Başkan Gürün’ün önerisi yerinde

Bu haber 16 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün önerisi yerinde.
Hangi önerisi?
Muğla Doğal Gaz Tevzi Merkezi’nin kurulacağı yer ile ilgili önerisi.
Özür dilemek erdemdir.
Yanlışı kabul edip, doğruya yönelmekte…
Okurlarımdan peşinen özür diliyorum.
 
xx       xx      xx
Önceki günkü “Doğal gaz mağdurlarına müjde…” başlıklı yazımda şöyle demiştim:
“Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın verdiği müjde, Muğla Ovası’nda arazilerinin ortasından hat geçenler için gerçekten sevindirici. Başkan Gürün’de yerinde bir açıklamada bulunmuş. Gerçekten de Muğla Ovası’nın göbeğine dağıtım merkezi kurulması akıl alacak gibi değil.
Ancak ben, Başkan Gürün’ün telefon görüşmesi nedeniyle olsa gerek, önerisini ortaya koyarken etraflıca düşünemediğini düşünüyorum.
Doğal gaz dağıtım merkezinin Muğla Ovası’na kurulması ne kadar yanlış ise Eğergediği (İzmir girişi) civarı da o kadar yanlış olacaktır. Çünkü sözkonusu yer Muğla’nın önde gelen gelişim noktalarından biri…”
Yazımın devamında Karadağ’ın arkasını önermiştim.
 
xx       xx      xx
Yazımın yayınlandığı gün Muğla Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclisi Üyesi İlhami Önuçan telefonla aradı. Aradığı sırada dünkü yazım baskıya girmişti. Keşke öğleden sonra değil de, öğleden önce aramış olsaydı. O zaman bu yazı, dünkü yazım olurdu…
Hatta ben, AKP Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ile telefon görüşmemizin hemen ardından Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile de görüşebilirdim. O zaman bu yazıya da gerek kalmazdı. Önceki günkü yazım da, doğal gaz dağıtım merkezi ile ilgili öneride de bulunan değil, sadece Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın müjdesinin kamuoyu ile paylaşıldığı bir yazı olurdu, ama…
Bir başka yazımda belirttiği gibi Muğla Belediyesi ile “sağırlar diyalogu” içindeyiz. Önyargılarımız ve iletişim sorunumuz var!..
 
xx       xx      xx
Öyle yada böyle, önceki günkü yazımın hemen ardından Belediye’den hiç değilse bir yetkili de açıklamada bulunabilirdi. Neyse ki, MHP’li Belediye Meclis Üyesi İlhami Önuçan aradı. Yoksa kamuoyunu yanlış bilgilendirip, Ankara’dan bu günlerde gelecek olan BOTAŞ heyetini yanıltmış olacaktık.
Belediye Meclis Üyesi Önuçan önce AKP Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın müjdesi ile ilgili sevincini dile getirdi. Ardından şöyle dedi:
“Biz Muğla Belediyesi olarak, tevzi merkezinin Muğla’nın İzmir yönünden girişinde, vidanjörlerin foseptik boşalttıkları nokta var. Bu yer, şehir yerleşmesine uzak. Kanalizasyon sistemi devreye girince burası boşa çıkacak. Bu yeri belediyemize ben önerdim. Başkanımız kabul etti. Kendilerinin önerdikleri yer burası. BOTAŞ tevzi merkezini buraya kurunca, ovaya hat döşemeyeceği için en az 1 trilyon lira kazançlı çıkacak. Muğla Belediyesi de ovadan Akçaova’ya hat döşemek durumunda kalmayacağı için kazançlı olacak.”
Buna denilecek bir şey yok. Sözü edilen yer uygun. İleride Yerkesik Organize Sanayi Bölgesi kurulursa ona da uzak değil…
 
xx       xx      xx
İletişim bu işte. Sağlıklı ve hızlı diyalog kurulunca daha az yanılıp, yanlış yapmak mümkün.
Önceki günkü yazımın ardından okurlarımızdan arayanlarda oldu.
“Doğal gaz tesisi tamamlandığında, doğal gaz kullanmak zorunda mıyız?” diye soranlar oldu.
Marmaris’ten, Dalaman ve Ortaca’dan arayanlar da “Biz bu doğal gazdan yararlanabilecek miyiz?” diye soruyorlardı.
Muğla’da doğal gaz dağıtımı başladığında, herkes doğal gaz kullanacak, doğal gaz ile ısınacak diye bir zorunluluk yok. İsteyen kaliteli, kirletici olmayan kömürle, isteyen elektrikle, isteyen doğal gaz ile ısınabilecek.
Mecburiyet yok. Hangisi ekonomik geliyorsa o…
Umarız doğal gaz ekonomik gelir.
 
xx       xx      xx
En iyimser tahminle 2010’da, en kötü ihtimalle 2011’de Muğla il merkezinde devreye girecek olan doğal gazdan Muğla ile birlikte Yatağan ve Milas’ta yararlanacak. Yatağan Termik Santrali’nde doğal gaz kullanımı ise sözkonusu değil. Çünkü, mevcut santralın teknolojisi doğal gaz ile enerji üretimine müsait olmadığı gibi yeni bir doğal gaz çevrimli santral kurmak, mevcudu doğal gaz ile çalışır hale getirmekten çok daha ucuz.
Muğla’nın öteki ilçelerinin de doğal gazdan yararlanmasına gelince, bu Muğla’daki dağıtım ve işletmeyi üstlenecek olan özel firmanın veya “Bu işi ben yapacağım” derse Muğla Belediyesi’nin bileceği iş. İşletme açısından ekonomik olursa neden olmasın?…
Marmaris’te, Dalaman ve Ortaca’da bulunan turistik tesisler bu doğal gazdan yararlanmak isterse işletmeci açısından buralara gitmek ekonomik olabilir.
Tesislerimizin önemli bölümü 12 ay turizm yapmaya karar verirse neden olmasın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.