Bayram havasında 1 Mayıs

Bu haber 02 Mayıs 2015 - 1:10 'de eklendi ve 712 kez görüntülendi.

bayarammmMuğla’da 1 Mayıs kutlamaları bayram havasında geçti. Menteşe Belediyesi eski Garaj Alanı’nda yapılan kutlamalara yaklaşık 5 bin kişi katıldı. KESK, DİSK, TMMDB öncülüğünde 28 meslek odası ve derneğin katılımı ile yapılan kutlamaya katılanlar şarkılar söyleyip halaylar çekti. Renkli görüntülerin yaşandığı meydana otantik giysileri ile Çomakdağ Kadınları damga vurdu.

İlkay Yıldız

Muğla’da 1 Mayıs kutlamaları bayram havasında geçti. Menteşe Belediyesi eski Garaj Alanı’nda yapılan kutlamalara yaklaşık 5 bin kişi katıldı. KESK, DİSK, TMMDB öncülüğünde 28 meslek odası ve derneğin katılımı ile yapılan kutlamaya katılanlar şarkılar söyleyip halaylar çekti. Renkli görüntülerin yaşandığı meydana otantik giysileri ile Çomakdağ Kadınları damga vurdu.

Şehit Asteğmen Yıldıray Çeltiklioğlu caddesinden kortej yürüyüşü ile başlayan kutlama eski Garaj alanında kadar devam etti. Eski garaj alanında gerçekleşen kutlamaya CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, ilçe belediye başkanları, KESK, DİSK, Türk-İş, TMMOB, Muğla Barosu, Tabip Odası, enerji ve maden işçileri ve Muğla’da bulunan sivil tolum örgütleri katıldı.

Eski Garaj Alanındaki kutlamada konuşan Tertip Komitesi Başkanı Eğitim-Sen Şube Başkanı Bilgin Taşkıran, “1 Mayıs’lar yoksullaşmaya, yabancılaşmaya, yoksunlaşmaya, savaşlara, emek sömürüsüne, baskının ve zulmün her türüne karşı ‘bu düzen böyle gitmez’ diyenlerin günüdür. İşçilerin, emekçilerin 8 saatlik işgünü, sendika, sigorta, haftalık ve yıllık izin, kıdem tazminatı gibi bugün sahip oldukları hak, kapitalist patronlara karşı gerektiğinde canlarını feda ettikleri çeşit mücadeleler sonucu kazanılmıştır. 1891 yılından bugüne kadar 1 Mayıs, bu mücadelede bir dönemeç noktası olmuştur. İşçi sınıfının birliğinden ve mücadelesinden korkan egemen güçler, ülkemizde 1 Mayıs’ı engelleme, yasaklama ve provoke etme girişimlerinden hiç vazgeçmediler. Yıllarca emeğinin karşılığını alma mücadelesi veren emekçileri, öğrenim hakkına ve üniversitesine sahip çıkmaya çalışan öğrencileri, her alanda ayrımsız eşitlik isteyen kadınları, Türkiye coğrafyasının tüm renkleriyle, tüm kültürleriyle bir arada kardeşçe yaşamasını isteyenleri yasa zoruyla, polis şiddetiyle bastıranlar, ülkeyi içine sürükledikleri krizlerin hesabını vermekten korkmaktadırlar” dedi.

Konuşmaların ardından kutlamaya katılanlar, müzik eşliğinde halaylar çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.