Başkan Gürün’ün Yönetim Tarzı

Bu haber 24 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.301 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Büyükşehir Büyükköy Olmamalı” başlıklı yazımda, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Büyükşehir Meclisi’nin açış konuşmasında önemli ipuçları verdiğini söylemiştim.

O ipuçları Başkan Gürün’ün önümüzdeki 5 yıl nasıl bir yönetim tarzı sergileyeceğinin ipuçları idi…

Başkan Gürün’ün Büyükşehir’den önceki Muğla Belediyesi’nde tatlı sert meclis yönetimleri henüz unutulmuş değil…

Zaman zaman meclisi izlemeye gelen gazetecilere bile çıkışıldığı belleklerimizde.

Büyükşehir Belediye Meclisi’ni izlerken bir meslektaşım, “Başkan Gürün bu meclisi de hizaya getirir.” derken, kendimi “Acaba?” demekten alamadım.

xx        xx        xx

Yaş ortalaması oldukça yüksek Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üyeleri ya İl Genel Meclisi ya ilçe belediye meclisi ya da belediye başkanlığından, il, ilçe yöneticiliklerinden gelme yerel siyasetçiler… Üstelik bazıları da (13 belediye başkanı) ikinci, üçüncü ve hatta beşinci dönem ilçe belediye başkanı olarak oradaydı.

Onlara ilkokul öğrencisi muamelesi yapmak mümkün mü?

Mümkün değil…

Peki, Büyükşehir Meclisi Başkan Gürün’ü hizaya getirebilir mi?

O da mümkün değil!

xx        xx        xx

O gün, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısının ilk açış konuşmasını yapan Başkan Gürün büyükşehrin ilk belediye başkanı ve ilk meclis üyeleri olarak tarihe geçtiklerini belirtirken şunları söylüyordu:

Hepimizin amacı aldığımız görev gereği ilçelerimizin ve ilimizin genelinde halkımızın günlük yaşantısını daha konforlu ve daha yaşanılabilir hale, ilçelerimizi çağdaş kentler haline getirmektir. Seçim bana göre bitmiştir. Hangi partiden buraya gelmişsek gelelim aynı yolda yürüyen meclis üyeleriyiz ve hizmet adına bundan sonrada birlikte yürümemiz gerekiyor. Hepimizin birbirine ihtiyacı ve bağımlılığı var. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra artık her ilçe kendi başına yürümeyecek, birlikte hareket edeceğiz. Her ilçe diğer ilçeleri de ilgilendiriyor. Onların sorunlarını çözmek adına birlikte hareket edeceğiz.

İnsanın kulağına hoş geliyor…

Ama bu sözlerin ardından gelen son sözler salonda adeta bomba etkisi yarattı. Şöyle:

Sorunları bürokratlarla değil benimle çözün. Yoksa kaos ve anarşi çıkar. Bir de beni arayın. Olup, olmayacağını, ne olduğunu ben size söylerim.

Adeta “Ben sizin babanızım” der gibi?

xx        xx        xx

İşte Başkan Gürün’ün yönetim tarzını ortaya koyan sözleri bunlar:

Sorunları bürokratlarla değil benimle çözün. Yoksa kaos ve anarşi çıkar.

Neymiş?

Kaos ve anarşi çıkarmış!

Başbakan’ın milletvekillerine “Sorunları genel müdürlerle değil, benimle çözün” dediğini veya varsayın Muğla henüz Büyükşehir olmamış, ilin valisinin veya il genel meclisi başkanının muhtarlara “Sorunları daire müdürleri ile değil, benimle çözün.” dediklerini düşünebiliyor musunuz?

xx        xx        xx

Ben bu yazıyı kaleme alırken Bodrum’dan “Gümüşlük Denizi’ne Kanalizasyon Akıyor!” başlıklı bir haber geldi. Hadi buyurun buradan yakın!

Kanalizasyonun denizle buluştuğu görüntüler önce internet ortamında paylaşıldı. Ardından Bodrum Gezi Dayanışması üyeleri ve Gümüşlük sakinleri durumu Bodrum Belediyesi’ne bildirdi.

