Başkanlar Homurdanmaya Başladılar!

Bu haber 05 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.366 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçenlerde 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel ile birlikte olduk. 30 Mart Seçimi’nin ardından ilk kez “Çoban Ateşi Yakanlar” olarak bir araya geldik.

Musa Gökbel, Sadettin Ünsal, Nejat Altınsoy, ben ve birkaç arkadaş daha…

Yan masalardan birinden bir dost bizi bir arada görünce şöyle takılmaya kalktı:

Ne o kaybedenler kulübü mü kuruyorsunuz?

Musa Gökbel hazır cevap. Hemen yanıtı patlattı:

Bizi kastediyorsan, biz bir şey kaybetmedik. Ben biraz para kaybettim o da Muğla’ma helal olsun. Üzgünüm ama her zaman olduğu gibi yine Muğla kaybetti. En acısı CHP kaybetti.

xx        xx        xx

CHP’nin ön seçim vaat edip, hepimizi, bütün Muğla’yı kandırdığı “yapılmayan ön seçim” sürecinde Çoban Ateşi’nin; yani CHP’nin geleneksel kotlarına dönmesi, öncelikle belediye başkanlığı seçiminde olmak üzere her seçim noktasında adayların ön seçimle belirlenmesi talebinin önde gelen destekçilerinden Amele Bayram (Kalay) ile Cumhuriyet Meydanı’nda karşılaştık.

Ayaküstü “Ağam biz bu boku neden yedik?” diyen fıkrayı konuştuk.

Amele BayramMuğla lanetlenmiş” dedi.

Bilmiyorum. Bildiğim Muğla’nın çok ama çok “kadersiz” olduğu…

Sağcı solcu fark etmez, şöyle bir etrafınıza bakın parlamentoda, meslek odalarında, sivil toplum örgütlerinde, yerel yönetimlerde hangi seçilmişimiz Muğla’nın yüzünü güldürdü, güldürüyor?

xx        xx        xx

Geçenlerde bir hemşerim önüme geçti, “Muğla dışında birine Gadın Molam gönderecektim, bulamadım. Kırtasiyelerde kalmamış.” dedi.

Hemşerim adına üzüldüm. Ama ben “Maalesef baskı kalmadı” diyemedim… Gadın Molam’ın ilk baskısı bittiği ve biteli çok olduğu için mutluyum… Okurlardan ciddi geri dönüş aldım. Gadın Molam sonuçta bir sözlü tarih. Bir şehrin hikâyesi…

Az da olsa yanlışlarımız, çokça eksiklerimiz olmuş. O eksikleri ve yanlışları da gideren ikinci baskı hazırlığı sürüyor. Yakında kitapçılarda olur.

xx        xx        xx

Gadın Molam” sadece biz doğma büyüme Muğlalıların sevdası değil.

Muğla’ya ister istemez, bir biçimde gelip yerleşen ve hatta yerleşmek zorunda kalıp da bizlerden daha Muğla Sevdalısı olanlar da pek çok…

Onlardan biri de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan. Çok iyi felsefecidir. Kendisi ile ne zaman bir araya gelsek, Muğla’yı, Üniversitemizi; Muğla’nın, Üniversitemizin geleceğini konuşuruz.

Nasıl olsa Türkiye’yi her yerde herkes konuşuyor!

Teşbihte hata olmaz ya bir gün Muğla için “Saygılı yosma.” deyince içimden kızar gibi oldum, ama sonra ne demek istediğini anlayınca oturup birlikte kahrettik Muğla için…

Antik dönemde, Roma-Bizans döneminde, Menteşe-Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde kaç yüz yıldır ırzına geçiliyor. Ama Gıkı çıkmıyor Gadın Molam’ın…

xx        xx        xx

Dün Muğla il merkezi köyle kasaba arası bir yerleşme idi. Hep “Marmaris’in Muğla’sı”, “Bodrum’un Muğla’sı” olarak anılırdı. Adına “Kültür Kenti”, “Üniversite Şehri”  yakıştırmaları yapılmış olsa da son 15 yıl da Osman Gürün’ün yönetiminde maalesef “şehirleşemedik”… O güzelim “kasaba” özelliğimiz de ortadan kalktı!

