“Bayım Kızınız Var Mı?”

Bu haber 26 Haziran 2015 - 0:18 'de eklendi ve 1.291 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

TBMM’nin 25. döneminde yeminler edildi. Meclis Başkanı seçimi kulisleri devam ediyor. Resmen olmasa da bir biçimde koalisyon görüşmeleri sürüyor. Bu arada yaşam da devam ediyor…

Daha Özgecan’ın acısı dinmeden, Cansu Kaya’nın acısı ile yandık… “Erkek vahşeti” durmuyor. Dün bir kadın cinayeti haberiyle daha sarsıldık. Acının, vahşetin, cehaletin haberi bu defa Adana’dan geldi;

Adana’da 53 yaşındaki Aslan Gürbüz, imam nikahlı eşi 41 yaşındaki Saadet Dündar’ı henüz bilinmeyen nedenle av tüfeğiyle vurup öldürdü.

Cansu Kaya 2015’in ilk 6. ayında Muğla’da 4’ncü, Türkiye’de 143’ncüydü. Saadet Dündar 144’ncü oldu… 145’nci nereden, kim, hangimizin yakını, tanıdığı olacak? Ya da tanımadığı… Ne fark eder…

xx        xx        xx

TBMM’nde yeni seçilmişlerimizin yemin hazırlığı yapılırken Cansu Kaya cinayetinin yaşandığı Muğla’da Muğla Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu bir açıklama yapmış ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için çağrı yapmıştı.

TBMM 25. Dönem Meclisi’nin ilk işinin kadın cinayetlerinin önlenmesi konusunda yasama görevini yerine getirmesi olması istenmişti.

İlk Kanun Teklifi ise CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök’ten geldi. 25. dönem yasama yılının ilk kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı‘na veren Kök’ün teklifi kabul edilirse ilgili kanunda yapılacak değişiklikle milletvekillerinin parti değiştirmeleri imkânsız hale geliyor. İnşallah öyle olur…

Bir ülkede bir partiden seçilip, bir başka partiye geçme şerefsizliğinin yaşanabildiği bir ülkede, eşini, nişanlısını, eski eşini, sevgilisini, sevgisine yanıt vermeyeni katleden ve çocuk istismarcılığı, cinsel taciz, tecavüzde bulunma şerefsizliği yapanlarda çıkacaktır!

xx        xx        xx

Umarım şu günlerde Muğla Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun talebi de TBMM Gündemine yine Muğla Milletvekilleri tarafından taşınır.

Hatta bu konuda Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun da bir şeyler yapmalı.

Muğla Barosu’nun acilen bir komisyon kurup, “kanun teklifi” hazırlayıp, Muğla Milletvekillerinin eline vermelerinde yarar var. (!)

Bakalım ne yapacaklar…

xx        xx        xx

Ortaca’da Cansu Kaya’nın vahşice katledilmesinin ardından toplanan Muğla Kent Konseyleri / Kadın Meclisleri Birliği acil eylem kararı almış. “İsyanıÖrgütlüyoruz27HaziranMuğla” başlığı altında sosyal medyada kampanya başlatan Birlik ülke genelindeki kadın hareketlerini hafta sonunda Muğla’da buluşmaya davet etti.

Türkiye’nin dört bir yanından yarın Muğla’ya gelmeleri beklenen kadın hareketleri üyeleri saat 16.00’da Sınırsızlık Meydanı’nda buluşacaklar ve yürüyüşe geçecekler…

Türkiye Özgecanımızla da ayağa kalkmıştı.

O günlerde Muğla’da protesto eylemleri yapılmıştı. İzmir ile birlikte Muğla’da erkekler “etek giyme” eylemi yapmışlardı. Muğla’da Akdeniz Yeşilleri Derneği‘nin gerçekleştirdiği eylemde iki erkek etek giymişti.

Elbette bu sembolik bir eylemdi. Etek giyen erkek bir kişi de olabilirdi, ama neden daha çok olmasın?

xx        xx        xx

Muğla Kent Konseyleri / Kadın Meclisleri Birliği ile Muğla’daki Kadın Hareketlerinin üyelerinin gerçekleştirdiği eyleme bakarsınız yarın çok sayıda erkek etek giyip gelirler…

Aslında mesele erkeklerin etek giymesi de değil… Mesele en az kadınlar kadar erkeklerin de bu konuya duyarlılık göstermeleri…

Umarın yarın Sınırsızlık’ta kadın kadına bir eylem olmaz!

