizin büyükşehir statüsü kazanmasından sonra yapılan ihale işlemleriyle net olarak anlaşılmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, yetki ve sorumluluğu kamu adına ilgili mevzuatla bize verilmiş olan, güzellikleriyle korunması gereken tüm koylarımız ve ormanlarımız üzerinde yapılmak istenen bu işlemler için bugüne dek tüm hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edilecektir.”
Çevrecilerde harekete geçiyor
Dalyan İztuzu Kumsalı’nın kiralanmak istenmesine karşı mücadele veren İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) İle Ortaca Belediyesi’nin avukatlığını ve hareketin sözcülüğünü yapan Berna Ulutaş, “Bu alanların mesire yeri yapılmasıyla ilgili iptal davası açacağız.” derken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı da Akbük, Taşyaka (Bedri Rahmi), Göbün ve Küçük Sarsala koylarının, kendi yetki ve sorumluluk alanlarında olduğunu savundu.
İztuzu Kumsalı’nda geri adım atılmasını sağlayan çevreciler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca ihaleye çıkarılan ve ikisinin ihalesi tamamlanan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Bedri Rahmi, Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala Koyları için de harekete geçti. İKUP Sözcüsü Av. Berna Ulutaş, ihale yoluyla kiralanan ve kiralanacak olan koylarla ilgili İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. Av. Ulutaş, “Adı geçen koyların bulunduğu ormanlık alanların mesire yeri yapılmasıyla ilgili iptal davası açacağız. Mesire yeri olarak tescil edilmelerine karşıyız. Ayrıca ihaleleri de takip edeceğiz. Daha önce buralar 2-3 yıllığına işletmeye veriliyordu. Şimdi 29 yıllığına verilmelerini çok uzun buluyoruz. Bakanlık denetleyeceğini söylüyor, ama para cezası ile betonlaşmanın önüne geçilmez” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.