Büyükşehir olarak bilmem nerenin bilmem neresi olmaktan kurtulduk gibi, ama adımızı kaptırdık. Artık Menteşe’yiz…

Geçenlerde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir pastanede otururken önümüzden belediye otobüsü geçti. Üzerinde “Muğla Büyükşehir Belediyesi” yazılıyordu.

Yan masada oturan üniversite gençlerinden biri “Belediye otobüsünün üzerine Büyükşehir yazmakla büyükşehir olunuyor mu?” diyordu.

Utandım. “Hadi len…” bile diyemedim!

xx        xx        xx

Duyduk ki ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısından belediye başkanlarının çoğu beklemedikleri izlenimlerle ayrılmışlar. Özellikle Başkan Gürün’ün başkanlara yönelik “Sorunları bürokratlarla değil benimle çözün. Yoksa kaos ve anarşi çıkar. Bir de beni arayın. Olup, olmayacağını, ne olduğunu ben size söylerim.” sözleri herkesi şaşkına çevirmişti.

Bu şaşkınlığın ardından “tevatürler” üretilmeye başlandı.

Geçenlerde Marmaris’te hanutçuluk sorunu yaşanmış. Tevatür bu ya zabıta görevlisi “Bu işe artık Büyükşehir bakıyor” demiş. Geçen hafta Bodrum İçme Suyu İsale Hattı Güvercinlik’te patlamış. Ortalık sel…

Güvercinlik sakinleri isyan edince yine tevatür bu ya Güvercinlik Mahallesi Muhtarı, “Ne yapalım bu işe Büyükşehir bakıyor.” demiş.

Tevatür işte…

xx        xx        xx

Yine geçenlerde bir dostum “Osman Gürün seçileceğini bilmiyor muydu?” diye sordu. Soruya şaşırdım, “Ötekiler seçilmeyeceklerini biliyorlardı!” diye karşılık verdim. Soruyu soran tekrarladı:

Onların seçilemeyeceklerini bildiklerini biz de biliyoruz. Bizim merak ettiğimiz Osman Gürün’de mi seçilmeyeceğini düşünüyordu?

Ne diyeceğimi bilemedim. Şaşkınlığımı görünce devam etti:

Seçileceğini bilseydi, hazırlıklı olurdu. İlk meclis toplantısının orta yerinde ek bütçe yapmaya kalkmazlardı.

xx        xx        xx

İlk homurtu Bodrum ve Fethiye Belediyelerinde oldu. Ötekilerde de olmuştur. Yavaş yavaş duyulur.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının ardından yapılan Fethiye Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanı Behçet Saatçı bütçe ile ilgili belde belediyelerinden ciddi borçlar devraldıklarının altını çizerek “Fethiye Belediyesi’nin 15 milyon 428 bin TL cari hesaplardan dolayı borcu var. Vatandaşlardan da 20 milyon 873 bin TL alacağı var. Hadi alın bakalım icra gönderip de…! O mümkün değil.” derken şöyle devam etmiş:

İller Bankası payımız 140.000 kişilik nüfusa göre bu ay 1 milyon 718 bin TL geldi. 1,3 milyon sadece personel gideri olduğunu hesap edersek bu miktar hiç bir şey değil ve bu paradan büyükşehire su ve kanalizasyon bedeli 171 bin TL, büyükşehir payı olarak 515 bin TL,  GEKA’ya 93bin TL, FETAB’a 93 bin TL, aydınlatmaya 35 bin TL kesilmiş. Kala kala Fethiye Belediyesi’ne 773 bin TL kalmış. Vaziyet bu!

Vaziyet kötü…

xx        xx        xx

Ama kimse merak etmesin. Başkan Gürün’ün geçmişinde 15 yıl Marmaris’in Muğla’sında üç belediye başkanlığı tecrübesi var: çıraklık, kalfalık, ustalık… Bu dönem Başkan Gürün’ün Başbakan Erdoğan’a göre daha bir üst dönemi…   “Baş ustalık” dönemi…

Hem biz de hocamın dediği gibi pek “Saygılıyız”… (!)

Bu hafta Büyükşehir Meclisi toplanabilir. İlk meclis bütçe görüşmeleri ile geçmişti. Ek bütçe yapılmıştı. Bu hafta da benzer bir durum yaşanırsa şaşırmamak lazım!

