Başkanlar Dertli

Bu haber 28 Temmuz 2015 - 19:16 'de eklendi ve 1.072 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Hafta sonunda  “24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı” dolayısıyla duyarlılık gösteren Muğla Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği bir birliktelik vardı.

Muğla genelinde konuşlanan gazetecilerin temsilcileri ve medya mensuplarının katıldığı oluşumda dikkat çeken, Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ve Fethiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Baykuş’un altını çizdiği ayrıntılar oldu.

Aslında önceden bir takım sıkıntılar nedeniyle çarpıcı konuşmaların olacağı tahmin ediliyordu.

Zira ortada genel anlamda bir rahatsızlık vardı.

Başkan Kaytan, basın kuruluşları ve mensuplarıyla ilgili yürürlükteki yasanın sorunları çözmek şöyle dursun daha karmaşık hale getirdiğini vurgulamıştı.

Fethiye Başkanı Baykuş, 24 Temmuz gününün farklı algılandığından hareketle, bir kısım gazeteciler bu günü basın bayramı olarak görmelerine karşın bazıları buna karşı çıkıyordu.

Başkan Gürün ise, tüm basın kuruluşlarının ortak hareket etmesi gerektiğini belirtmişti.

Ona göre asıl olan tüm basın camiasının birlik ve beraberlik içerisinde olmasıdır.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti adına konuşan Kenan Gürbüz, Muğla basınının yakın zamanda kaybettiği Ahmet Bayrak ve Hasan Önkaş’ı unutmadığı ve unutmaması gerektiğinin altını çizmişti.

Kısaca aynı gecede gördük ki, basın mensupları adına görüşlerini açıklayan cemiyet başkanları sıkıntılı.

Yanı sıra aynı günün kutlanmasına ön ayak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’de bir o kadar beklentiler içerisinde.

O istiyor ki il genelinde konuşlanan gazeteler, ilişkin olarak gazeteciler ortak bir noktada birleşmeli.

Bu da Muğla adına, ilin sorunlardan arınması bağlamında olmalı.

Bir şekliyle kabul edilse dahi, bizatihi başkanın ifade ettiği;

“Demokratik ve çağdaş toplumlarda basın 4.kuvvettir.

Mesleki olarak birçok zorluklarla karşılaşan gazetecilerin siyasi baskılardan uzak, tarafsız bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi toplumun menfaatleri ve geleceği için çok önemlidir.

Buna karşın günümüzde gazeteciler, mesleki zorlukların yanında siyasi iradeyle de mücadele etmekte, taraf ve bertaraf olmamak arasında gidip gelmektedirler.” vurgusu yerli yerindeydi.

Yine de kısaca belirtmek gerekirse, yıllardan bu yana basın mensupları ve camialar adına görüşlerini açıklayan, çoğunlukla övgüde geri kalmayanlar, hep laf ettiler.

Özellikle basın mensuplarının karşılaştığı sorunlardan arınmaları adına işi kotaracak olan siyasiler, gereğini yerine getirmediler.

Buna karşın şimdi kalkıp, sözde basın bayramında övgüler yağdırmaları samimiyetten uzaktır.

Bu sözlerin muhatapları bellidir.

Bu nedenle bazıların alınmasına gerek yok.

***

Gözlendiği kadarıyla aynı konuda görüşlerini açıklayan Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan dertli mi dertli.

Bu yüzden konuşmasında dile getirdiği ayrıntılar, bir yerde ilgili ve yetkililere sitem içeriyordu.

Kaytan diyor ki;

24 Temmuz’u basın bayramı olarak değil, gazetecilerin dayanışma günü olarak görüyoruz.

Bilhassa yaygın medyada yaşanan uygulamaları baktığımızda, sansürün kalkmadığını ve çağa ayak uyduran düzenlemelerle açıkça devam ettiğini görebilmekteyiz.

Düşüncelerini yazdıkları, röportaj yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız hakkında davalar açılmakta, gazeteciler tutuklanmakta ve basın mensuplarına yönelik baskılar sürmektedir.

Unutulmamalı ki basın özgürlüğü, halkın gerçekleri öğrenme, doğru bilgi edinme ve düşüncenin serbestçe yayılma hakkının bir aracıdır.

Tarafsız ve doğru habercilik, bağımsız hukuk sistemi gibi demokratik toplumların olmazsa olmazıdır.

***

Aynı birliktelikte görüşlerini açıklayan Gürün,  beklentiler doğrultusunda bir takım tavsiyelerde bulunuyor.

Muğla’nın bir olması, beraber olması, herkesin birbirinden haberi olarak gelişmeler karşısında sevinç ya da kaygı duymalıdır.

Muğla ilinin birbirinden haberdar, birbiriyle ilgili sorunları bilmesi ve birlikte çözüm üretmesi lazım.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak” hedefimiz bir Muğla bir” sloganımızla Muğla’nın bir olduğunu, beraber olduğunu, çözümlerinde hepimiz için bir sevinç kaynağı olacağını anlatmaya çalışıyoruz.

Başkan Gürün’ün asıl dikkat çeken vurgusu, basın mensupları için rehber kabul edilen 5 N 1 K kuralından söz etmesi oldu ki, gerçekten dikkat çekiciydi.

Bunun üzerine dedim ki galiba bundan böyle Gürün, gazetecilerin bu ilkeler doğrultusunda hareket edip etmediklerini gözlemleyecek.

Neticede, yılda bir kerecik de olsun hatırlanan basın mensupları adına düzenlenen gece, eğrisiyle doğrusuyla dikkate değerdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.