Bayramda Siyaset Başkadır AKP, CHP, MHP

Bu haber 26 Temmuz 2014 - 1:02 'de eklendi ve 1.156 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Bilirsiniz ki benim köşe yazılarımın çoğunluğu siyaset ile ilgili yazılardır. Evet, bugünkü bayram köşe yazımda Muğla siyaseti ile ilgili bir konu olacak. İlimiz ve genelinde Cumhurbaşkanlığı seçimi ile herhangi bir fazla konu ilgilenilmiyor. Ama 2015 yıl içerisinde yapılacak olan genel seçimlere daha bir hayli vakit olmasına rağmen partililer arasında bir hareketlilik olduğu görülüyor.

Sevgili okurlarım yapılacak olan genel seçimlerden bahsediyoruz ya önceki yıllarda yapılan genel seçimlere nazaran 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerde tüm partilerden o kadar fazla milletvekili aday adayının olacağı tahmin edilmekte. Hele belediye başkanlıklarını kaybeden isimlerinde olduğu görülmektedir. Çünkü şimdiden hareketlilik başladı diye bilirim. Her ne kadar yıpranmamak için ben adayım diyen yok ama bazı isimler partililer tarafından konuşulmaya başladı bile. CHP’ye gelince mevcut milletvekillerinin yanı sıra İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün de milletvekilliğine tekrar soyunacakları söylenilmekte.

AKP’ye gelince yine Muğla milletvekillerinin tekrar aday olması beklenirken İl Başkanı Nihat Öztürk’ün de kesin aday olacağı dile getiriliyor. MHP içinde de aynı görüş dile getirilmekte milletvekili. Mehmet Erdoğan haricinde MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın da adı sıkça milletvekilliği için anılmakta. Tabi bu isimlerin haricinde AKP’den Hayati Nizamoğlu, Yusuf Kayacık, Av. Gültekin Akça, Ziya Ercan, Yelda Gökçen, Yatağan’dan Mustafa Toksöz, Milas’tan Rüştü Yiğitkaya daha birçok ismin adı geçmekte. Gelelim CHP’ye gelince Muğla merkezde birçok CHP’li milletvekilliği içim göz kırpıyor. Ama ben varım diyemiyorlar.

Milas’tan Enver Tuna, Av. Akın Üstündağ, Mustafa Zeybekoğlu, Fevzi Topuz, Kazım Turan, Fahrettin Üstün, Murat Yazar üzerinde konuşulurken Fethiye CHP’sinde ise CHP örgütünü yeni ele geçiren Keramettin Yılmaz’ın adı milletvekilliği için sıkça dile getirilmekte olup şimdiden Sayın Yılmaz’ın milletvekili olması için arkadaşları tarafından çalışmaların başladığı da dile getirilmekte.

Yatağan CHP’sinde ise eski İl Meclis Başkanı Cemal Gürpınar adı milletvekilliği için konuşulmakta. Muğla MHP’sinde milletvekili ve il başkanı haricinde Saim Gürsoy, Osman Can Yenice, Menteşe MHP İlçe Başkanı Av. Şevket Tokur’un isimleri konuşulurken Yatağan’dan Varol Çakmak, Köyceğiz’den Hacı Çelik, Bodrum’dan Mehmet Tosun, Asım Başaran, Dalaman’dan Sedat Yılmaz, Milas’tan Metin Ergün, Mehmet Kocabaş, Fethiye İlçesi’nden de Süleyman Taşkın, Cengiz Çay,Mehmet Büyük ‘ün isimleri ön planda anılmakta. Ancak MHP eski milletvekili adayı Süleyman Taşkın’ın ismi de bilhassa köylerde sıkça konuşulup milletvekili olmasını istiyorlar.

Bodrum CHP’de Hüseyin Anıl, Okan Özsu isimleri ön planda olurken, Bodrum AKP’de sessizlik sürüyor. Bodrum MHP’sinde Asım Başaran ve Mehmet Tosun’un adları ise sıkça konuşulmakta. 2015 yılında yapılacak olan genel seçimler için CHP, AKP VE MHP’den onlarca milletvekili aday adayının çıkacağı şimdiden belli oluyor. Belli ama yarın ne olacak yani seçim zamanında yine üç partinin genel başkanları istedikleri isimleri milletvekili atamayacaklar mı? İnşallah yapılacak olan genel seçimlerde Muğlamıza Muğlanın insanları yönetir de partilerine olumlu oy verirler, böylelikle ‘Ankara Kontenjanları’ da ortadan kalkmış olur. Ama ben tahmin etmiyorum.

Muğla CHP’si başta olmak üzere ilçelerde de yani ikililik sen ben kavgaları hala devam ediyor. Şimdi birde milletvekilliği seçimlerinin yaklaşmaları ile benim dediğim olacak senin değdin olacak konuşmaları başladı bile. Ama CHP için söylenecek tek bir laf o da genel seçimlerde laf üretecek adaya değil de karakter yapısı düzgün söylemiş olduğu lafının arkasında olan, aynı zamanda toplukta kendisini kabullendiren saygın bir partiliye oy verileceğine şimdiden inanıyorum. Çünkü CHP yeni yeni kabuğunu yeni gelmeye başladı. Bunun da bir örneği ise Fethiye CHP eski İlçe Başkanı Emrah Doğu kendi seçmiş olduğu delegeleri sahip çıkmadı. Böylelikle de destek verdiği CHP İlçe başkanının kaybetmesine neden oldu. İşte CHP seçmeni böyledir. Fethiye’de şimdi ne oldu Emrah Doğu’nun destek verdiği aday seçimi kaybetti ama bu ilçede kazanan CHP oldu diyenler çoğunlukta.

Bir gün bir bakarsınız yanınızda yer alırlar ertesi gün bir bakarsınız güçlünün yanında yer alır. Şimdi bazı CHP’li okurlarım beni yanlış anlayabilirler. Ben ben diyen CHP’liden daha fazla CHP’liyim ancak uzun zamandır yazıyorum çiziyorum Muğla CHP’sin de acilen bir değişiklik gerekir düşüncesindeyim. Görünen köy kılavuz istemez derler ya bende şimdi onu söylemek istiyorum. Muğla CHP’si için acilen kabuğunu değiştirmesi lazım. O zaman CHP CHP olur. Gelelim AKP ve MHP’ye niçin bu partililer için aynı görüşte tenkit yapmıyorsun diye sorabilirsiniz?

Niçin tenkit yapayım çünkü AKP’de MHP herhangi çatlak bir ses oldurmuyor. Anında partililerin genel merkezler tarafından gereği yapılıveriyor da onun için Muğla AKP ve MHP’sine tenkit yapamıyorum. Yanlış anlaşılmasın AKP’nin de MHP’nin de CHP’nin de Anakara nezlinde yani partinin üst düzey yetkilileri için söylenecek o kadar tenkit yazılar yazılabilir ama biz fazla detaya girmeyelim. Çünkü bu konu ulusal basının yazması gereken hususlar. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Partililerin genel başkanları milletvekilliği seçimlerinde atama işlerini bıraksınlar da seçmenler istediği adayı seçsinler ama maalesef olmuyor işte? Sözün sonu ise bayrama girdiğimiz bu günlerde memur, işçi ve esnaf vatandaşların çoğunluğu geçim sıkıntısı çekmekte hem de fazlası ile. Netice Türkiye’nin gidişatının iyi olmadığı u göstermekte der bu vesile ile de Türk ulusunun Ramazan Bayramını içtenlikle kutlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.