Ama Marmaris, Bodrum, Fethiye, öteki ilçeler Gadın Molam gibi saygılı olmayabilirler!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 05 Mayıs 2014 / 09:36

Musa GÖKBEL Hocam ile yazdığın anekdot ile başlayan ve “‘BAŞ USTA”‘diye bitirdiğiniz çok önemli mesajlarla dolu yazınızı okudum.Benim ve benim gibi üşünenlerin temsilcisi olmanızdan dolayı da ayrıca tebrik ve teşekkür ediyorum.Özcan Ağam;eline ve yüreğine sağlık.Çok iyi fotoğraf çektiğiniz biliyordum amma,çok iyi dürttüğünüzü yeni yeni öğrenmeye başladım.Amma koca öküz gibi bizim öküzleri ne kadar mıdılli ile dürteseniz dürtün kılları kıpırdamaz.Gadın moğlam böyle hayatını sürdürek.sevgi ve saygı.

barış özcan 05 Mayıs 2014 / 15:52

MUSA GÖKBEL İ YAKTIĞI ÇOBAN ATEŞİ İÇİN VE SİYASETTEKİ TUTARLI DAVRANIŞINDAN DOLAYI KUTLUYORUM.AMA NE YAZIKKİ SÖZDE ÖNSEÇİMCİ KAPI ÖNÜNDE ÖNSEÇİMCİ KAPI ARKASINDA ATAMACI HATTA ”ATAMA BEKLEYENLER BAŞKA PARTİYE” DİYE DEMEÇ VEREN AMA MUĞLA BÜYÜKŞEHİR DE ATAMA YAPILINCA GEREĞİNİ YAPMAYAN HEMEN DÜMEN SUYUNA GİRİVEREN İL BAŞKANI MUSTAFA ÖZTÜRK ÜDE KINAMADAN GEÇEMEYECEĞİM..DİLEĞİM MUSTAFA .ÖZTÜRK ÜN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMASI BUNUN HESABINI VERMESİDİR….SELAM OLSUN MUSA GÖKBELE

mehmet ünver 05 Mayıs 2014 / 15:56

MUSA GÖKBEL İ YAKTIĞI ÇOBAN ATEŞİ İÇİN VE SİYASETTEKİ TUTARLI DAVRANIŞINDAN DOLAYI KUTLUYORUM.AMA NE YAZIKKİ SÖZDE ÖNSEÇİMCİ KAPI ÖNÜNDE ÖNSEÇİMCİ KAPI ARKASINDA ATAMACI HATTA ”ATAMA BEKLEYENLER BAŞKA PARTİYE” DİYE DEMEÇ VEREN AMA MUĞLA BÜYÜKŞEHİR DE ATAMA YAPILINCA GEREĞİNİ YAPMAYAN HEMEN DÜMEN SUYUNA GİRİVEREN İL BAŞKANI MUSTAFA ÖZTÜRK ÜDE KINAMADAN GEÇEMEYECEĞİM..DİLEĞİM MUSTAFA .ÖZTÜRK ÜN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMASI BUNUN HESABINI VERMESİDİR….SELAM OLSUN MUSA GÖKBELE

Mehmet Keza KUNDAKÇI 05 Mayıs 2014 / 17:32

Özcan bey merhaba,
Musa Gökbel ile biraraya geldiğiniz toplantıda düşüncelerinizden ve konuşmalarınızdan faydalanmak isterdim,çüni Musa bi ile aynı kaderi paylaştık bu seçim döneminde,yazılarınızda çoğu konuda kendi düşüncelerimi buluyorum ancak sizden bir beklentim daha var,sorunları tespit ederken biraz da çözümlerden bahsetsek,ne istediğimizi ve bunların nasıl yapılabileceğini de yazsanız,mesela ben Ortaca için “PROJELERİMİ ” yazdım,HEM KENDİ FACEBOOK SAYFAMDA PAYLAŞTIM SEÇİMDEN ÖNCE ve HEM DE,ORTACA TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ WEB SAYFAMIZDA PAYLAŞTIM,
http://portacal.org/reklam

bir de bu arada Osman başkandan artık,

NAR ve NARENCİYE KONUSNUNA DA EL ATMASINI BEKLİYORUZ,

SİZ ORADAN DA BİYON DEEVESEENİZ…

selam ve saygılarımla,

MEHMET KEZA KUNDAKÇI
ORTACA ATANAMAYAN !!!!! CHP BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI
ORTACA TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI