Başkan Gürün’ün yüreğimize su serpen sözleri « Hamle Gazetesi

Başkan Gürün’ün yüreğimize su serpen sözleri

Bu haber 02 Mayıs 2019 - 0:41 'de eklendi ve 2.437 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün basın kahvaltısının sonunda arkadaşımız Fatih Bozoğlu‘nun sorularını yanıtlarken, “İmar affı bir facia” dedi. Hatta “Bu imar barışı Muğlamız için çok sıkıntı. Biliyorum çok yurttaşımızın canı yanacak…” ifadesinde bulundu.

Şaşırdım…

Ve sevindim, hatta umutlandım…

Günlerdir Akbük‘te yaşanan işgal ve yağmadan söz ediyoruz. Başkaları da yazıyor. Fatih Çekirge yazdı. Can Pulak yazdı. En son Mustafa Sarıipek arkadaşımız yazdı.

Muğla Valiliği, Menteşe Kaymakamlığı, Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Menteşe Belediye Başkanlığı, hepsi kör ve sağır diye düşünmeye başlamıştık, Başkan Gürün’ün sözleri yüreğimize su serpti. Kaybettiğini bulmuş insanlar gibi sevindik…

 xx           xx           xx

Fatih Bozoğlu arkadaşımız Bodrum Yarımadası‘nda devam eden betonlaşma ile ilgili de sordu.

Ondan önceki soruları da Yarımada ile ilgiliydi. Başkan Gürün‘ün içme suyu ile ilgili soruya verdiği yanıtı dün paylaştık. Bugün Yarımada‘nın çöp sorunu ile ilgili soruya verilen yanıta bakalım.

Yerimiz kalırsa “imar affı” ve “kaçak yapılaşma” ile ilgili yanıtı da paylaşırız.

Arkadaşımız Bozoğlu‘nun çöp sorunundan, su kesintilerine kadar sorularını tek tek yanıtlayan Başkan Gürün, “Birileri ağaçlara veya başka şeylere sarılmaz ise Bodrum çöp sorunu yakın zamanda çözülecek…” dedi.

Canlı yayından izlerken beni bi gülmek aldı…

Aklıma dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk geldi.

Bilindiği gibi Bodrum Yarımadası‘nda çöp sorununun çözümü için Mumcular‘da Bodrum Katı Atık Tesisi Projesi uygulama alanının yer seçimi yapılıp, Orman Bakanlığı tarafından gerekli tahsis yapılmışken Milletvekili Öztürk bir kaç partilisi ile birlikte bölgedeki çam ağaçlarına sarılarak basına fotoğraf vermişlerdi.

Kendilerini ağaçlara neden zincirlemediler?” diye hala düşünürüm…

xx           xx           xx

Başkan Gürün kahvaltıda Bodrum‘un çöp sorunu ile ilgili açıklamada bulunurken, adını vermeden 26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk‘e göndermelerde bulundu. Öztürk bu gidişle siyasi yaşamı ve milletvekilliği boyunca gerçekleştirdiği veya katıldığı bu tek çevre eylemi olan Mumcular‘da çam ağacına sarılma eylemi ile Bodrum‘a “Katı Atık Tesisi” projesini engellemiş olarak çevre veya Muğla siyasi tarihine geçecek…

Ne yazık ki Nihat Öztürk hafızalarda o tesisi engelleyen kişi olarak kaldı!

Oysa o tesis Öztürk ve beraberindekiler çam ağaçlarına sarılıp, fotoğraf verdikleri için engellemedi.

Muğla‘daki  tüm resmi kurumlar, Orman Bölge Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü dahil “olumlu görüş” bildirdikleri ve projenin Mumcular’da uygulanmasına onay verildiği halde söz konusu yerde birde “tarihi, arkeolojik kalıntılar” bulunduğu için engellendi.

Yoksa bu gün o tesis faaliyete geçmiş olacaktı ve ben bu yazıyı yazmamış olacaktım.

Ben hala o günden beri, o arkeolojik kalıtılar tesise olur verilirken orada değiller midi, yoksa bir gecede başka yerden alınıp oraya getirildiler mi; ve de neden bir kurtarma kazısı yapılmadı diye düşünürüm…

xx           xx           xx

Başkan Gürün o gün kahvaltıda “Çöp sorunun çözümü için yaptığımız çalışmaları, ağaçlara çevreciyim diye sarılan arkadaşlar sayesinde durduruldu ve birinci derece sit haline getirildi. Bildiğiniz gibi ihalesi yapılmış ve inşaata başlamıştık.” diye anımsatmada bulunup şöyle anlattı:

Şimdi geldiğimiz nokta ise; Bakanlarımızla ve milletvekillerimiz ile konuşarak yeni bir yer tespit ettik. Doğrusu yerinin tam olarak söylenmesinden çekiniyorum. Olur ya birisi çıkar gene bir yere sarılır. Sonuçta çok gizli bir şey değil, ama yine de şimdilik yeri konusunda bir açıklama yapmayacağım. Bodrum Katı Atık Tesisi Projesi, tabiri caizse Muğla Büyükşehir Belediyemizin boynuna takacağı en özel ve en güzel mücevher olacaktır. Daha önce Fethiye’de, Seydikemer’de, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’in Çöp Depone Alanı var, Marmaris ve Datça’nın var. Muğla’da da dört ilçeye hizmet veren Çöp Depone Alanımız var. Fethiye ve Milas ise bu güne kadar yapılan en modern ve büyük projelerimizdi. Görenleriniz biliyor. Bu dönem ağaçlara sarılan birileri olmaz ise Bodrum Katı Atık Tesisi Projemizi de hayata geçireceğiz ve bu sorunumuzu da çözmüş olacağız inşallah…

xx           xx           xx

Başkan GürünBodrum Katı Atık Tesisi Projesi, tabiri caizse Muğla Büyükşehir Belediyemizin boynuna takacağı en özel ve en güzel mücevher olacaktır.” derken haklı…

Gerçektende Bodrum gibi bir turizm merkezinde bu çağda hala çöp sorunu yaşanıyor olması utanılacak bir durum.

