Başkan Gürün’ün açıklaması « Hamle Gazetesi

Başkan Gürün’ün açıklaması

Bu haber 24 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.624 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Belediyesi’nin Kışla Parkı’nın girişindeki “Belediye Hizmet Alanı ve Düğün Salonu” alan üzerindeki tasarrufu ile ilgili Belediye Başkanı Osman Gürün basın açıklaması yaptı. Açıklamadan tatmin olan olmuştur, ben olmadım.
Basın açıklamasını haber yaparken bazı arkadaşlarım, “Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, son günlerde Kışla parkına inşaat yapılacak dedikodularına son noktayı koydu.” İfadesinde bulundu.
Kim dedi kodu yapmış?
Belki dedi kodu yapanlar da vardır. Biz dedi kodu değil “haber” yaptık. Herkes bilir ki dedikoduya dayanan haber, “yalan” haberdir. Böyle bir haber ise tekzip edilir!
Haberimizin arkasında duruyoruz. Başkan Gürün, bazı arkadaşlarıma göre “son noktayı” koymuş olabilir.
Biz daha koymadık…
 
xx           xx           xx
Başkan Gürün geçen hafta Perşembe günü yaptığı basın toplantısında “Son günlerde Kışla parkına inşaat yapılacağı söylentileri tamamen yalandır. Kışla Parkı’na inşaat yapılması söz konusu olmayıp, olay kamuoyuna çarpıtılarak farklı bir şekilde intikal ettirilmektedir.” demiş.
Tabi Başkan Gürün böyle deyince, bazı meslektaşlarım da doğal olarak “Başkan Gürün, son günlerde Kışla parkına inşaat yapılacak dedikodularına son noktayı koydu.” yorumunu yapmış olabilirler.
Peki, Başkan Gürün basın toplantısında “Kışla Parkı’na inşaat yapmayacağız.” dedi mi? Diyor mu?…
 
xx           xx           xx
Benim asıl merak ettiğim ise Eski Garaj Alanı.
Muğla Belediyesi’nin Kışla Parkı’nın girişindeki alanla ilgili tasarrufunu, Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan’ın verdiği bilgilere. Ve açıklamasına dayanarak haberimizi yaparken, “Türkiye’nin Gezi Parkı ile yatıp kalktığı” şu günlerde “CHP’li bir belediye böyle bir tasarrufta nasıl bulunur?” sorusunun yanıtını aradığım köşe yazımda, Muğlalıların Eski Garaj Alanı’nda “Gezi Parkı” istediklerine “tercüman” olmaya çalıştım.
Nedense Başkan Gürün, düzenlediği basın toplantısında Eski Garaj Alanı’ndan söz etmemiş. Tabi Başkan Gürün, “Muğlalılar Eski Garaj Alanı’nda Gezi Parkı istiyorlar” sözlerimi “dedi kodu” olarak değerlendirmiş olabilir. Ama “söylenti” yani dedi kodu olarak değerlendirdiği Kışla Parkı ile ilgili haberimize yanıt verme gereksinimi duymuş.
Anlayamıyorum…
 
xx           xx           xx
Başkan Gürün Kışla Parkı tasarrufları ile ilgili “Söz konusu taşınmazın mülkiyeti Belediyemize ait olup, onaylı imar planında Belediye Hizmet Alanı ve Düğün Salonu olarak tanımlıdır. Bu taşınmazın en etkin ve en verimli kullanılabilmesi için bulunduğu bölgenin yapılanma şartına uygun olarak E=200, hmax=17.50 mt olacak şekilde konut, ticaret ve/veya benzeri yapı yapılmasına uygun tercihli kullanım alanına dönüştürülmesi Komisyonumuz tarafından oy birliği ile kabul edilmiştir.” deyip şöyle devam etmiş:
Geçtiğimiz hafta içinde yerel bir yayın organında yapılan haber sayesinde kamuoyunda Kışla Parkı’nın tamamen yıkılarak yerine konut yapılacağı algısı oluşmuştur. Bu alan kamuoyunda algılandığı gibi Kışla Parkı değil, Kışla Parkı’nın girişinde bulunan, eski itfaiye binasının bulunduğu arsadır ve 2010 yılından önce de imara açıktır.
04.06.2013 tarihli meclis kararında ise söz konusu alan ile ilgili olarak, sadece yapılacak uygulamalarda Belediye Başkanı’na yetki verilmiştir.
Kışla Parkı’nın girişi, Kışla Park’a dahil değil mi?!!
Peki, sosyal demokrat bir belediye başkanının meclisten aldığı yetkiyi o alanı da ağaçlandırıp, Kışla Parkı’nı “park ve koruluk” olarak koruması, büyütmesi mi gerekir, yoksa yap-satçı anlayışı içinde altı iş yeri üstü konut üretmesi mi gerekir?
 
