Bayram’da köşeyi dönemedik!

Bu haber 01 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 945 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bayramda tüm Muğla kıyılarında yazdan kalma günler yaşandı. Bodrum, Dalyan, Akyaka, Göcek, Fethiye, Ölüdeniz, Datça cıvıl cıvıldı.
Turizm merkezlerimiz elbette “yerli turist” akınına uğramadı, ama yine de bu merkezlerde halen açık olan tesislerde hiç hesaplarında olmayan “bayram kazancı” elde edildi.
Sanıyorum Marmaris, bu bayram pastasından bir dilim alamadı…
Aslına bakarsanız, Muğla Turizmi’nin genel olarak bu pastadan dilim kopardığını söylemek pek mümkün değil…
xx xx xx
Marmaris’te açık olan az sayıdaki tesis yabancı turistler için rezerve edilince, bayramda kapılarını yerli turiste kapatmışlar.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, bugüne kadar kış turizminin geliştirilmesine yönelik herhangi bir adım atılmadığı için, Marmaris ve turistik beldelerinde otellerin yüzde 90’ının kapalı olduğunu söylemiş.
Şimdi gel de sorma;
Yaz sezonunun sonunda turistik tesisleri kapalı olan bir yer için “turizm merkezi” demek ne kadar doğrudur?
xx xx xx
Sadece Marmaris’te değil, şu anda Bodrum’da, Akyaka’da, Datça’da, Dalyan’da, Fethiye’de, Göcek’te Sarıgerme’de, Ölüdeniz’de tesislerin neredeyse tamamı kapalı.
“Yazlıkçı turizmi” yapıyoruz…
Sonra da kalkıyoruz, çeşitli açılışlarda, toplantılarda, söyleşilerde, panellerde, konferanslarda 12 ay turizm yapmaktan söz ediyoruz.
Nasıl olacak bu?
xx xx xx
Aslına bakarsanız, Marmaris’in dışındaki turizm merkezlerimizde de “bayram bereketinden, turizminden” söz etmek mümkün değil. Oralarda da bayramı yaz-kış açık olan tesisler yaptı.
Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var… Gidin araştırın, o yaz-kış açık olan tesisler geçen sezonu “ful” geçirdi. Çünkü bu tesisler, yöneticisi, personeli, prensipleri, kalitesi değişmeyen tesisler. Bu tür tesisler, genellikle ‘kalıcı müşteri’ sahibi oluyorlar.
xx xx xx
Nitekim, Güney Ege Turistik ve Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz de iç pazardan ziyade dış pazara hitap ettiğimiz için otellerin çoğunun sezonla birlikte kapandığını belirtirken, “Ancak kış turizmini canlandıracak girişimlerde bulunmamız gerekir. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yetkililer ve turizmcilerle biraraya gelip, kış turizmini canlandırmanın yollarını arayacağız” demiş.
İnşallah…
xx xx xx
Tabi bu işler inşallahla, maşallahla olmuyor.
Gidin komşumuz Yunanistan’a bakın, bu mevsimde turist göreceksiniz.
Deniz yok, güneş yok, ta Japonya’dan, Amerika’dan Atina’ya geliyorlar.
Japonlar, kış aylarında burnumuzun dibindeki Denizli’ye de geliyorlar. Sakın Japonların Denizli’ye termal tesislerinden yararlanmak için geldiklerini sanmayın. Japonya da termalin alası var…
Başta Japonlar olmak üzere pek çok yabancı Yunanistan’a ören yerleri için geldikleri gibi Denizli’ye de aynı nedenle Leodikya’yı, Afrodisyası görmek için geliyorlar!
xx xx xx
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın bir konuşmasında altını çizdiği gibi, Yunanistan’daki arkeolojik eserlerin toplamından çok daha fazlası Muğla’da var. Muğla’da fazlası da var…
Muğla, bu mevsimde de Yunanistan’dan daha sıcak.
Ama, bayramda yerli turist ağırlayacak tesisimiz yok.
xx xx xx
Muğla turizmi, bu konuda şapkasını önüne koyup düşünmeli. 4 ay için trilyonluk tesisleri, yatırımları yapmanın (daha ağır söylemek istemiyorum) saçmalığının farkına varmalı. Açık olan tesislerin sahiplerine madalya verilmeli!!!
Onlar enayi mi?!!
GETOB Başkanı Açıkgöz bu konuda ne düşünüyor bilmiyoruz, ama yetkililerin ve turizmcilerin sadece bu konuda bir an önce bir araya gelmelerinde yarar var.c

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.