Bayır’da ağaç katliamı

Bu haber 03 Temmuz 2013 - 19:20 'de eklendi ve 1.871 kez görüntülendi.

bayiragackatliami12134565132Bayır Belediyesi tarafından yapılan Cumhuriyet Meydanı düzenlemeleri sırasında kesilen ağaçlar tepkilere neden oldu. AK Parti Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi, “70 yıllık ağaçları keserek Bayır’ı çöl haline getirenler hesabını verecek” dedi. Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban ise “Orada düzenleme yapmak zorundayız. Ağaçları kestik. Ama yenisini de diktik.” şeklinde savunmada bulundu.
Hasan Telli
Bayır Belediyesi tarafından yapılan Cumhuriyet Meydanı düzenlemeleri sırasında kesilen ağaçlar tepkilere neden oldu. AK Parti Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi, “70 yıllık ağaçları keserek Bayır’ı çöl haline getirenler hesabını verecek” dedi. Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban ise “Orada düzenleme yapmak zorundayız. Ağaçları kestik. Ama yenisini de diktik.” şeklinde savunmada bulundu.
AK PARTİ’DEN TEPKİ
Bayır Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanında yapılmaya başlanan düzenleme sırasında 70 yıllık ağaçların kesilmesine tepkiler yükselerek devam ediyor. Bayır Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın toplantısı ile tepkilerini gösteren AK Parti Bayır Belde Başkanı Mehmet Ali Bal dedeleri tarafından dikilen ağaçların kesilerek meydanın çıplak bırakılmasına tepki gösterdi. Bal şunları söyledi:
“Bayırımız 1940 yılında meydana gelen deprem sonunda 1941 yılında şuandaki yerleşim yerine ikamet etmiştir. Zamanın valisi ve öğretmeninin gayretleriyle belli bir plan çerçevesinde yerleştirilmiş ve cumhuriyet meydanı düzenlemesi yapılmıştır. Dedelerimiz tarafından 1941-1942 yıllarında Cumhuriyet Meydanı çevresine dikilen 65-70 yıllık ağaçlar CHP’li belediye tarafından kesilerek meydanımız çöl haline getirilmiştir. Kesim hakkında mevcut belediye tarafından ne bir karar alınmış ne de halka bilgilendirme yapılmıştır. İstanbul Gezi Parkı’nda 10-15 ağacın sökülüp başka bir yere kaldırılma konusunda Türkiye’yi ayağa kaldıran CHP kendi belediye başkanının yaptığı katliam için ne diyecek? CHP yönetimine sorarız. Bu nasıl bir samimiyet, bu nasıl bir doğa sevgisi. Bayır’ı seven tüm vatandaşlarımız CHP’nin ikiyüzlülüğünü çok açık bir şekilde görmüş oldular.”
İZİNSİZ AĞAÇ KESİMİ YAPILMIŞ
Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’de CHP’li belediyenin samimiyetsiz olduğunu belirterek, “Biz burada samimiyet beklemekteyiz. Günlerce Muğla’da tencere tava çalanlardan, üniversite sınavı öncesi çocuklarımızın huzurlarını kaçıranlardan, buradan merkeze dolmuşlarla adam taşıyanlardan samimiyet bekliyoruz.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“40 yıldır sağ iktidarlar tarafından yapılan meydana dikilen 65- 70 yıllık ağaçlar kesilerek Bayır çöl haline getirilmiştir. Görüyoruz ki CHP zihniyeti, belediyecilik anlayışı Muğla’nın eski garaj alanında da aynı şekilde davranmıştır. Biliyorsunuz Kışla Parkını imara açma konusunda aynı şekilde davranılmıştır. İşte o zihniyet Bayır’da da hortlamıştır. 65- 70 yıllık ağaçları kesmiştir. İşin ilginç yanı bir belediye meclis kararı da mevcut değil. Elimizdeki bilgilere göre, hatta daha da ilginci kesilen ağaçlar için Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alınması gereken ceviz gibi ağaçlar söz konusudur. Yani kanunen ayrıca suç işlenmiştir. Bu konunun takipçisi olacağız. Orman Müdürlüğü ve Valilik nezdinde gerekli hukuki girişimlerde bulanacağız. Bu işin sorumlusu kimse bunun hesabını ödeyecek.”
BELEDİYE BAŞKANI; “AĞAÇ KATLİAMI YOK, YENİLEME YAPTIK”
Bayır’ın CHP’li Belediye Başkanı Cumhur Çoban ise, beldelerinde ağaç katliamının söz konusu olmadığını belirterek, gösterilen tepkilerin kasıtlı ve politik olduğunu söyledi. “Herkes Evi’nin bahçesindeki, tarlasındaki yaşlı v e kökleri tarlaya zarar veren ağacı kaldırır. Biz de o tarihi meydanda bunu yaptık.” diyerek şöyle konuştu:
“Kaldırımlardaki ağaçlar yaşlandı. Kökleri de kaldırım taşların oynattı. Uzun zamandır esnaf ‘Başkan sen, bu kaldırımları biz yenileyelim’ diye haklı tepkilerini dile getiriyorlardı. Biz de harekete geçtik, yaşlı ağaçları kökleyip, taşları yerinden oynatan saçaklarını temizledik ve kaldırım taşlarını yeniledik. Kesilen ağaçların yerine de hemen gelişen top akasya ve benzeri ağaçlar diktik. Ayrıca bu meydanda kahveler vardır. Dışarıya masalar atarlar. Düzenleme sırasında meydanın çevresinde yürüyüş yolu yaptık. Daha önce ağaçlardan insanlar rahat gelip geçemiyorlardı. Bayırlılar ve esnaf durumdan memnun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.