Sonuç?

Kanalizasyondan Bodrum Belediyesi değil, Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Büyükşehir Belediyesi içme suyundan da sorumlu. Bodrum İçme Suyu İsale Hattı seçim sürecinde en az iki kere patladı. Bundan sonra da patlayabilir.

Bodrum Belediyesi, Büyükşehir ekiplerinin gelmesini bekleyecek?

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’a su veya kanalizasyon sorunu için ekip gönderebilmesi sorundan haberdar olmasına bağlı.

Nasıl haberdar olacak?

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ilgili daire başkanını değil, Başkan Gürün’ü arayacak.

Aramazsa ne olur?

Kaos ve anarşi çıkar!

xx        xx        xx

Korkarım kaos ve anarşi bu yaz kendini öncelikle turizm sektöründe gösterecek. Aynı anda Bodrum’un Gümüşlük gibi eski beldelerinde, Ölüdeniz’de, Dalyan’da, Akyaka’da kanalizasyon sorunu yaşandığını düşünebiliyor musunuz?

Doğrusu ben düşünmek istemiyorum!

Belde, pardon mahalle sakinleri ilçe belediye başkanlarını arayacak, ilçe belediye başkanları da Başkan Gürün’ü!

Başkan Gürün ilgili birimi ararken, il merkezine 60 km uzaklıktaki Göktepe’de yangın çıkmış, muhtar Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü arıyor, Başkan Gümüş da Başkan Gürün’ü arıyor, ama Başkan Gürün’ün özel kalemi Başkan Gümüş’e telefonda “Başkanım şu anda Bodrum Belediye Başkanı ile görüşüyor. Sonra arayın” diyor!

Kaos ve anarşi işte böyle bir şey olmalı!

Göktepe’deki yangın mı? Orman TeşkilatıBizim sorumluluğumuzda değil” dediyse çoktan komşu eve sirayet etti… (!)

xx        xx        xx

Her ilçe diğer ilçeleri de ilgilendiriyor. Onların sorunlarını çözmek adına birlikte hareket edeceğiz.” demiş olsa da ben Başkan Gürün’ün “yetkilerini” ilçe belediye başkanları ile paylaşacağını sanmıyorum!

Başkan Gürün’ün ilçe belediye başkanları ile yetkilerini paylaşabilmesi için o paylaşımı öncelikle Büyükşehir Genel Sekreteri ve daire başkanları ile gerçekleştirmesi gerekir.

Tabi gerekir başka, gereğini yerine getirmek başka…

Anlaşılan Başkan Gürün’ün bildiğiniz gibi…

İlçe belediye başkanları ile yetki paylaşmaya hiç niyeti yok…

Oralarda kalan yetki varsa, onları da toplar şaşırmayın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 24 Nisan 2014 / 21:24

Kıymetli Özcan Ağam;yukarıdaki yazınızı acaba ne zaman yazacak diye bekleyenlerden dim.Mutlaka başka da takip edenler vardır diyorum.Kendi adıma kouşmak istemem amma,ince ince konuları kamu önüne getiriyorsunuz.Bir söz vardır kırkında ne ise yetmişinde de aynidir diye.Huy çıkmaz derler can çıkmadıkça.15 yıldır gözünüzün önündeydi.Tabii halkın iradesi bu yönde oldu.Büyükşehir Belediyesi yönetimi 5 yıliçinde yavaş yavaş oturur,sonraki 5 yılda da alışılır,daha sonraki beş yılda da olgunlaşır ve işler rayına girer diye düşünürüm.Ancak Goca Ustam,senin bir yazınızı burada hatırlatmak isterim.2019 yılı yerel seçimlerinde Muğla ilinde Ak Parti Belediye Başkanlıklarından bayağı alır.Zira Büyükşehir Belediye çalışması daha yeni kuruldu.geçiş dönemi ne kadar sürer diye bir yazı yazmıştınız.sevgilerimle.