Başkan Saatcı, Başkan Gürün’e Hayır Der

Bu haber 27 Eylül 2018 - 0:19 'de eklendi ve 2.645 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün partisinin il başkanı ile birlikte İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ‘ı ziyaret etmesi siyasi kulislere bomba gibi düştü. Mart 2019 Yerel Seçimlerine dönük hesaplar, tahminler, hedefler, her şey alt üst oldu.

Bir bakıma CHP kulisleri de karıştı.

Çünkü ziyaret “Osman Gürün yeniden adaylığı garantiledi mi?” sorusuna neden oldu…

Bu sorunun gündeme gelmesini beklenmedik ziyaret ile birlikte İzmir‘de yapılan bölge toplantısında CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın belediye başkan adaylarının tespitinde yerel seçimlere 6 ay kalması nedeniyle ön seçim yönteminin uygulanmayacak açıklaması da etkiledi.

Tabi “ön seçim olmamasıBüyükşehir Belediye Başkanı Gürün‘ün CHP Genel Merkezi‘ndeki “vazgeçilmezliğinin” devam ettiği anlamına da gelmez.

Yani önseçim yapılamayınca Başkan Gürün’ün dışında bir isim de atanabilir… Ama yine de ibre Gürün’ü gösteriyor…

xx           xx           xx

Geçtiğimiz günlerde “AK Parti’nin Sürprizi Yazıcı Mı, Özyer Mi?” başlıklı yazımda şöyle bir olasılığı paylaşmıştım:

Eğer Hasan Özyer, İl Başkanı Mete‘nin “sürpriz aday” dediği kişi ise bundan Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın haberi vardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifak partneri Devlet Bahçeli‘yi çağırıp, “Mehmet Tosun ve Behçet Saatcı elini öpmeye gelecekler” dese ne olur?

Hasan Özyer AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı, Mehmat Tosun MHP’den Bodrum Belediye Başkanı adayı, Behçet Saatcı MHP’den Fethiye Belediye Başkanı adayı olur…

Eğer Başkan Gürün ve arkadaşlarının İYİ Parti İl Başkanlığı ziyareti ile gündeme gelen İYİ Parti&CHP ittifakı önümüzdeki yerel seçimde de gerçekleşirse bu olasılık ortadan kalkar.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, Fethiye’den Behçet Saatcı, Bodrum’dan Mehmet Tosun bu defa CHP’den “ittifak adayı” olabilirler…

xx           xx           xx

CHP‘de de, AK Parti‘de de bu olasılıklar mümkün değil, değil…

Mümkün… Siyasette, hele gelinen noktada her şey mümkündür.

24 Haziran Genel Seçimi‘nde Muğla‘da partilerin almış olduğu oyları bir anımsayalım.

Yerel kurmayları “başarılı” olduklarını söyleseler de CHP‘de, AK Parti‘de Muğla‘da oy kaybına uğramış bulunuyorlar. MHP kurmaylarının öyle bir iddiaları olmadı. En büyük kaybı da MHP yaşadı. Üstelik sıralamada HDP‘nin gerisine düştüler.

CHP Muğla‘da 1 Kasım seçimlerinde % 47,5 oy alırken, 24 Haziran‘da seçmen artışına rağmen % 40,9 oy alabildi.

AK Parti‘de 1 Kasım‘da % 30,6 oy alırken, 24 Haziran‘da % 28,2 oy aldı.

İlk kez seçime giren İYİ Parti oyların % 16,5‘unu toplarken, 1 Kasım‘da % 14,7 oya sahip olan MHP‘de 24 Haziran‘da oyların % 6,5‘ini koruyabildi.

HDP ise 24 Haziran‘daki % 4,4 oyunu, 24 Haziran‘da % 6,7‘ye çıkarabildi.

xx           xx           xx

Bu oy dağılımının yerel seçimde de aynı olması mümkün değil. Adayların bazılarına gösterilen tepkiyle CHP‘den de, AK Parti‘den de İYİ Parti‘ye oy gittiği ortada. CHP‘den ayrıca HDP‘ye de oy gitmiş bulunuyor. MHP neredeyse İYİ Parti ile boşaldı. Ki “İYİ Parti daha iyi bir aday sıralaması yapmış olsaydı MHP 6,5’in altına düşerken, CHP ve AK Parti’de de bir miktar daha oy kaybedebilirdi” diyenler bile var. Buna karşılık CHP‘de de, AK Parti‘de de kaçan oyların yerel seçimde geri geleceği beklentisi hakim. MHP kurmayları da İYİ Parti‘nin kalıcı olmadığı umudunu diri tutmaya çalışıyorlar.

Oysa yerel seçimler genel seçime benzemez.

Az ya da çok adayların da etkisi olur. Oyların geri gelebileceği ihtimalinin yanına yeni oy kayıplarının olabileceği ihtimalini de koymak lazım.

Bir de AK Partililerin yerel seçimde “Reise oy verme” sorumluluklarının kalmadığını ve CHP’liler için de “Cumhuriyet elden gider” söyleminin 24 Haziran seçiminden sonra eski etkisini yitirdiğini de kimse gözden uzak tutmamalı…

xx           xx           xx

Şimdi ittifak olasılıklarına dayalı bir matematik yapalım.

