Başkan Mete’nin Başkan Gürün İddiaları!

Bu haber 13 Eylül 2018 - 2:15 'de eklendi ve 2.331 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısı hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde Atatürk Kültür Merkezi‘nde yapıldı.

AKM‘nin büyük salonu siyasi toplantılara ev sahipliği yapmaya önceki Rektör Prof. Dr. Maansur Harmandar ile başlamıştı. Cumhurbaşkanının, Başbakanın katıldığı etkinlikler hariç hiç hoş karşılamadım…

Şehir merkezinde “siyasi toplantıların” yapılabileceği başka salon olmasa “mecburiyetten” diyeceğim ve anlayacağım… Ancak bir tane Menteşe Belediyesi‘ne, bir tane Büyükşehir Belediyesi‘ne ait iki salon var. “Vermezler” diye düşünülüyorsa, deneyin bakalım… AK Partililer bu salonları görmesin diye bir durum varsa, o başka… O zaman da Gençlik Spor İl Müdürlüğü‘nde de iki Kapalı Spor Salonu var… Üstelik yakın zamanda son Başbakan Binali Yıldırım‘ın katıldığı 6. Olağan İl Kongresi Menteşe Spor Salonu‘nda, 27. Dönem aday adayı tanıtım toplantısı Öğretmen Evi‘nde yapılırken, aday eğilim yoklaması da Atatürk Spor Salonu‘nda yapıldı.

Tüm bu salonlara Demircioğlu Park Hotel‘in salonları da eklenmiş bulunuyor…

Geçenlerde AK Parti’nin eski İl Başkanlarından biri ise üniversitemizi konuşurken, “Üniversiteyi üniversiteye bırakmalı” diyordu… Doğru…

xx           xx           xx

Mete Kalay‘ın canlı yayınından izledim. Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi A Salonu‘nda yapılan Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir ile AK Parti il, ilçe yönetimi, kadın, gençlik kolları ve mahalle temsilcileri ile partililer katılmış.

Gerçekten kalabalık ve coşkuluydu…

Toplantıda, eski milletvekilleri ile AK Parti Muğla siyasetinin veya siyesetsizliğinin önde gelen isimlerinin önemli bölümünün bulunmaması gözlerden kaçmazken, İl Başkanı Kadem Mete‘nin “barış çağrısı” dikkat çekiciydi.

Konuşmasında “Çeşitli vesilelerle bu partiye, teşkilatlara küsmüş olanlara sesleniyorum. AK Partiliyseniz bu şehir için elele sırtsırta vermeliyiz…” diyen İl Başkanı Mete şu ifadelerde bulundu:

Hiç kimse ile şahsi hesabım kırgınlığım yok.. Görevimiz sırasında elbette kırdıklarımız olmuştur.Üzdüğümüz arkadaşlar olabilir, ama bunların hiçbirisi şahsi değil, görevden dolayıdır. Benden önceki il başkanına ve öncekine de küsmüşlüğünüz olabilir.. Bu makamlar dua veya beddua alınan makamlardır. Eğer bilerek veya bilmeyerek gönüllerini kırdığım arkadaşlarım varsa -yapmış oldukları kabahatların haricinde diyorum- onlardan da özür diliyorum. Ben bütün AK Partilileri bu çatının altında, bu davanın etrafında toplanmaya davet ediyorum.

xx           xx           xx

İl Başkanı Mete‘nin “özür dileme” veya “gönül alma” sözlerinin arkasında sanırım herkesin erkene alınmasını beklediği yerel seçimler var… Ki Mete bu konuda, ilçe başkanlarına seslenirken “Biz buna mecburuz arkadaşlar. Bu ili kazanmak zorundayız. Yoksa siyaset yapmanın bir anlamı yok. İki tane milletvekilini partimiz kurulduğundan beri çıkartıyor zaten. İki milletvekili Ankara’da Muğla için ellerinden geleni yapacaklar. Biz burada ne yapacağız?” diye sordu.

Genel seçimlerde diğer illerin AK Parti‘yi tekrar iktidara taşıdığını belirten Mete, “Önümüzdeki yerel seçimlerde diğer illerin alacağı yüksek oyların bize faydası olmayacak. Muğla olarak biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Birbirimizi coşturmak yerine gerçeklerle yola çıkmalıyız. Karşı tarafın hatalarını doğru okuyarak hareket etmeliyiz” diyerek şöyle devam etti:

Biz bu makamlardan ekmek yemiyoruz. İlçe başkanlarım, mahalle başkanlarım, il, ilçe, mahalle yönetim kurulları, hiç birimiz bu işten para kazanmıyoruz arkadaşlar. Hatta para kaybediyoruz. İşimizle yeterince ilgilenemediğimiz için. Ama bir davaya olan inancımızdır bizi buralara oturtan bu hizmet aşkı.. Yapabilirsek ne ala. Yapamazsak yapabilecek olanlara yerimizi bırakma zamanıdır. Onun için diyorum ki ilçe başkanlarımla beraber, yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber biz gemileri yaktık. Bizim daha geri dönme şansımız yok. Ya bu şehri alacağız ya da bu şehir bizi alacak.

xx           xx           xx

AK Parti‘yi bilemiyorum, ama İl Başkanı Mete salonda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile ilgili sözleri hariç “hamasetten uzak” oldukça inançlı ve kararlı bir tavır segilemiş.

O gün 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günüydü. İl Başkanı Mete konuşmasına başlarken İzmir‘in kurtuluşunu kutladı, Kurtuluş Savaşı‘ndan bugüne kadar yitirdiğimiz tüm şehitlerimiz için rahmet diledi.

