Başsavcı’nın FETÖ Çağrısı… « Hamle Gazetesi

Başsavcı’nın FETÖ Çağrısı…

Bu haber 13 Aralık 2017 - 0:31 'de eklendi ve 1.435 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’de ilginç şeyler oluyor. Hafta sonunda Datça ve Fethiye Kongreleri var.

İl Başkanı Kadem Mete’nin Bodrum ve Milas Kongrelerinin ardından İl Kongresi’ni garantilediği söyleniyor.

Garantilese ne olacak?

Karşısında aday yok!

Yusuf Kayacık’ın olması bekleniyordu. O da kalktı gaza mı geldi ne, Menteşe İlçe Başkanlığı’na aday oldu. Malum Menteşe Kongresi de ertelendi. Yapılır mı, yapılmaz mı, yapılırsa ne zaman yapılır bilen yok…

Osman Gürün ve mülga Muğla Belediyesi yöneticileri “Görevlerini kötüye kullandıkları” iddiasıyla yargılanmaya başladılar. 7 sene oluyor. Oysa o zaman soruşturmaya gerek görülmemişti. Soranlar oluyor. “Çok katlı otopark ile ilgili de soruşturmaya gerek yok denilmişti. Bu dosya da açılır mı?” diyorlar.

Bilemem…

 

xx        xx        xx

O kadar çok konu var ki… İnsan hangisini ele alacağını bilemiyor.

Kimse merak etmesin, bu köşenin konusu olan her şey itina ile ele alınacaktır.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Kurumlar bize çok fazla yardımcı olmuyor. FETÖ ile mücadelede kurum müdürleri de taşın altına elini sokacak. Lütfen elinizdeki, bilgiyi belgeyi bizimle paylaşın.” çağrısında bulunmuştu.

Neden ele almadın?” diye soruluyor. Bugün ele alıyorum…

Yeni Şafak Gazetesi yazdı. Başsavcı Yavuz, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Muğla’da FETÖ’nün darbe teşebbüsünün ardından gerekli çalışmaların titizlikle yürütülerek, yoğun bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etmiş.

Basın olarak bizde başarılı çalışmaların tanıklığını yapıyoruz.

Takdirle karşılıyoruz…

 

xx        xx        xx

Habere göre, Başsavcı Yavuz, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik Muğla’da 15 Temmuz 2016 ile 5 Aralık 2017 tarihleri arasında 3 bin 246 soruşturma dosyasında işlem yapıldığını, bin 980 şüpheli hakkında soruşturmanın devam ettiğini, bin 266 kişinin ise yargılamasının sürdüğünü kaydetmiş. Başsavcı Yavuz, açılan dava sayısının 630 olduğunu aktararak, 184 davada karar verildiğini ifade etmiş.

Yargının tüm örgütlerle mücadelesinin devam ettiğini vurgulayan Başsavcı Yavuz, “Bizim amacımız doğruyu bulmak ve adaleti sağlamak. Bu süreçte Allah’tan başka hiç kimseden de korkumuz yok. Örgütlere karşı en ufak bir taviz verildiğinde hangi hallere düşeceğimiz ortada. Biz, inanmadığımız hiçbir şeye imza atmıyoruz. Adaletli, şeffaf bir şekilde yargılama yapıyoruz.” diye konuşmuş.

Başarısız darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başarısız suikast girişiminde bulunan ve iki polis memurunu şehit eden FETÖ’nün suikast timinin yargılanmasında o “şeffaf yargılamayı” gördük…

 

xx        xx        xx

Başsavcı Yavuz bilgilendirmesinde, suikast timi davasının, ülkede ilk karar verilen davalardan biri olarak da büyük önem taşıdığını dile getirmiş.

Karara bağlanan ve sanıkların tamamına yakınının ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldığı suikast timi davasının önem arz ettiğini vurgulayan Başsavcı Yavuz, 1,5 ay gibi kısa sürede de davanın gerekçeli kararının hazırlandığını ifade etmiş.

15 Temmuz’dan sonra iş yükünün büyük bölümünün yargıya düştüğünü belirten Başsavcı Yavuz, “Kurumlar bize çok fazla yardımcı olmuyor. FETÖ ile mücadelede kurum müdürleri de taşın altına elini sokacak. Lütfen elinizdeki bilgiyi, belgeyi bizimle paylaşın.” ifadesini kullanmış.

İşte bu ifade çok önemli ve manidar…

Demek ki Muğla’da kurum müdürlerinin FETÖ mücadelesine katkıları 15 Temmuz ile ilgili etkinliklerde boy göstermekten, sosyal medyada fotoğraf paylaşmaktan öteye geçebilmiş değil… Galiba AK Parti’nin önde gelen eski, yeni yöneticilerinin de katkıları çok farklı olmasa gerek!

