Başkan Kocadon Çalıkakıcı Olmamalı… « Hamle Gazetesi

Başkan Kocadon Çalıkakıcı Olmamalı…

Bu haber 11 Aralık 2017 - 0:17 'de eklendi ve 1.633 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Kurumlar bize çok fazla yardımcı olmuyor. FETÖ ile mücadelede kurum müdürleri de taşın altına elini sokacak. Lütfen elinizdeki, bilgiyi belgeyi bizimle paylaşın.” ifadesinde bulundu. Çok manidar ve önemli bir çağrı… Bu gün bu sözün üzerinde duracaktık. Ancak hafta sonu çok hareketli geçti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bugün 2 müfettişin denetime geleceğini açıklayıp, “Kapımız herkese açık. Anlımız ak, başımız dik. Yasalara uygun görevimizi yürütüyoruz. Hiçbir şikayet olmadığı halde sürekli denetim yapılması bizim açımızdan manidar” dedi.

Doğrusu bu denetim çok şaşırtıcı değil. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara bakılırsa bana pek beklenmedik gelmedi…

Hafta sonunda birde AK Parti Menteşe İlçe Kongresi vardı. İki Veteriner Hekim Yusuf Kayacık ve Tamer Topal’ın aday olduğu kongre ertelendi. Bana bu da beklenmedik gelmedi. Kongre günü çıkan “Yusuf Kayacık Nereye Aday?” başlıklı yazımda “Gerilim nedeniyle kongre ertelenebilir.” demiştim.

 

xx        xx        xx

Bugün ayın 11’i… CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu üç gün sonra toplu açılışlar için Muğla’da. Başkan Gürün’ün de açıklamasından sonra muhtemelen CHP’li belediyelerdeki incelemelere tepkisini sürdürecektir.

Kılıçdaroğlu Muğla Büyükşehir adayını açıklayacak mı? Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile ilgili noktayı koyacak mı?

Muğla’da bir de bu soruların yanıtı bekleniyor. Kılıçdaroğlu bu beklentiyi de karşılar mı bilmiyorum, ama bu konuda CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın bir açıklaması oldu. Bugün bu konuyu ele alalım.

06.12.2017 tarihli yazımın başlığı “Kılıçdaroğlu’nun Adayı Kocadon” şeklindeydi. Çünkü Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un gelip Muğla il merkezi Menteşe’nin orta yerinde düğün yapar gibi muhtarlarla yemekli toplantı yaparsa, yapabilirse aklınıza ne gelir?

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gözden çıkarıldığı, İl Başkanı Mürsel Alban’ın hesaba alınmadığı düşünülebilir…

İl Başkanı Alban’ın Nejat Altınsoy arkadaşımıza yaptığı açıklamaya bakılırsa, sanki böyle bir durum var… Hesaba almayan kim? Kılıçdaroğlu mu? Kocadon mu?

 

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu’nun Adayı Kocadon” başlıklı yazıma “O gece Bodrumlu Mehmet Kocadon Efe Demircioğlu Park Hotel’e kızanları ile geldiğinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla’da mıydı bilmiyoruz. Bildiğimiz Demircioğlu Mehmet Efe, kızanları ile Aydın istikametinden Muğla’ya girdiğinde, Yörük Ali Efe Muğla’dan Denizli’ye hareket etmiş, çoktan Tavas’a ulaşmıştı…” diye başlamıştım.

Şimdi İl Başkanı Alban’ın açıklamasından sonra “Başkan Kocadon çalıkakıcıymış” mı demem gerekecek. Başkan Kocadonçalıkakıcı” olmamalı…

Kılıçdaroğlu’nun Adayı Kocadon” başlıklı yazımın facebook paylaşımının altına yorum yapanlardan Zehra Çalışır beni “Kocadon’un gizli basın danışmanı gibi çalışmakla” suçlamış, ben de “Kocadon’un avukatı değilim. Ben tespitte bulunuyorum. İnanmak zorunda değilsiniz. Adam genel başkanının kendisi görevlendirdiğini söylüyor. Şu ana kadar CHP Genel Merkezinden yalanlama olmadı. Olursa ‘Kocadon sahtekarmış’ diye de yazarız.” diye karşılık vermiştim…

 

xx        xx        xx

Nejat Altınsoy arkadaşımızın “özel” haberinde yer aldığına göre, Ankara’dan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un düzenlenen muhtarlar toplantısı ile ilgili bilgisi olmadığına dair İl Başkanı Alban’a yazılı bildirim yapılmış. İl Başkanı Alban’ın böyle bir yazıyı Muğla Basını ile değil de Nejat Altınsoy arkadaşımız ile paylaşmış olması şaşırtıcı!