Bunun sorumlusu da gelmiş geçmiş hükümetler ve Bodrum’u yönetenlerdir.

Bodrum Belediye Meclisi Üyelerinden Büyükşehir Encümen Üyesi Önder Batmaz da önceki akşam face hesabından programı da paylaşarak “1 Mayıs’tan itibaren Bodrum’da çöp saati uygulaması”nın başladığı duyurusu yapıyordu.

Bodrum’da bugüne kadar böyle bir uygulamanın olmamış olması da şaşırtıcı!

Neyse biz konumuza dönersek, Başkan Gürün‘ün Bodrum Katı Atık Tesisi Projesi uygulamasının yapılacağı yer ile ilgili ser verip sır vermemesi de şaşırtıcı…

Bizim bildiğimiz ilgili Bakanlık, o Katı Atık Tesisi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne Yarımada‘da üç ayrı yer gösterdi ve “Birini seçin” dedi.

Seçilen yeri elbette seçen olarak Başkan Gürün biliyor, ama hala bir şeylere sarılmak isteyenlerin çıkma ihtimali varsa belirlenen yeri bilmemesi imkanı olabilir mi?

Gizlilikler beni her zaman ürkütmüştür. Genellikle sonunda bir olumsuzluk yaşanmıştır. İnşallah öyle bir durum yoktur…

 xx           xx           xx

Tabi Bodrum‘un en önemli sorunlarından biri Katı Atık Tesisi‘ne sahip olamaması ile birlikte bir diğer sorunda çöplük yangınları sorunu…

Geçtiğimiz yıllarda Yarımada’da günlerce süren çöplük yangınları yaşandı…

Komşumuz Yunanistan bunu turizmde aleyhimize neden kullanmadı hala şaşırıyorum.

Ancak geçen yaz o ünlü çöplük yangınları basına çok yansımadı.

Meğer Büyükşehir Belediyesi bu konuda gerekli önlemleri almış. Bu sayede bu yaz da o utanç verici yangın haberlerini görmeyeceğiz. Şükür…

Şimdi “Madem bunun bir önlemi varmış, daha önce o önlemi neden almamışlar?” diye sorabilirsiniz.

Önlem alamamışlar.

Başkan Gürün, Muğla’nın tümünde vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonunu yaptıklarını kaydederek bu konuyu da şöyle anlattı:

Geçen yıllarda yılda on yirmi defa yangın çıkıyordu. Şimdi yurttaşlara soruyorum bu sene kaç yangın oldu diye, ‘hiç yangın olmadı…’ diyorlar. Aslında dört yangın oldu ama çok küçüktü. Hemen müdahale edildi. Çünkü hem depolama, hem de rehabilite ediyoruz. Çöp alanları daha önceleri bize tahsis edilmediği için çöp yangınlarına müdahale edemiyorduk. Şimdi tahsis edildi, sorun çözüldü. Dolayısı ile bütün vahşi çöp depolama alanlarımız Muğla’ya yakışır hale getirilecek. Çalışmalarımız devam ediyor…

xx           xx           xx

Dünkü yazımızda Yarımada‘nın içme suyu meselesini paylaştık. Su patlaklarının nedeninin yargıda olduğunu, birilerinin canının belki de “tazminat ödeyerek” fena yanacağını anladık.

Ama içme suyu sorunu bu yazda yaşanacak görünüyor…

Neyseki artık çöp yangını çıksa da sorun değil…

İmar affı sorunu ise bütün yakıcılığı ile devam ediyor. Gökova Körfezi‘nin tek taşı Akbük Koyu‘nda neredeyse yağmalanmadık yer kalmadığı konuşuluyor… Basınımız dahil herkes seyrediyor. Başkan Gürün bu konuda da birilerinin canının fena yanacağını söylüyor.

Yarında ona bakalım ve bu kahvaltı mevzusuna nokta koyalım…

——————————                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanoğlu, bilgeliği sevenler siyasi gücü ellerine alana kadar veya siyasi gücü ellerinde tutanlar bilgeliği sevene kadar problemlerin bittiğini görmeyecek. (Platon)

ÇİVİ

Bugünlerde kulislerde seçimlerin siyasi mevtaları konuşuluyor. Arkadaşım “Bu seçimde CHP ve AK Parti İl Yöneticileri siyasi mevta olmadıysa, kimse olmaz. Nasrettin Hoca’nın ‘Eskiyen ayları kırrpılıp yıldız yapılır’ dediği unutulmamalı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 02 Mayıs 2019 / 15:28

Gocuman; Yazınızda söz geçen Bodrum depolama alanı yeni olmuş yeni gelişmiş bir olay olarak görmüyorum Sebebi ise 2014 Yılı Mart ayının sonuna kadar görev yapan Belediye Başkanları niçin yapmadılar. Neden düşünerek yapmadılar. Efendim Şimdi de Büyük Şehir yapsın. Bodrum İlçesinin yerleşim yeri yeni mi oldu. Netice de eyyamcılık baba ne’cilik bizi bu hale getirdi. sevgi ve saygı.