Bedelli Askerlik Gerekli miydi?

Bu haber 05 Aralık 2014 - 0:31 'de eklendi ve 942 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Geçen Salı gün yapılan grup toplantısında başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlik ilgili haber bekleyenlere beklenen müjdeyi verdi. Aylardan beri spekülasyon konusu olan bir konuda verilen bu karar beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Bedelli askerlik kararını umutla bekleyenlere saygı duyuyorum fakat bu kararda benimde içime sinmeyen şeyler var. Bu bedelli kararı gerçekten gerekli miydi?

Öncelikle bedelli askerlikten yararlanmak isteyen gençlerimize bu kararın hayırlı olmasını dilerim şu veya bu nedenle 28 yaşına kadar askere gidememiş gençlerimiz bu günkü ekonomik ortamda çok da yüksek olmayan 18 000 tl bedel ödeyerek askerlikten muaf olacaklar. En son 2011 yılında çıkan bedelli askerlik kararında yaş sınırı daha yüksek tutulmuş ayrıca ücret 30.000 TL olarak çıkmıştı o dönem için beklenen müracaat tespit edilen bedelin fazla olmasından dolayı gerçekleşmemişti. Bu defa tespit edilen bedel herkes için makul sayılabilecek bir miktar olduğu için müracaat çok daha fazla olacaktır. Yakın zamana kadar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’nın açıklamalarından hatta Başbakanın açıklamalarından bedelli askerlik yasasının çıkma ihtimali zor görünüyordu. Ne oldu da çıkması yönünde karar alındı anlamakta zorluk çekiyorum. Basına yansıdığı kadarıyla genelkurmay başkanlığının bedelli askerliğin çıkmasına sıcak bakmadığı belirtiliyordu. Yine Cumhurbaşkanımız kısa süre önce yaptığı konuşmada ülkemizin etrafındaki yoğun savaş ortamındaki risklerden dolayı bu karara sıcak bakmadığını belli eden konuşmalar yapmıştı. 15 Ekim 2014 tarihinde ise başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu zengin çocuğu para verip askerlik yapmasın fakir çocuğu mu yapsın? diye beyanat vererek bedelli askerlik olayına hiçte sıcak bakmadığını belli eden ifadeler de bulunmuştu. Kısa süre sonra niye bu karar alındı diye düşününce aklıma mantıklı tek açıklama geliyor. Toplumda bedelli askerlik beklentisi öyle yoğun şekilde pompalandı ki bu beklenti hükümet üzerinde basınç yaratmaya başladı Askerlik çağı gelen birçok genç değişik bahanelerle askerliğini erteletmenin yoluna gitmeye başladı. Böylece ortaya çıkan bu birikimin bir şekilde eritilmesi gerekli hale geldi Birçok sosyal, psikolojik ve etik sakıncalarına rağmen bu kararı almak zaruri hale geldi.

Yazımın başında bu kararın şahsen benim içime sinmediğini söylemiştim bedelli kararları geçmiş yıllarda da çıkmıştı en son 2011 yılında çıktığı zaman da bu tür kararları doğru bulmadığımı kendi çevremde söylemiştim Ben şahsen bedelli askerlik veya devlet alacaklarının affı gibi konulara birçok vatandaş gibi açıklayacağım gerekçelerle karşıyım 1- Vatan sevgisi kavramının aşınması: Toplumumuzda askerlik kavramı vatan sevginin bir göstergesi olarak algılanır askerlik görevi vatan görevi olarak görülür zengin olsun fakir olsun her Türk erkeği sağlık sorunu yoksa bu görevi severek yapardı. Askerlik ortamında herkes eşitti ama bedelli askerlik bu vatan sevgisi ve askerlikteki eşitlik duygusunu tahrip ediyor. 2-Psikolojik çöküntü: Halen askerlik görevini yapmakta olan askerlerde veya parası olmadığı için bedel ödeyemeyip askere gidecek olanlarda terörle mücadele ortamında olan silah altındaki gençlerde biz kimin için savaşıyoruz sorularının sorulmasına neden olacak ve psikolojik ve moral sıkıntıları yaşayacaklardır. 3-Yeni beklentiler yaratması: Toplumda bu tür kararların alınması her seferinde aynı kararların alınacağı beklentisini körükler ve askerlik çağı gelmiş birçok genç askerliğini erteletmek için çok değişik yollara başvurmaya devam eder. Vergi affı veya diğer kamu alacaklarında da borcunu ödeyen kanunlara bağlı vatandaşlar bu tür kararlarla mağdur ediliyor borcunu ödemek bir nevi saflık oluyor.

Hükümetler eğer askerlik çağına gelmiş ihtiyaç fazlası genç varsa 2 yolla bu sorunu çözebilir bu çözümler neticesinde yukarda saydığım sıkıntıların hiçbiri olmaz 1- Askerlik süresini kısaltmak: Gerçekten asker ihtiyacından fazla askerlik çağına gelmiş genç varsa askerlik süresini kısaltarak (6 ay veya 9 ay) tüm gençlerin vatan görevini yapmaları sağlanabilir hem de gençlerin hayatında ki en önemli konu olan askerlik meselesi kolay ve adil şekilde çözülmüş olur. Askeri uzmanlar 6 veya en fazla 9 aylık temel eğitimin askerlik için yeterli olduğunu ifade ediyorlar.

2- Profesyonel ordu: Bu yöntem gelişmiş birçok ülkede uygulanan yöntemlerden biri zaten günümüzde sayıca kalabalık ordudan ziyade teknik donanımı yüksek sayıca daha az ordu modeli revaçta. Zaten ordumuzun teknik silahlarını kullanan profesyonel subaya astsubay ve uzman erbaş kadrosu var buna ilave olarak maaşlı er sistemine geçilebilir ülkemizin ulaştığı ekonomik seviye bu profesyonel ağırlığı olan ordu sistemine geçmeye müsait ve yeterlidir. Son 12 yılda Ak Parti hükümetleri zamanında Türkiye 22.ci büyük ekonomiden dünyanın 15.ci büyük ekonomisi haline geldi dün için hayal edilemeyen askeri silah araç ve gereçler ülkemizin imkanlarıyla yapılabilir hale geldi. Ben şahsen hükümetin bedelli askerlik kanunu bazı muhalif görüşlerin dile getirdiği gibi para için getirdiğine inanmıyorum çok fazla artmış olan beklentinin sonlandırılması adına yaptıklarına inanıyorum ama bundan başka da bu tür uygulamaların olmasını da yukarda açıkladığım nedenlerle doğru bulmuyorum ve içime sindiremiyorum.. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.