Tabi bu sözümüz karşısında sayın il başkanı “Nejat Altınsoy arkadaşınız gelip sordu, bizde kendisine açıkladık. Sizde sorsaydınız.” diyebilir. Peki ya Nejat Altınsoy sormasaydı?!

Herkesin bir tarzı var… Bu yazımı kaleme alırken, Kocadon’u arayıp, “İl Başkanı Alban, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un gönderdiği yazıya dayanarak sizin doğru söylemediğinizi söylüyor. Bize ve kamuoyuna yalan mı söylediniz?” diye de sormadım.

İl Başkanı Alban doğru söylüyorsa Kocadon çıkar herkesten özür diler. Özellikle basından ve muhtarlardan… Veya çıkar “İl Başkanı yalan söylüyor” der, biz de yazarız…

 

xx        xx        xx

Zehra hanım şimdi İl Başkanı Alban’ın açıklamasının ardından Kocadon sahtekarmışdiye yazmamı bekliyor olabilir. Gaza gelmem… Hem ortada bir sahtekarlık da yok… Olursa zaten Zehra hanıma sormaz yazarız.

Peki Zehra hanım ve o yazıma tepki gösteren okurlarımızın beklediği yalanlama neydi?

Kocadon’un CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun adayı olup olmadığı konusunda mı? Yoksa Kocadon’a muhtarlarla toplantı yapması konusunda talimat verilip verilmediği konusunda mı?

Ki İl Başkanı Alban da Ankara’ya “Kocadon, Kılıçdaroğlu’nun adayı mı?” diye soran bir yazı yazmamış. “Kocadon’a muhtarlarla toplantı yapması konusunda talimat var mı?” diye sormuş.

İl Başkanı Alban’ın yazılı sorusuna yazılı yanıt gelmiş, ama “Genel Başkan’ın böyle bir talimatı yok” diye değil… “Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torunun bilgisinin olmadığına” dair bir yazı gelmiş… Tabi nasıl sorarsan, öyle yanıt gelir…

 

xx        xx        xx

Nejat Altınsoyözel” haberine “CHP İl Başkanı Mürsel Alban; Sallama Siyaset Olmaz” başlığı atmış. Bence de olmaz. Sallama siyaset zaten olmamalı. Bunun kimseye faydası olmaz.

Peki sallama siyaseti kim yapıyor?

Keşke İl Başkanı Alban bunun yanıtını da verseymiş. Soru bana sorulmuş olsa yanıtım şöyle olurdu:

Sallama siyaset yapmayan var mı?

Arkadaşımız Nejat Altınsoy haberine şöyle bir girizgah yapmış:

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile düzenlediğini ifade ettiği Muhtarlar Toplantısına ilişkin açıklamada bulundu. Muhtarlar Toplantısının siyaseten yarattığı kaosa yönelik sorularımızı yanıtlayan Mürsel Alban, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Başkan Kocadon’a böyle bir talimat verilmediğini yazılı olarak kendilerine bildirdiğini açıkladı.

İl Başkanı Alban, açıklamasında şunları söylemiş:

Toplantı yapılacağı duyurusu üzerine ben Başkan Kocadon’a toplantıyı yapmaması için bir yazı gönderdim. O da bana ‘toplantıyı yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımızın bilgisi dahilinde yapıyorum’ dedi. Bunun üzerine ben Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun’a böyle bir talimat verilip verilmediğini yazılı olarak sordum. Genel merkezden bize gelen yazıda genel başkan yardımcımızın bilgisi olmadığı belirtildi. Genel Başkanımızın her fırsatta dile getirdiği, ‘Muhtarlar kanaat önderidir. Muhtarlarla toplantılar yapın’ ama nerede yapın? Kendi bölgelerinizde, kendi ilçenizde, mesela Bodrum’da yapabilir. Bodrum’un muhtarlarını toplayabilir. Mamafi doğru olmayan, gerçeği yansıtmayan ve Muğla il genelindeki muhtarları toplaması, hem partimiz hem de örgütümüzün haberinin olmaması yanlıştır.

