Başkan şehirle inatlaşır mı?

Bu haber 27 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP Muğla il kongresi ile ilgili izlenimlerime bu gün de devam edecektim. İl Başkanı Av. Gültekin Akça partisini 2011 genel seçimine başarı ile taşıyabilir mi, sorusuna yanıt arayacaktım.
Ancak önceki gün öyle bir olay gelişti ki, onu es geçemezdim.
Evet, Muğla Belediyesi’nin katlı otopark inşaatı nedeniyle inşaatın bitişiğindeki üç katlı eski yapının temelinde ve ölü cephesinde meydana gelen göçük…
Oysa ben “15 bin kişinin oy verdiği belediye yönetimini eleştirmeme” kararı da almıştım!
Ama eleştirmeyeceğim…

xx           xx           xx
Niyetim sadece öneride bulunmak.
Gerçi ne zaman Muğla Belediyesi’ne öneride bulunsam, okurlarımdan “Yapmayın. Siz ne derseniz tersine oluyor” eleştiriler de alıyorum.
Ama…
Bir şehrin yöneticilerinin bir kişiye kızıp o şehri cezalandırma gibi lüksleri de olmamalı!
Üstelik bu konuda tek öneri sahibi ben değilim…

xx           xx           xx
1994 senesine kadar Muğla’nın değil, Ege Bölgesi’nin en görkemli sinemasıydı, o yıl yanan Belediye Sineması…
Sahne önünde çukurda orkestra yeri de bulunan Belediye Sineması’nda her türlü kültür, sanat etkinliği gerçekleştirilebiliyordu.
Elbette bu gün Muğla’nın hizmetinde olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi çok daha görkemli.
Ama…
Eleştirmek için söylemiyorum.
O merkez pek ala şehrin orta yerinde yanan Belediye Sineması yerine yapılabilirdi.
Geçen yerel seçimde bu konu çok tartışıldı. Muğla’nın geçmişinden önemli bir “iz” olan ve kent belleği için ayakta tutulması gereken Belediye Sineması’nın yerinde belediye yönetimi apar topar, tartışılmadan “katlı otopark” inşaatına başlayınca öteki partilerin belediye başkan adayları ve Muğlalıların önemli bölümü uygulamaya karşı çıkmıştı.
Muğla’nın “ortak aklı”, yanan Belediye Sineması ile birlikte bitişiğindeki üç katlı eski, harap binanın da yıkılıp, yerlerine içinde çok amaçlı sinema salonu ve iki katlı yer altı otoparkına sahip bir ‘alış veriş ve kültür merkezi’ yapılmasını istiyordu…

xx           xx           xx
Belediye Yönetimi kimseyi dinlemedi. “Belki belediye yönetimi değişir. O zaman ne yapılacaksa seçimden sonra iş başına gelen karar versin” deme uygarlığı da gösterilmedi.
Seçimi iş başındaki yönetim 15 bin oy alarak kazandı.
Bu durumda, Muğla Belediyesi’nin “katlı otopark” uygulaması Muğlalılardan onay aldı da denilebilir.
Ama…
O 15 bin oyun içinde de uygulamaya karşı olanlarında bulunduğunu hepimiz biliyoruz.
Nitekim, bu uygulama ile ilgili Hamle’nin internet gazetesinde yapılan anketten orada katlı otoparka “hayır” çıktı!

xx           xx           xx
Geldik bu güne.
Önceki gün, büyük bölümü Defterdarlık mülkü olan ve Belediye ile Defterdarlık anlaşamadığı için yıkılıp, belediyenin uygulamasına katılamayan yapı, katlı otopark inşaatı nedeniyle göçtü.
Can kaybı yaşanmamış olmasına şükrediyoruz.
Duyar duymaz olay yerine gittim.
Herkes toplanmış. Kalabalıktan iki kişi tartışıyor. Birisi ötekine “Hede len nolcek… Belediye nedivesin… Mal sahibi düşünsün” diyor.
Dehşete düştüm.
Çünkü mal sahibi bu sözlerin sahibiydi. Sözlerin sahibi Muğlalı idi. Yerinde otopark yapılmakta olan yanan Belediye Sineması’nın da, bitişiğinde çökme yaşanan üç katlı bina da “Muğlalıların” idi!!!

xx           xx           xx
Deniliyor ki, o göçük yaşanan yapı Deprem Yönetmeliği’ne göre, belediyenin “oturulamaz” raporu vermesi gereken bir yapı…
Hal böyle iken ve göçük de yaşanmışken, inşaata ara verilmeli ve Muğla Belediyesi bir an önce Defterdarlık ile anlaşmalı. Şehrin orta yerinde ninemin tek dişi gibi duran o harap yapı yıkılıp, yanan sinema alanına katılmalı
“Şehirle inatlaşmadan” orta yol bulunmalı.

xx           xx           xx
Belediye Yönetimini eleştirmemek için kendimi sıka sıka yazıyı buraya kadar getirdim. Şimdi öneriyorum; işte orta yol;
Katlı otopark inşaatında subasmanına gelinmedi. Projede tadilat yapılabilir. Belediye katlı otoparkını yine yapabilir. Otoparkın ön cephesi ile üç katlı yapının yerinde iş yerlerine yer verilebilir. Hiç değilse böylelikle “estetik” kurtulur!
Bu talihsiz çökme olayı bir fırsat…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.