 

xx        xx        xx

Muğla’da FETÖ soruşturmalarını yakından takip edenlerden biri de Kemal  (Hayrettin Şaşmaz) Önekli’dir…

Başsavcı Yavuz’un çağrısı üzerine Önekli’nin facebbok hesabından şu paylaşım yapıldı:

Evet… kurumların yargıya daha çok yardımcı olması gerek.

İdari kararlarla İşlemden kaldırılan dosyalar var mı?

Varsa o dosyalarda neler var?

Hain FETÖ’cü Vali Şahin dönemi idari işlemleri soruşturuldu mu?

2013 17/25 sonrasında kurumlardaki soruşturma dosyaları yeniden ele alınmalıdır. Bu işlemden idari kararlarla kaldırılan dosyalar yeniden ele alınırsa mücadeleye katkı koymaz mı?

Bunlar muhtemelen yapılmıştır. O dosyalarda neler varsa, bizlerle ve dolayısıyla kamuoyu ile paylaşılması doğru olmaz!

 

xx        xx        xx

Doğrusu ben Fatih Şahin’in Muğla Valiliği dönemi yanında Mestan Yayman’ın Muğla Vali Yardımcılığı ve Kavaklıdere Kaymakamlığı dönemi ile Muğla’ya Hizmet Vakfından sorumlu olduğu dönemde Vakıf faaliyetlerini, Vakfın insan ve para trafiğini çok merak ediyorum.

Bu dönemlerin ve insan trafiğinin mercek altına alınması faydalı olabilir.

Ne bulunacağını umuyorum?

Bilmiyorum, ama hep kafama takılıyor…

Bir de MELSA vardı. Muğla İl Özel İdaresi’nin sermayesi ile kurulmuş bir şirketti? Bu şirket, İstanbul’da faaliyet gösteren Takkunya firmasının Fatih Şahin’e hediyesi Çin Malı seramik ürünlerle birlikte Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Bu şirketin yönetim tarihçesine bakmak da yararlı olabilir.

Muğla Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’nün bir randevu defteri ve kimlerle telefon görüşmeleri yapıldığına dair kayıtlar vardır. Fatih Şahin herhalde giderken yanında alıp götürmemiştir!

Bakmak lazım. Belki de bakılmıştır…

 

xx        xx        xx

Bu arada 04.12.2017’de Odatv’nin internetteki haber portalında “AKP’de ‘y….k’ kavgası” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberin spotunda şöyle deniliyordu:

Ne kadar y….k varsa teşekkür etmişsin, diyerek sosyal medyayı sallayan, AKP siyasi hukuk işleri eski Başkanı ve parti üyesi Yılmaz Göçer Odatv’ye konuştu. AKP’li Yılmaz Göçer. ‘Amiri, memuru alıyorsan onu da alacaksın”…

Göçer’in “onu da” dediği anlaşılıyor değil mi? “Siyasetçi”…

Siyasetçiye dokunulmaması, kurumların yardımcı olmamasına yol açıyor olamaz mı?

Nitekim bizim Mustafa İnci de Başsavcı Yavuz’un açıklamasını konu ettiği yazısında şöyle soruyordu:

Peki sadece resmi kurum ve kuruluşlarda mı var bu FETÖ’cüler?

Yerinde soru…

 

xx        xx        xx

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz’un yakınma ve çağrısı gerçekten düşündürücü.

Bu anlamda ben hala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği ile İstanbul’da yaptırılan Anıt Şehitlik Makamında kullanılan mermerlerin FETÖ Muğla Çatı Davası’nda yargılanan bir şüpheliden alınması talimatını veren veya verenleri merak ediyorum…

Yapılan yanlışın farkına şikayet üzerine varıldı ve Muğla’dan mermer alımından vazgeçildi.

Ancak hala alıma karar veren veya verenler açıklanmadı. Onlarla ve o satın alma ile ilgili bir işlem yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyoruz. Merak ediyoruz…

Mustafa İnci yazısında şöyle devam ediyordu:

… defalarca köşe yazısı yazdım. Muğla’da kurum ve kuruluşlarda FETÖ’cüleri temizlemek istiyorsanız ilk önce Muğla’da FETÖ’nün siyasi kanadını temizlemeniz lazım diye. O dönem bunları gündeme getirdiğim için tepki gösterenler olmuştu. Valla gösterilen tepkiler hiçte umurumda değil. Muğla’da bu yapıyla kimin bağlantısı varsa ortaya çıkartılmalı…

Yine sözlerimin arkasındayım. Siyasi partinin adı a olmuş, b olmuş ya da c olmuş önemli değil. Muğla’da FETÖ’nün siyasi kanadında yer almış insanları temizlemediğiniz sürece çok fazla ilerlenebileceğini sanmıyorum.

Ben de sanmıyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.