 

xx        xx        xx

İl Başkanı Alban açıklamasına noktayı “Doğru neyse, gerçeği yansıtarak yapılması gerekir. Sallama siyaset olmaz. Aktif siyasetin içinde olan milletvekilleri il genelinde bu tür toplantılar yapabilir. Ama belediye başkanları için uygun değildir. Yanlıştır.” diye koymuş.

İl Başkanı Alban’ın açıklamasına bakılırsa Başkan Kocadon bizi ve kamuoyunu kandırmış… Çünkü herkesin bildiği gibi başta Sözcü Gazetesi olmak üzere basında kendisine Kılıçdaroğlu tarafından “Muğla’da muhtarlarla görüşmesi” talimatı verildiği haberleri yer aldı. Ancak o haberler CHP Genel Merkezi tarafından yalanlanmadığı gibi, Muğla İl Başkanlığı tarafından da yalanlanmadı.

Benim asıl anlayamadığım, İl Başkanı Alban’ın “Siz Kocadon’a muhtarlarla toplantı yap dediniz mi?” diye sormak için Muğla’nın orta yerinde o toplantının yapılmasını beklemiş olması!

Bakarsınız 14 Aralık Perşembe günü konuya açıklık gelir… Ya o gün KılıçdaroğluBen talimat verdim” derse? İhtimal ya…

Benim asıl merak ettiğim ise, İl Başkanı Alban “toplantıdan haberiniz var mı” diye sormak için toplantının yapılmasını beklediği gibi Başkan Kocadon’u disipline vermek için neyi bekleyecek?

14 Aralık Perşembe önemli gün…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 11 Aralık 2017 / 09:04

Mürsel Aldan şu yan lış bu yasak demiş,Gocadon niye Bodrum yerine Menteşe’de yemek vermiş,Osman ağaya ayıp olmuş vs.vs.
bunlar nerede oluyor HALK PARTİSİ’nde….

AKEPE’yi ELEŞTİRE ELEŞTİRE AKP MUĞLA’da ÇOK GÜZEL İŞLER YAPMAYA BAŞLADI,UYGULAMAYA KOYDU,
İLÇE KONGRELERİNE BAKIN HER YEREDE BİR ÇOK ADAY YARIŞIYOR…

CHP ÖZÜNDEN YANİ HALK’tan UZAKLAŞIYOR…

HALK NE DİYOR ???
HALK NE YAPIYOR,NE DÜŞÜNÜYOR ??
ARAYAN YOK,SORANA SELAM OLSUN…
CHP’yi BU ACZE DÜŞÜRENLERDEN KURTARDIĞIMIZDA HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK…

salihdemir 11 Aralık 2017 / 22:32

Başkan Mehmet Kocadon’un Menteşe İlçesinde toplantı yapması çok doğru. Menteşe İlçesinde CHP’ye oy vermiş her on kişiden yedisi Büyükşehir Belediyesi atamaları ve yönetiminden rahatsızdır. Bu rahatsızlık çığ gibi büyüyor. Genel Merkez ve Başkan Kocadon partinin bitirilmek üzere olduğu Menteşe’de toplantı yapması çok çok iyi oldu. CHP’liler kendilerine sahip çıkan CHP’li bir Belediye Başkanının olduğunu gördü. Partinin derlenip toparlanması için Başkan Kocadon’un İlçelerde ve Mahallelerde toplantılar düzenlemeye devam etmeli. Gerçek CHP’liler 1994 yılını iyi hatırlayıp Mehmet Kocadon Başkanın önderliğinde 2019 seçimleri için çalışmaya başlamalı. Halktan kopanların partililere söyleyeceği sadece disiplin tehdidinden başka sözü kalmadı.