Başkan Tokat’ın avukatı gibi…

Bu haber 21 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.483 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Milas’tan okurlarımdan telefonlar aldım. “Coşkun Efendioğlu seni yazmış yanıt vermeyecek misin?” diyorlardı.

Coşkun arkadaşım beni yanlış anlamaz umarım. Yazısını okumadım. İl genelinde “köşe yazısı” yazan o kadar çok amatör ve profesyonel var ki, hepsini okumak için gün yetmez. Okumadım… “Ne yazıyor” diye merakım da olmadı. Okurlarımın uyarısı üzerine okudum. Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat arasında yaşanan “polemik” ile ilgili yazılara yanıt verdiğini gördüm.

Doğrudan bana yazılmış bir yazı olarak görmedim.

xx        xx        xx

Coşkun Efendioğlu’nu 18 Eylül 2013 tarihli yazısında sıkı bir “Muhammet Tokatcı” gördüm. Olabilir… Hangi ilişki içinde olduklarını bilemem… Merak da etmem, ama Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ile derdi ne onu da anlayamadım.

Neyse… Oraları beni ilgilendirmez.

Doğrusu yazıyı okuyunca, doğrudan bana yazılmış bir yazı değil, yanıt vermem gerekmez diye de düşündüm. Çünkü benim 16.09.2013 tarih ve “Muhammet Tokat ve beldeler” başlıklı yazım ile 17.09.2013 tarihli ve “Muhammet Tokat ve Ören” başlıklı yazılarımın muhatabı her iki başkan olabilir…

Hazreti Mevlana’nın dediği gibi “Önce lafa bakarım laf mı diye, sonra lafı söyleyene bakarım adam mı diye..” deyip geçebilirdim. Ama benim tanıdığım Coşkun Efendioğluadam”dır…

xx        xx        xx

Coşkun Efendioğlu’nun CHP’li iki belediye başkanının polemiğiyle ilgili Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın avukatlığına soyunması da beni ilgilendirmiyor. Başkan Tokat’ın Efendioğlu’nun avukatlığına gereksinimi var mı onu da bilmiyorum…

Ama beni Efendioğlu’nun yazısının sonlarında benimle ilgili dayanaksız ithamları ilgilendirdi.

CHP’li iki başkan arasındaki polemikle ilgili “kaşıyıcı” arayan Efendioğlu yazısının bir yerinde “.. Özcan Özgür’ün yazısını okuyunca, baş ‘kaşıyıcı’lardan birinin de Özcan Özgür olduğu ortaya çıktı.” derken, bir başka yerinde de şöyle demiş:
Kazım Turan’ın bu son tavrı, normal koşullar altında, kendi partili belediye başkanını eleştirmesinin çok ötelerinde anlamlar taşır. En azından ben böyle düşünüyorum. Çünkü Ören Belediye Başkanı Kazım Turan’ı tanıdığımı sanıyorum. Başkan Turan, durup dururken böyle bir çıkış yapmaz..

xx        xx        xx

Efendioğlu’na sormak isterim. Yanıt verilmesi gerekiyorsa, Başkan Tokat’ın yanıt vermesi gereken yazılara yanıt olan yazısı ile beni de tekrar bu konuya dönmek zorunda bırakarak “kaşıyıcılık” yapmıyor mu?.. (!)

Efendioğlu’nun Başkan Turan’ı tanımasına gelince, tanıyor… Yoksa kendisi “Turan, durup dururken böyle bir çıkış yapmaz.” demezdi.

Durup dururken ben de Başkan Turan’ın avukatlığına kalkışıp Efendioğlu’nun düştüğü duruma düşmek istemem. Eğer Efendioğlu benim bu konudaki iki yazımı bir kere daha okursa, Başkan Turan’ın durup dururken çıkış yapmadığını, nasıl bir tahrik ile karşı karşıya kaldığını görür…

Biraz insaf…

xx        xx        xx

Efendioğlu’ndan bana karşı da insaflı olmasını beklerdim.

