BAYRAMLAŞMA VARDI AMA… « Hamle Gazetesi

BAYRAMLAŞMA VARDI AMA…

Bu haber 25 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 962 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti’nin Muğla il merkezindeki iftar yemeği ile ilgili  yazımı şöyle noktalamıştım;

“Şerbetçisi, macuncusu ile geçtiğimiz Cuma, arifeden bir gün önce Kurşunlu Meydanı ‘bayram yeri’ gibiydi…”
Bir gün sonra Pazar günü Muğla Öğretmenevi’nde yapılan geleneksel bayramlaşmada ise “bayramlaşma” vardı da “bayram” yoktu!
Kurban Bayramı’nda burada bayramlaşmaya gelenlere kurban etinden kavurma ikram edilir. Ramazan (Şeker) Bayramı’nda da tatlı…
Bu bayram tatlı ikramı yoktu.
Çay ikramı yapıldı!
 
xx     xx     xx
CHP ve MHP il başkanlarının bulunduğu bayramlaşmada AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk yoktu, ama kulakları çınlatıldı. Başkan Öztürk’ün Karadeniz coğrafyası kökenli olması nedeniyle bir arkadaşım, “Bu çay ikramında Başkan Öztürk’ün bir parmağı olabilir mi?” diye soruyordu.
Gülüştük… Başkan Öztürk’ün parmağı değil kendisi bile yoktu…
 
xx     xx     xx
Bayramlaşmada DP Parti İl Başkanı Zekai Alper’i de göremedim, ama Muğla İl Özel İdaresi eski İçme Suları Müdürü İsmet Köse’nin DP İl İkinci Başkanı olarak orada olduğunu öğrendim. Kendisiyle bayramlaşırken, kendisine “Parti de adam mı kaldı, kimi CHP’li, kimi AK Partili oldu, hala neyi bekliyorsunuz? Bak Süleyman Soylu da AK Partili oluyor.” diye takılmaya kalktım.
Kızmadı. “Biz Süleyman gibi yama olmayız. Gümbür gümbür geliyoruz.” dedi.
Doğrusu ahı gitmiş, vahı bile kalmamış bir partide inatla, umutla direnenlere saygı duymamak mümkün değil…
Görünen o ki, önümüzdeki yerel seçimlerde DP’de direnenler Muğla’da AK Parti’nin ayak bağı olacak!
 
xx     xx     xx
MHP’liler bayramlaşmaya kalabalık ve Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ile geldiler. CHP’liler ise İl Başkanları Mustafa Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar ve Belediye Başkanı Osman Gürün ile “birlik, beraberlik görüntüsü” verdiler.
Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile birlikte AK Partililer de kalabalık gelmişlerdi.
MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’ı ilk kez gören gazeteciler vardı!
CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir bu bayramlaşmada yoktu. Öteki milletvekilleri Tolga Çandar ve Ömer Süha Aldan vardı.
Milletvekili Aldan’ı tanıyan gazeteci de yoktu!
 
xx     xx     xx
Konuşmalar yapılırken protokol krizi yaşandı. Nedense valilik düzenlemelerinde bu tür sıkıntılar hep yaşanıyor. En son konuşması gereken Vali Fatih Şahin mikrofona önce çağrıldı. Vali Şahin bozuntuya vermedi. Kırılan potun ardından Milletvekili Özden’de önce çağrılır mı diye bekledik, gerekli uyarı yapılmış olmalı ki en son konuşan oldu. Doğrusu oydu…
Vali Şahin konuşmasında Ramazan’da gösterilen özenin süreklilik kazanmasını dilerken, “Bunun ülkeye hizmeti arttıracağına inanıyorum.” dedi. Belediye Başkanı Osman Gürün Ramazan ayına rağmen Müslüman ülkelerde yaşanan kıyım ve katliama dikkati çekti.
MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’da Suriye ve komşularımızda yaşanan olaylarla birlikte ülkemizdeki terör olaylarına değinirken, şehitlerimize rahmet diledi. “Eskiden İsrail’in bir Filistinli çocuğun kolunu taşla kırdığı zaman Müslüman kardeşlerimiz Eyüp Camii’nin önünde İsrail bayrağı yakarak, tepki gösterirlerdi.” diyen CHP Milletvekili Tolga Çandar da Suriye’de yaşananlara dikkat çekerek şöyle devam ediyordu:
“Bizim o emperyalizme karşı tepki gösteren yiğit duygumuza ne oldu? Ramazan ayında en azından bir tepki gösterilirdi, ne oldu da bunlar durdu? Şimdi bir Bayram günü bayramı Bayram gibi kutlayalım, hakikaten her şeyi bir kenara bırakmayı bilmek lazım.”
Çandar kahin değildi… Hemen ertesi gün Gaziantep’te PKK terörünün, bebek katillerinin kan akıtacağını nereden bilebilirdi!
 
xx     xx     xx
İlk kez bu bayramlaşmada milletvekillerinin siyasi atışmalarda bulunup, bayramlaşmayı germediklerine tanık olmadık… Nitekim son konuşmayı yapan Ak Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden de kendisinden önce yapılan konuşmaların aynı duygular içinde olmasının sevindirici olduğunu belirtirken şöyle diyordu:
“Bu ülke bizim, bu ülkenin birliğine dirliğine kast edenlere taviz vermeyeceğimizin bilinmesi lazım. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun oturduğumuz pozisyonlar, taktığımız rozetler ne olursa olsun, bu ülkenin birliğine dirliğine kast edenlere asla müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkenin insanları nasıl Çanakkale de hep birlikte Çanakkale geçilmez dediyse, 7 düvele karşı savaştıysak, canımızı nasıl ortaya koyduysak bundan sonra da böyle olacağının bilinmesi lazım.”
 
xx     xx     xx
Bayramlaşmada Muğla İl Müftüsü Hasan Başiş de bütün sevecenliği ile birlik, beraberlik, sevgi içeren bir konuşma yaptı. Camide yapılan bayramlaşmada vatandaşları Öğretmenevi’ne davet ettiklerini belirten Başiş, “Pek katılım göremiyorum. Dilerim gelecek bayramlaşmalarda burada halkımız daha kalabalık olur.” diyordu.
İşte bütün mesele bu… Halkımız o bayramlaşmada olsa güzel olur ama…
Yıllardır yapılan ve gelenek haline gelmiş olan Muğla Öğretmenevi’nde bayramlaşmada “halk” olmuyor… Siyasiler ve bürokratlar oluyor ve “bayramlaşma” siyasilerin şovuna dönüşüyor. Bu sefer olmadı, ama o bayramlaşmalarda az “gerilim” yaşanmadı… 2 ay sonra Kurban Bayramı’nda yaşanmayacağının da garantisi yok!
Bence Valimiz, belediye başkanımız, milletvekillerimiz ve il başkanlarımız giderler bayram namazına, çıkışta dizilip halkımızla bayramlaşırlar olur biter…
Nitekim, Bayramlaşmadan gelince Mehmet Ali Zehir babam söyledi; bu bayram Kurşunlu’da namaz bitimi Müftü Başiş ile Milletvekili Özden sıra olup cemaatle bayramlaşmış…
Neden olmasın?
(25.08.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.