Hamle’yi takip edenler anımsayacaklardır. Genel Seçimin son günlerinde Muğla Kadın Platformu üyeleri bir eylem yapmışlardı. Bir Perşembe günüydü. Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı önünden harekete geçip, açık Pazar yerinde fırtına estirmişlerdi. O güne kadar Muğla sınırlarında 3 kadının öldürülmüş olması ile birlikte Anayasadan imam nikâhı için resmi nikah yapılması zorunluluğunu ortadan kaldıran kanun maddesinin oy çokluğu ile kabul edilmesini protesto etmişlerdi.

Hafize Ataseven arkadaşımın çekip geldiği fotoğraflara bakıp ta bir tek erkek göremeyince, “Muğla’nın erkekleri durumdan memnunlar galiba” demiştim.

Yarın göreceğiz…

xx        xx        xx

Adana’dan gelen son kadın cinayeti (umarım son olur) haberi ilginç…

Adana’da 53 yaşındaki Aslan Gürbüz, imam nikahlı eşi 41 yaşındaki Saadet Dündar’ı henüz bilinmeyen nedenle av tüfeğiyle vurup öldürdü.

Neymiş?

Aslan Gürbüz denen cani “imam nikahlı” eşi Saadet Dündar’ı öldürmüş.

Neden?

Kıskançlık…

Niye öldürüyorsun? Boşa… Üstelik resmi nikah değil, imam nikahı. “Boş ol” demen yeterli. Demesen de olur. Bırak kadının yakasını, olsun bitsin…

xx        xx        xx

Yarın Sınırsızlık Meydanı’nda saat 16.00’da yapılacak eylemin öncülerinden biri de Nazmiye Halvaşi

Söz Kadının” adlı bir kitabı bulunan, CHP eski Parti Meclisi Üyesi aktivist Nazmiye Halvaşi Datça’da yaşıyor ve burada kuruluşunu gerçekleştirdiği Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığını yürütüyor.

Adana’daki cinayetin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımı dikkatimi çekti. Onu paylaşmak istiyorum. Şöyle:

Cansu Kaya’nın cenazesi bardağı taşırmıştı… O gün Cansu Kaya son olsun diye haykırmıştım.

2015’in ilk 6. ayında 143. idi Cansu Kaya.

Bir şey yapmalı telaşındayız. Bizler Cansu Kaya son olsun diye haykırmaya hazırlanırken Saadet ile 145. oldu. Kim 146? Kimler 147, 148, 149 olacaklar?

Kadınlara iyi bakın. Bir daha göremeyebilirsiniz.

Ülkemde kadın katliamı var.

Gelin durdurmak için bir şey yapalım.

Bir şeyler yapalım.

TBMM’ne giren başta kadın milletvekilleri olmak üzere bütün vekilleri göreve davet ediyorum; Kadın Katliamını Durdurun.

Bu kan sadece katilin üzerinde değil, hepimizin üzerine sıçrıyor farkında mısınız?

27 Haziran da Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda saat 16.00’da buluşuyoruz.

xx        xx        xx

TBMM’nin 25’nci döneminden bir koalisyon hükümeti çıkar mı bilmiyorum. Bildiğimiz, TBMM tarihinde en çok kadın milletvekilinin bulunduğu meclis olarak tarihe geçecek…

AK Parti 2011’de 46, CHP 19, MHP 3, BDP destekli bağımsızlar 11 kadın vekili Meclis’e taşımıştı. Bu kez AK Parti’den 41 kadın Meclis’e girebilirken, HDP’den 30, CHP’den 22, MHP’den 4 ve toplamda 97 kadınımız şu anda TBMM’nde…

Allah’tan kadın cinayetleri artarken, kadın milletvekillerimiz azılmıyorlar. Çoğalıyorlar. Çoğalmalılar. Çoğalmaları da yetmiyor. Bir şeyler yapmalılar…

xx        xx        xx

Bayım kızınız var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nazmiye Halvaşi 27 Haziran 2015 / 00:18

Teşekkür ederim Özcan Bey,
Kadın mücadelesinin en zor yanlarından biri erkeklerden destek alamamaktır! Oysa bu sorun KADIN SORUNU değil.. ERKEK SORUNUDUR!
Kadın cinayetleri, KADIN KATLİAMINA dönüştüyse ve bunu yapanlar erkeklerse, bence erkekler isyan etmelidir! Erkekler bu haberleri hangi duyguyla izliyorlar doğrusu çok merak ediyorum.
Bu sorunun çözümü için, zincirleme olarak pekçok sorun çözülmeli.. Bunlardan biri de siyasette kadın temsili.. Elbette bunu söylerken sakt cinsiyeti kadın olan değil! Farkındalığı olan kadınlar olmalı..
Konu çok derin.. Daha fazla gitmeden tekrar teşekkür ediyorum, duyarlılığınız için..
Yarın eylemde görüşmek dileğiyle..
#İsyanıÖrgütlüyoruz27HaziranMuğla