xx           xx           xx
Tabi Başkan Gürün’ün açıklamasının ilginç yanı şu:
Bizim haber yaptığımız, yorumda bulunduğumuz, Adalet ve Kalkınma Partili Meclis Üyesi Hamza Akercan’ın “şerh” koyduğu 04.06.2013 tarihli “yetki kararı”, 2010 yılında “Bu taşınmazın en etkin ve en verimli kullanılabilmesi için bulunduğu bölgenin yapılanma şartına uygun olarak E=200, hmax=17.50 mt olacak şekilde konut, ticaret ve/veya benzeri yapı yapılmasına uygun tercihli kullanım alanına dönüştürülmesi” şeklinde “oybirliği” ile alınan karara dayanılarak alınmış.
Yani Hamza Akercan 04.06.2013 tarihli karara muhalefet ederken, kararın dayanağına “evet” demiş.
Akercan’ı arayıp, “Bu ne çelişki” dedim. AkercanÇelişki yok. 2010 da oybirliği ile alınan kararda bir olumsuzluk görmemiştim. Aradan üç yıl geçti. Kamusal alanlarla ilgili yeni bir anlayış ve duyarlılık ile karşı karşıyayız. Bu gün kamusal alanlarla ilgili ‘ben yaptım oldu’ demeye kimsenin hakkı olmamalı. Ben bu duygu ve düşünceler içinde Kışla Parkı ile ilgili alınan yeni karara şerh koydum.
Akercan haklı. Gezi Parkı olayları sonunda bu gün İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bundan sonra halka sormadan bir otobüs durağının dahi yerini değiştirmeyeceğiz.” diyor.
Başkan Gürün’ün de Topbaş gibi davranabilmesi için Gezi Parkı olaylarının Muğla’da da yaşanması mı gerekiyor?
 
xx           xx           xx
Kim ne düşünürse düşünsün, Başkan Gürün geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı basın toplantısı ile bazı meslektaşlarımın haberlerini yaparken kullandıkları talihsiz ifadelerde olduğu gibi tartışmaya nokta koyamadı.
Bence o “nokta” olsa olsa “noktalı virgül” olur…
Çünkü Muğla’nın “Vatandaş Ahmet’iMakine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu Muğla Belediyesi’nin Kışla Parkı ile ilgili tasarrufu için “Yine yanlış yapıyorlar.” dedi.
Bu güne kadar Karaosmanoğlu’nun hiçbir uyarısını ciddiye almadılar. Bakalım bu konudaki uyarısı için ne derler, ne yaparlar?
 
xx           xx           xx
Tamamen merakımdan soruyorum.
Muğla Belediyesi’nin Kışla Parkı’nın girişi ile ilgili aldığı “yapılaşma” kararının Eski Garaj Alanı ile ilgisi var mı? Malum, Eski Garaj Alanı’nda belediyenin lüks konutlar üretme kararı yargıya takıldı… İnşaat yapılamadı. Yüklenici firma mağdur oldu. Belediye’ye tazminat davası açtı. Acaba şimdi Başkan Gürün meclisten aldığı yetki ile yüklenici firmaya mağduriyetini gidermesi için Kışla Parkı’nın girişinde yapılacak inşaatı mı verecek?
Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun uyarısı mı?
Yarın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.