Başkan Saatcı Ne Demişti? « Hamle Gazetesi

Başkan Saatcı Ne Demişti?

Bu haber 12 Kasım 2015 - 0:07 'de eklendi ve 1.197 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MHP’nin Türkiye genelindeki düşüşü Muğla’ya da yansıdı, ama bu birçok ilde olduğu gibi bire bir yansıma olmadı. Öyle ya da böyle o düşüş olmasaydı 2. sıra adayları bugün Muğla Milletvekili olmuş olur muydu?

Bodrum’a bakınca “zor olurmuş” demek mümkün. Hatta olamazdı da denilebilir.

Ancak Asım Başaran için MHP’nin bugüne kadar Muğla’da çıkardığı en iyi adaylardan biri diyebiliriz.

 

xx           xx           xx

Partilerin 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi adaylarının kesinleşmesinin ardından seçime kadar kaleme aldığım yazılara bazı MHP’li okurlarımdan başka tepki gösteren olmadı. Bu noktada “Neden?” diye soracakta değilim.

Tepkiler olacak. Olmazsa o zaman sıkıntı var demektir…

Yazılarımızı herkes beğenip doğrulamak zorunda değil. Bunu anlıyorum. Zaten her yazım herkes tarafından beğenilirse onaylanırsa veya tam tersi olursa bir terslik olduğu anlamına gelir.

Benim anlayamadığım çok kişinin benden kendisinin beğenip, onaylayacağı yazı beklemesi!

Bu elbette mümkün değil… Doğru olan her yazarın düşündüğünü yazmasıdır. Sipariş üzerine yazanlar elbette vardır. Biz onlardan değiliz. Olmayız da… Beğenenin “beğendim” dediği gibi, beğenmeyeninde “beğenmedim” deme hakkı, özgürlüğü var.

Nitekim seçim yazılarımda beğenmeyenler beğenmediklerini ifade ettiler. Ama küfürlü olduğu için bazı eleştirileri beğenilmeyen yazılarım altıda yayınlayamadık. Kendilerinden özür dilerim.

 

xx           xx           xx

Bu köşede 01.11.2015 tarihli ve “Kim sevindi, kim üzüldü” başlıklı yazımda “AK Parti de Nihat Öztürk, CHP’de Burak Erbay, MHP’de Asım Başaran üç partinin 18 adayı içinde en çok çalışan, en çok efor ve para harcayan insanlar oldu.” diye ifadem olmuştu.

MHP’li okurlarım sanırım bu ifadem yüzünden “Dr. Hacı Çelik çalışmadı, para harcamadı mı?” diye tepki gösterdiler.

Oysa ben Hacı Çelik’i Asım Başaran’dan çok önce tanırım. Muğla’yı temsil edebilecek isimlerden biridir. Benim “Hacı Çelik çalışmadı, para harcamadı” diye bir ifadem de olmadı. Bence gerçekten “En çok harcayan, çalışan Asım Başaran oldu.”… Bunu yine söylüyorum.

Umut 2 milletvekili çıkarmaksa, elbette en çok 2. sırada olan asılacak. Durumu garanti olan 1. sıra asılacak değil herhalde!

 

xx           xx           xx

Partilerin 1 Kasım adayları belli olduğunda, MHP’nin beni sıralama değişikliği ile şaşırttığını ve doğru yaptığını yazdım.

Prof. Dr. Peyami Cinaz elbette “davasına” emeği geçmiş kıymetli bir isim. Ancak 7 Haziran’da oy artışı sağlayamadığı Ankara’da görülmüş olmalı.

Asım Başaran da ilçe başkanlığında Bodrum’da partisinin oylarını artırmış, duruşu olan ve Karadeniz kökenli Muğla’lıların sevgisine saygısına sahip bir isim…

Bu köşede AK Partinin 2. Sıra adayı Nihat Öztürk’ün partisindeki kendisiyle ilgili sıkıntılar göz önüne alındığında MHP’nin Asım Başaran’ı 2. Sıraya getirmekte isabetli davrandığını yazdık.

Taraf tutmakla suçlandık!

Oysa Peyami Cinaz’ın liste dışı kalmasını eleştirsek bir başka türlü tepki görecektik.

Asım Başaran 1 Kasım’da doğru isimdi…

 

xx           xx           xx

MHP Muğla’da 2011 Genel Seçiminde yüzde 16,27 oranıyla 85 bin 336 oy almış.

MHP’nin 7 Haziranda yüzde 18,89 oy oranıyla 106 bin 248 oya çıktığını görüyoruz.

Neredeyse 20 bin oy arttıran parti 1 Kasım da yüzde 14,95 ile 86 bin 96 oya düşüyor.

Tam bir hezimet…

Bunun sorumlusu Asım Başaran mı?

AK Parti’nin milletvekili sayısının 258 den 317 ye yükselmesini; MHP’nin 80 milletvekilinden 40 milletvekiline düşmesini nasıl açıklayacağız?

MHP Türkiye’de 1 Kasım da 7 Hazirana göre yüzde 5,4 düşmüş durumda.

Buna hezimet denmez mi?…

 

xx           xx           xx

Muğla’ya baktığımızda MHP’nin 7 Haziran’da yüzde 18.89 oy alırken 1 Kasım’da yüzde 14,95 oy aldığını görüyoruz.

Aradaki fark %3,94… Türkiye oranı ile neredeyse 2 puan fark var.