Yerel seçimler konusunda “Sadece çalışmalarımızla değil, karşı tarafın hatalarını doğru okuyacağız, doğru önlemler alacağız ve bu seçimleri inşallah kazanacağız.” diyerek iddialarını ortaya koyan Kadem Mete, salondan birinin “Doğru adaylar” diye bağırması üzerine şu ifadelerde bulundu:

Elbette doğru adayları tespit edeceğiz.. Bu ilin il başkanı olarak, şu ana kadar il teşkilatı olarak hiç bir adaya, hiç bir kimseye verilmiş bir sözümüz yoktur. Çıkacak aday adaylarına eşit mesafede olacağız. Bizim değil, halkın, teşkilatın teveccühünü alacak adayların arkasında olacağız.

İl Başkanı Mete bu sözleriyle bir bakıma “İl Başkanının” veya “İlin adayı” diye yapılan süpekülasyonlara da yanıt vermiş oldu. Ancak “sürpriz isimler” bulacaklarını ifade etmesi düşündürücüydü…

xx           xx           xx

OSMAN GÜRÜN İLE İLGİLİ İDDİALAR

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Kurban Bayramı‘nda yaşanan sorunlarla ilgili Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ü eleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Muğla‘ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un önünde bir tartışma yaşandığını ve bu tartışma sırasında Başkan Gürün‘ün “Bayramda çok fazla turist geldi” diye şikayetçi olduğunu belirterek, “Otel rezervasyonları olmayanları ilimize sokmayalım” dediğini ileri sürdü.

Şaşırdım… Irkçı, ötekileştirici bir söylem… Maksadını aşan ifadeler olabilir diye düşündüm. ANAP‘ın geçmişteki Bodrum Belediye Başkanı Cevat Bilgiç ile Marmaris Belediye Başkanı İsmet Karadinç aklıma geldi.

Sanıyorum yaşıyor, Allah uzun ömürler versin Başkan Bilgiç geçmişte “Bodrum’a yerli turist gelmesin” demişti. Allah rahmet eylesin Başkan Karadinç te “Marmaris’e gelenlerden ayakbastı parası alalım” ifadesinde bulunmuştu. Her ikisinde de kıyametler kopmuştu. Başkan Gürün, İl Başkanı Mete‘nin iddia ettiği gibi demiş olabilir mi? Bilmiyoruz… Bu konuya yarın bakalım…

xx           xx           xx

İl Başkanı Mete‘nin Başkan Gürün ile ilgili bir diğer iddiası da Dalaman ve Ortaca‘da gerçekleştirdikleri asfaltlama çalışmaları oldu. İddialar oldukça şaşırtıcı. Doğru ise vahim…

Atatürk Kültür Merkezi A Salonu‘nda “Ben size rakamlar sunacağım, Meclis üyelerimin iyi dinlemelerini ve ilk mecliste soru önergesi vermelerini istiyorum…” diyen İl Başkanı Mete şöyle anlattı:

21.09.2016 tarihinde Dalaman’da ihaleye çıkılmış… Bin 560 metre boyunda 15 metre genişliğinde asfalt yol. Bitirilme süresi 7.5 ay… Bedeli 8 milyon TL… Yani 23 bin 400 m2’lik bir yol. M2 fiyatı 341 bin TL. Hemen arkasından 11’nci ayın 7’sinde Ortaca’da bir ihaleye çıkılıyor. O da 57 bin 200 m2. Bedeli 6 milyon lira. M2 104 bin TL. Dalaman’da 341 bin lira, Ortaca’da 104 bin lira… Dalaman’daki 9’ncu ayda, Ortaca’daki 11’nci ayda ihale edilmiş. 3.5 kat fiyat farkı var. Biri 7.5 ay, diğeri 8 ay, o ayrı bir şey…

Ardından da “Sormak lazım; iki ay sonra asfaltın m2 sinde bir indirim mi oldu, yoksa bilmediğimiz başka bir şey mi var?” diye sorup, şöyle devam etti:

Dalaman’daki bu kadar yüksek fahiş fiyatla asfalt yaparken, Ortaca’daki fiyatın açıklaması nedir? Efendim oradaki ihaleye giren firmalar kırım yaptılar. Kırım yapmayanın ihalesini neden kabul ediyorsun o zaman… Yapma, iptal et. Suyunu, yollarını, çöpünü çözemediğiniz bu şehre hizmet etmekten bahsetmeyin.

xx           xx           xx

Önemli iddia… AK Parti, Büyükşehir Belediye Meclisi‘nde “gurup toplantısı” yapmıyor mu bilmiyorum, ama il merkezinde de asfalt işleri var. Milas‘ta da yapıldı. Buralarda asfaltlar acaba kaça gitti?

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün bu iddia ile ilgili bir yanıtı olacaktır elbette… Bakalım onlarda “Dolar”a mı bağlayacaklar!

Bu arada beni AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de şaşırtttı… Muğla Eski Garaj Alanı, Menteşe Otogarı ve orada kesilen ağaçlarla ilgili; Bayır‘da günlerce yola akan içme suları ve pek çok konuda ağzını açmayan AK Parti yıllar sonra Muğla‘da muhalefet olduğunun farkına vardı galiba… Hadi hayırlısı…

—————————————–                                                                                        —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanlar söze gelince edebiyatın turşusunu bile kuruyorlar da icraata gelince turşunun içindeki hıyar kadar olamıyorlar.

ÇİVİ

Dün Cumhuriyet tarihimizin ve demokratik ülke olma sürecimizin kara günlerinden 12 Eylül’dü.. Dün sosyal medyada sağcımızda, solcumuzda “12 Eylül Faşizmi”ni lanetleme yarışına girdi.

Beni De Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.