Başkanlık Sistemi 2007’de Geldi

Bu haber 30 Nisan 2014 - 20:37 'de eklendi ve 866 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

2007’de meclisin toplanmasına imkan vermeyenler, şimdi eyvah Cumhurbaşkanını millet seçecek diye boşuna çırpınıyorlar. Elbette millete gidilince de seçilen başkan oluyor.

Vaktiyle bu konu çok tartışıldı ama meclisin toplanma sayısını bu günkü Anayasa Mahkemesi yükseltmişti.  Oysa son günlerde yüksek mahkemenin kararları hakkında yapılan eleştirilere cevap niteliği taşıyan neydi?

Yüksek mahkemenin kuruluşunun 52. yılı dolayısı ile konuşan mahkeme başkanını dinleyen, ona inanan ve güvenen kamuoyunda şok etkisi yapmıştır. Haşim Kılıç, siyasi parti lideri gibi konuşmasında iktidar partisini hedef seçmiştir. Haşim Kılıç’ın uzun süren başkanlığı döneminde hiçbir zaman AK Parti lehine karar aldığı görülmedi.

AK Parti’nin kapatılması davasını kabul etmesi bir yana, hazine yardımını yarıya indirmiştir.

Orası ceza mahkemesi olmadığı halde, 180 kişi ile toplanan meclisin 365 kişi ile toplamasına karar vermiştir. Anayasayı çiğnemiştir. Cumhurbaşkanı adayı olacak kişilerin eğer asker,

hakim ve YÖK üyesi gibi meslek sahiplerinin istifa ettikten sonra aday olabileceği halde,

Ahmet Necdet Sezer istifa etmeden askerlerin emri ile Bahçeli ve ortakları seçmişlerdir.

Anayasaya uygun olup olmadığını araştırmakla görevli mahkeme kendisini meclis yerine koymuştur.

MEMLEKETİ BU HALE GETİRDİ

Salı günü partilerin gurup toplantıları vardı. Muhalefet liderinin sözlerini dinleyince eleştiri okları ile kendisini mi vuruyor? dedirtti. Yukardaki başlık Kılıçdaroğlu’nun dur.

Memleketin bu halinde ne var acaba?

3 Kasım 2002 tarihinde ülke ne alemde idi? 12 yıl sonra yani bugün ne durumdadır? diye gözden geçirdiğimizde ortaya çıkan tek olay ülkede huzur var. Huzur olunca da CHP’nin huzuru kaçıyor. Atatürk ilkesi olan, asker kışlasına çekildi. Artık on yıl ara ile ihtilal yok.

İhtilal olmayınca da tepeden inme iktidar rüyaları da yok olmuştur.  Ekonomi, yatırımlar, borsa, merkez bankası, ihracat, faizler, enflasyon, üretim gibi ana konular yüzde yüz daha iyidir. Her ilde bir üniversite açılmış, sağlık ve eğitim konularında hayal edilemeyecek kadar iyileşme mevcut iken ülkenin bu halinin neresinde kusur gördüler acaba?

GEZİ PARKI VE 17 ARALIK OLAYI

Gezi Parkı olayı yıllarca hazırlığı yapılan bir olay olduğu anlaşılmıştır. Bu hazırlığın içinde

Deniz Feneri olayı, Almanya ile bilinçli olarak hazırlanmış karşılıklı tertiptir. Nitekim Alman Cumhurbaşkanı ülkemizde misafir hali ile bir sürü iç işlerimize akıl hocalığı etmiştir.

Gezi Parkı bahanesi ilk önce ağaçlar yıkılmasın, Aleviler üçüncü köprünün adına itiraz eder.

Dünyanın en büyük üçüncü hava alanını yapmayın, Kanal İstanbul’u da yapmayın demekle ne

demek istediler? Bunlar kime hizmet ediyorlar. Hava alanı Almanların işini bozacakmış, bunun tasası neden bizim muhalefete olsun?

17 Aralık olayı daha da yapmacık, yalan iftira olduğunu bilen sandıklar dile geldi söyledi…

Hiç beş altı adet ayakkabı kutusuna çalınmış dört buçuk milyon dolar sığar mı? Bu para ancak elli harar  ( çuvalın iki misli büyük) ile taşınabilir. Oysa bugün insanlar, onda bir milyonu bile bankadan bankaya aktarıyor. Bu yalanlar seçimle bitmesi bari gerekirken hala geveleniyor!..

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ YAPILACAK ve BİR AK PARTİLİ SEÇİLECEK

Her seçim öncesi yırtınmalar neye yarayacak?  Eğer AK Partiliden başkası seçilirse bu ortamda demokrasinin bir eksik yeri olması gerekir. Bu millet, Menderes’ten sonra istikrarı 27 sene sonra, Turgut Özal Cumhurbaşkanı olduğunda ancak kavuşabildi. O’nu suikast ile öldüren zihniyet 2002’de kısmen, 2010’da yüzde 80 zararsız hale geldi. Şimdi de hukuk ortaya çıktı.

Belki bu oyunlar ülke için hayırlı da olabilir.  Mesela Tayyip Erdoğan bir devre daha partinin başında kalır. Bunun anlamı şudur, ülke bütün parazitlerden daha erken temizlenir. Yani,  Erdoğan’ın partinin başından gitmesini isteyenler gene çırpınırlar. Giderse de başkan olacağı için partisinden kopmayacaktır. Sorumsuz konuşmaların vebali ağır olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.