Bu bir bakıma Muğla’nın başarısı da sayılabilir…

Başka partilerin il başkanları Mehmet Korkmaz’ın yerinde olsalar çoktan çıkıp “Biz Muğla’da oran olarak başarılıyız. Düşüş oranımız Türkiye oranının altında” diyebilirlerdi.

Şaka bir yana Muğla’da ki oylarda düşüş oranındaki düşüklük Asım Başaran’ın getirdiği oylarla sağlanmış olmasın…

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımda da vurguladım. MHP tabanında Bahçeli’nin genel başkanlıktan çekilmesi beklentisi güçlenerek devam ediyor.

Bahçeli’nin ise çekilmek gibi bir niyeti yok…

Bahçeli’nin yakınındaki isimlerden biri haline gelen Prof. Dr. Ümit Özdağ hafta sonunda MYK’da toplantı yapacaklarını açıkladı. Bakarsınız Bahçeli o toplantıdan sonra istifa ediverir! Olmaz olmaz demeyin, siyasette her şey mümkündür.

Peki, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve arkadaşları ne yaparlar?

 

xx           xx           xx

Evet, sorunun yanıtını vermedim. Çünkü ben sordum!

Dün CHP, AK Parti ve MHP’nin at başı olduğu Dalaman’da CHP 8 bin 827, AK Parti 8 bin 483 oy alırken MHP 4 bin 326 oyda kaldı.

MHP’nin MYK Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın memleketi Ortaca’da 7 Haziran’da 6 bin 545 oy alan MHP’nin 1 Kasım’da 4 bin 922 oy aldığı görülüyor.

Bu rakamların sorumlusunun tamamen Bahçeli olduğunu söylemek haksızlık olmaz mı?

Datça’da MHP’nin 2 bin 255 oydan bin 985 oya düştüğü görülürken, AK Parti’nin 2 bin 464 oydan 2 bin 478 oya çıktığı görülüyor. CHP ise 6 bin 719 oydan 7 bin 607 oya çıktığı dikkat çekiyor.

1 Kasım’da Datça’da MHP 270 oy kaybederken, AK Parti 14 oy kazanmış! Demek ki MHP’nin oyları Datça’da AK Parti’ye değil CHP’ye gitmiş.

Şimdi başarısız olan MHP mi, AK Parti mi? Yoksa ikisi de mi?

 

xx           xx           xx

Gidişat MHP açısından pek de parlak değil. Meral Akşener genel başkan olursa da fark etmeyecek gibi…

Teşkilatlar yerli yerinde kaldıktan sonra, başka türlü mümkün mü?!

MHP’nin Muğla’da Fethiye’nin ardından Dalaman’da bu teşkilatla kaybettiği unutulmadı.

Aslına bakılırsa Türkiye’de iktidar sorunu yok, muhalefet sorunu var…

Söyler misiniz, Muğla’da bugüne kadar muhalefet partilerin (AK Parti, MHP) yöneticilerinin, sözcülerinin yerel iktidar olan CHP’li belediyeler ile ilgili kaç eleştirileri var?

 

xx           xx           xx

Bakalım 7 Haziran’ın ardından sergilediği uzlaşmaz tavrın faturası ile karşı karşıya kalan MHP Lideri Bahçeli yine uzlaşmazlık sonucu kaybettikleri Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın çağrısını dinleyecek mi?

Başkan Saatcı şöyle demişti;

“Pılını pırtını topla git.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 12 Kasım 2015 / 11:04

Gocuman; Yukarıdaki yazınızdaki teşhis ile tedbir ayni yerde olmuş gibi sanki. biri kaybederken diğeri elbet kazanacak. Muhalefet sorunu olduğu doğru. ancak; Muğla İlindeki chp ye ait belediyeleri eleştiremezsin. eğer eleştirirsen,hani derler ya,9 okka olması gerekir. herkesin işi gaydı var. evi barkı ,hayvan damı ,ahırı var, bir eleştirtirsen,ocağına incir ağacı dikerler. baksanıza şoför esnafının haline. baksanıza 40 yıl önce gölcük armutçuk da ahır yapmış,eğer şu oyu çıkaramazsan 8 haziran pardon 2 kasım da görüşürüz lafları karşısında belediyeleri eleştiremezsin gocuman.sevgi saygı.

peyami cinaz 16 Kasım 2015 / 14:23

Özcan bey bugune kadar cevap vermedım. Ama pes artık . Peyami Cinaz oyları artırmadı dıyorsun aynı yazında 7 hazıranda MHP nın 21000 oy arttırdıgını soyluyorsun. Benım 2. sıradan aday olmama ragmen bu oy artısını goremuyorsun . Muglada MHP benım aday oldugum donemde aldıgı oyu tekrar gormeyecektır. Muglada MHp nın oyları en dusuk Bodrumda. / hazırana ve 1 kasıma bakın. Tuuturmusunuz beledıye seçımınde alınan oy 30000 dıye . Beledıye seçiminde alınan oyların bır kısmı karşı adaya tepkı oyudur. Ona bakarsan seçmenı az olan Yataganda beledıye seçimlerınde MHP 10.000 oy aldı. Bazı kişilere fıkse olarak oy degerlendırılmez. Bılımsel verılerle lutfen yorumlayın. Bu kadrolarla bu adaylarla alınan oylar ortada. Ben sanki 1.sra adayı oldumda oy duşurdum. Kaybeden ben degıl partım ve Mugla Selamlar Peyami Cinaz