Elbette siyasette 1 artı 1’in 2 yapmayacağı hep söylenir, ama koşullara göre bir başka yazımda da belirttiğim gibi, 3 yaptığı da görülmüştür…

Önce AK Parti‘ye bakalım.

Son genel seçime göre AK Parti‘nin % 28,2 oyu ile MHP‘nin % 6,5 oyunu topladığımızda 34,7 yapıyor. Toplam 40 yapsa da bir işe yaramıyor, çünkü CHP‘nin elinde % 40,9 oy var.

Elbette adaylarda önemli. AK Parti bir şekilde İYİ Parti‘den oy alabilme yolunu bulabilirse, örneğin “Hasan Özyer, Behçet Saatcı, Mehmet Tosun” kombinasyonunu gerçekleştirebilirse ve hele birde CHP Başkan Gürün ile yola devam ediyorsa; CHP‘yi Muğla‘da da geçebcektir…

Başkan Gürün ve arkadaşları geçen hafta İYİ Parti‘yi boşuna ziyaret etmiş olamazlar!

Ancak CHP bu kombinasyonu “Başkan Gürün’ün dışında bir isim, Behçet Saatcı, Mehmet Tosun” şeklinde gerçekleştirirse CHP oy patlaması yapar.

Başkan Gürün’ün yerine isteyen istediği ismi koysun fark etmez… Ki Başkan Saatcı da olası bir İYİ Parti&CHP ittifakında Osman Gürün’e hayır diyecektir…

xx           xx           xx

AK Parti’nin her halukarda bir ittifaka muhtaçlığı var, ama Osman Gürün‘süz bir CHP‘nin ittifaka ihtiyacı olabileceğini söylemek doğru olmayacaktır.

Peki Osman Gürün’lü bir CHP&İyi Parti ittifakında ne olur?

Eğer “Behçet Saatcı, Mehmet Tosun” kombinasyonu da sağlanırsa, bir kere rahat bir seçim olur. İYİ Parti‘nin Tosun ve Saatcı dışında “başkan adayı” talebi olmayacağı gibi, her ilçede meclis listelerinin ilk sıralarında “İYİ Parti’den meclis üyesi adayı” talepleri olacaktır.

Böyle bir durumda Osman Gürün Başkanlığı’ndaki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde “İYİ Parti hakimiyeti” yaşanacaktır!

Bir de AK Parti‘ye bakalım.

Burada da AK Parti&MHP ittifakının gerçekleşmesi halinde MHP Yönetimi bir ik ilçede başkan adayı talebinde bulunur mu kestiremiyorum, ama her ilçede meclis listesinin ilk sıralarında meclis üyesi adayı talebinde bulunacaklardır.

Bu durumda da Büyükşehir Belediye Başkanı kim olusa olsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ana muhalefet MHP’li üyelerden oluşabilir…

xx           xx           xx

Elbette henüz ortada fol yok, yumurta yok, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün İYİ Parti İl Başkanlığı‘na yaptığı ziyaret kulisleri gerçek anlamda hareketlendirdi.

Kulislerde kombinasyon ve ihtimaller çok.

Ancak “CHP bu seçimi de alır” peşin hükmü, özellikle CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı‘nın açıklamasının ardından ortadan kalkmış gibi görünüyor.

CHP‘deki parti içi muhalefet şimdi umutla CHP Genel Merkezi‘nin Başkan Gürün‘ü dinlenmeye alınmasını bekliyorlar. Eğer bu umut gerçekleşirse, özellikle “gitmek mi zor kalmak mı zor” noktasına gelmiş olanlar için “züğürt tesellisi” olacak gibi görünüyor.

Kulislerde en çok konuşulan ise “ittifaksız” ihtimal; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Behçet Saatcı, Bodrum Mehmet Kocadon, Marmaris Ali Acar, Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ile Yatağan ve Dalaman da AK Parti şeklinde…

İttifaklı ihtimal ise şöyle; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Behçet Saatcı, Bodrum Mehmet Kocadon, Marmaris Ali Acar, Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ile Yatağan, Dalaman da AK Parti yanında İYİ Parti‘den seçilip gelen Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri

Dediğim gibi bazen 1 art 1 toplamı 2 etmese de 3 edebilir!

—————————————-                                                                                      —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Okuyup yazanla okumayıp yazmayan arasındaki ayrılık, ölülerle diriler arasındaki ayrılık kadardır. (Aristoteles)

ÇİVİ

Menteşe ilçesinde Dumlupınar İlköğretim Okulunda müzik ve resim öğretmeni yok. Okul idaresi dışarıdan müzik ve resim öğretmeni alma kararı aldı…

Beni De Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 27 Eylül 2018 / 16:23

selam üstad,
mevzu derin olunca mı ? bir de sen çok matematiksel ve bilimsel tespitler ile irdeleyince mi ? yorum yok henüz,
CHP’nin yerel seçim sloganı,
YETTİ GARİ!!!
ise,
yetivesin,
memleket bi silkelensin ve iyilerle beraber memleket kazansın,
selamlar,

özcan özgür 27 Eylül 2018 / 16:58

Sanıyorum yazım okunmuyor.