Çünkü yazısının sonunda şöyle devam etmiş:
Gelelim, CHP içinde, Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Musa Gökbel’in Muğla bürosu olarak çalıştığı herkesçe bilinen Özcan Özgür’ün, Muhammet Tokat hakkındaki, ‘utangaç’ kehanetine…

Efendioğlu, gazetesini Başkan Tokat’ın bürosu halene getirmiş olabilir… Buna bir şey demem. Ama karşısındakileri kendisi görmesi hoş değil… Efendioğlu’nun gazetesinden büro olur, ama Efendioğlu’nun kendisinden büro olur mu? (!)

Olmazsa Özcan Özgür’den de olmaz!

Efendioğlu’na bu konuda da 30.08.2013 tarihli yazımı okumasını salık veririm… O “Şucu, bucu, ocu, ci, çi, cu, çü…” başlıkla yazımda şöyle diyorum:
Muğla 18. Dönem Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı Musa Gökbel ‘Çoban Ateşi’ni yaktığında, yaktığı ateşe inanarak kendisi ile birlikte oldum. CHP’de hiçbir zaman yukarıda adı geçenler gibi ‘Musacılık’ veya ‘Gökbelcilik’ bile olmadığı halde ‘Musacı’ ilan edildim. Oysa ben ‘ön seçimci’ idim! Hala öyleyim…

Çoban Ateşi sayesinde CHP’lilerin önüne ön seçim sandığı kondu. Benim ‘misyonum’ bitti… Şimdi Gökbel Büyükşehir adayı, ama benim Gökbel’i seçtirmek gibi bir ‘misyonum’ yok!

xx        xx        xx

Evet, ben “ön seçimciyim”… Coşkunefendioğlu’nu her zaman dünya görüşüme yakın bulduğum için kendisinin de önseçimci olduğunu sanırdım. Yanılmışım… O “Muhammet Gürüncü” olmuş desem yanlış mı olur?.. Neyse, “Muhammet Tokatcı” imiş!

Bu yargıya şu sözlerinden vardım:

“… Bu noktada, Özcan Özgür’ün dünkü yazısındaki, yine aynı ‘yönlendirici’ yanlış bilgisini düzeltmekte fayda var. Diyor ki, ‘CHP’nin belediye başkanına sahip olduğu öteki ilçelerde olduğu gibi Milas’ta da üyelerle ön seçim (eğilim yoklaması) var. Sandıktan hangi isim çıkarsa Mart 2014 seçiminde o isim CHP’nin belediye başkanı adayı olacak.’.. Yok böyle bir şey! Böyle bir karar daha açıklanmadı! Külliyen yalan söylüyorlar!..

Eğer eğilim yoklaması kararı çıkarsa bile, sandıktan çıkanın mutlaka aday gösterileceği de kesin değil. Hatta bunun tam tersi doğru. Adı üstünde, eğilim yoklaması, ama kararı Genel Merkez verecek. Ama en önemlisi, adayların nasıl belirleneceği konusunda henüz açıklanmış bir karar bile yok.. Ama Özcan Özgür gibiler, toplumu sürekli bu şekilde yanlış bilgilerle yönlendirmeye, şartlandırmaya çalışıyorlar..

Hepsi bu..

Böyle buyurmuş Coşkun Efendioğlu

xx        xx        xx

Yok, böyle bir şey sevgili Efendioğlu!

CHP’nin kararını sen de biliyorsun, avukatlığını yaptığın Başkan Tokat da biliyor… Senin canın yakından tanıdığın bir Muğla Milletvekili’nin istediği gibi Başkan Tokat’ın ön seçim meşakkatine ve riskine katlanmadan CHP’nin adayı olarak atanması olabilir… Ama yok öyle bir şey… Muğla’nın her yerinde (tek adayı olan üç ilçe hariç) ön seçim var…

Demokrat” olmak zordur… Demokratlar, özellikle sosyal demokratlar “parti içi demokrasiyi”, yani ön seçimi savunurlar!

Bilmem anlatabildim mi?
Sevgili Efendioğlu hiç merak etme. Başkan Tokat ön seçim sandığından çıkarsa, Özcan Özgür olarak gelir “seçim bürosu” olurum. (!)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.