Bayır yerinden kalkacak mı? « Hamle Gazetesi

Bayır yerinden kalkacak mı?

Bu haber 10 Haziran 2013 - 23:53 'de eklendi ve 1.714 kez görüntülendi.

ibrahimsimsekaciklama123154641321Muğla İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Şimşek, Bayır- Salih Paşalar’da istimlak alanında düzenlediği basın toplantısında, bölge ile ilgili alınan istimlak kararının Bayır’da Muğla’nın lokomotifi olarak gelişmeye başlayan sanayileşmeyi ortadan kaldırabileceğini öne sürdü.
Şimşek, “İstimlak sonucu yaratılacak ekonomik değerin Bayır’da sanayi ve ticaret faaliyetleri ile yaratılan ekonomik değerden daha fazla olup olmadığı?” sorusunu ortaya attı.
Hasan Telli
Muğla İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Şimşek, Bayır- Salih Paşalar’da istimlak alanında düzenlediği basın toplantısında, bölge ile ilgili alınan istimlak kararının Bayır’da Muğla’nın lokomotifi olarak gelişmeye başlayan sanayileşmeyi ortadan kaldırabileceğini öne sürdü. Şimşek, “İstimlak sonucu yaratılacak ekonomik değerin Bayır’da sanayi ve ticaret faaliyetleri ile yaratılan ekonomik değerden daha fazla olup olmadığı?” sorusunu ortaya attı.
Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından Yatağan Termik Santralinin yakıt ihtiyacının karşılanması için Salihpaşalar Köyü mevkiindeki, Anadolu Madencilik firmasına ait 600 hektarlık kömür rezervi alanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın talebi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 25 Mart 2013 tarihinde kamulaştırılmıştı. Muğla İl Genel Meclisi’ni CHP’li Üyesi İbrahim Şimşek, TKİ GELİ Kömür Ocaklarının önünde yaptığı açıklamasında masa başında gizli eller aracılığı ile kurulan rant tezgahının ülkeyi ekonomik, ticaret ve istihdam yönünden çok büyük zararlara uğratacağının gün gibi aşikar olduğunu belirtti.
Açıklamasında 1993 yılında Karaöz Madencilik olarak işletmeye açılan Merdivenli Kömür Ocağının kalorisi düşük bir ocak olması sebebiyle 14 yıl süre ile 2007 yılına kadar birçok ortak girişimci ile çalıştırılma mücadelesi verildiğini ve büyük ekonomik zararların karışışında işletmecilerin faaliyet sürdürememeleri nedeniyle Ocağın 2007 yılında Anadolu Madencilik Şirketine ocak devredildiğini ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
“Bu devir işleminden sonra başta Sosyal Yardımlaşma adı altında dağıtılan kömürler bu ocaktan alınmıştır. Tüketilmesi Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce yasak olan bilgelerde hiçbir sorunla karşılaşmadan satışı gerçekleştirilmiştir. Bunlarla yetinmeyip TKİ GELİ Müessese Müdürlüğü ile 2012 yılında Rödevans yöntemi ile sözleşme yapılıp Yatağan Termik Santrali gibi büyük bir Pazar oluşturduğu için yeterli sondaj çalışması yapılmadan, kalite ve kapasite verileri incelenmeden enerji ihtiyacı adı altında acil kamulaştırma sınıfına sokularak keyfi bir kamulaştırma yapılmıştır. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulmuş Muğla’mızın ilk ve tek ticaret merkezi dağılma ile karşı karşıya kalmış olup, işveren ve istihdam açısından Muğla’mız, ihracat açısından da ülkemiz adına olumsuz süreç devam etmektedir”
“YAĞMA GİRİŞİMİ SİYASET DESTEKLİ”
İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Şimşek, konu ile ilgili girişimler sonucunda Enerji Bakanı Yardımcısı, TKİ Genel Müdürü ve AKP Genel Başkan Yardımcısı mahallinde incelemeler yapılıp mağduriyetin giderilmesi konusunda bir çalışma yapacaklarını beyan etmelerine rağmen kimler tarafından yürütüldüğü bilinmeyen olumsuz sürecin devam ettiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Masa başında gizli eller aracılığı ile kurulan bu rant tezgahinin başta Yatağan Termik Santraline verilen kalitesiz kömür ile rantabl üretimi alt üst ettiği ilimizde ve ülkemize ekonomik, ticaret ve istihdam yönünden çok büyük zararlara uğratacağı gün gibi aşikardır. Bu kötü sürecin sonlanması için siyaset destekli bu yağma girişimine başta AKP Muğla Milletvekilleri olmak üzere yerel, siyasi, idari ve mesleki sorumluluk noktasındaki kişi ve kurumların Muğla’mıza sahip çıkma adına süreç geç olmadan ivedilikle mücadele vermeleri gerekmektedir. Kamuoyunun önünde soruyorum: İstimlak alanı ne kadardır? Bayır bölgesinin tamamı mı istimlak yapılacaktır? İstimlak bedeli ne kadardır? Bu kamulaştırmanın ekonomik yönden rantabl olup olmadığının değerlendirmesi yapılmış mıdır?” dedi.
Öte yandan açıklamaya katılan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Dursun Kaplan’da Ak Partinin sadece Salihpaşalar’ı değil tüm Muğla’yı satışa çıkardığını yağma ve talan yaptığını savundu. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’de Gezi Parkı direnişi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.