Başkan Gürün’e yasal görevlere uymaya davet

Bu haber 20 Haziran 2019 - 1:28 'de eklendi ve 1.953 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz yıl hizmete giren Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde taksi krizi Büyükşehir Belediyesi ile Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası’nı karşı karşıya getirdi.

Ortada Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nin verdiği bir ara karar; yürütmeyi durdurma kararı var.

Belediye “yürütmenin durdurulması kararı” ile ilgili “durum” sonuçlanıncaya kadar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali yerleşkelerinde herhangi bir ticari taksi faaliyetine izin veremeyeceklerini söylüyor.

Ticari taksi faaliyetine izin verirlerse, bunun “hukuka aykırı” olacağını ifade ederek, “Belediyemizce bu bölgelerde toplu taşıma araçları sefer sayıları ve araç sayıları artırılarak ulaşım hizmetinin aksamasına izin verilmemiştir…” diyorlar.

İnsanın aklına da kötü şeyler geliyor… Garajda şehre inecek ciddi bir müşteri potansiyeli var. “Sefer sayısını arttıran belediye” bu müşteriyi taksicilere kaptırmak istemiyor olabilir mi?!!

Taksiciler de “Mahkeme kararında ‘ticari taksi faaliyetine izin verilmemesi diye bir hüküm yok. Bizim buralarda faaliyetimizi engelleyerek hukuksuzluk yapıyorlar” yorumunda bulunuyorlar…

xx           xx           xx

Otobüs Terminali girişinde konu ile ilgili açıklamayı Oda Başkan Yardımcısı Arif Özer yaptı. Büyükşehir Belediyesi’ni, dava konusu yanlışından dönmesini isteyen Özer, bu konuda şöyle diyor:

Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini bölücü değil bütünleştirici olmaya, şoför esnafı arasında neden olduğu nifakı temizlemeye, Muğla şoför esnafını savunmaya, kazanılmış haklarını korumaya, bu suretle vatandaşımıza gerçekten iyi ve doğru ulaşım hizmetini vermeye, Anayasal ödevlere ve yasal görevlere uymaya davet ediyoruz.

Bugün gelinen noktada aynı olumsuzlukların devam ettiğini belirten Şoför Esnafı Oda Başkan Yardımcısı Özer;  “Bu tavırlar devam etmekte, hatta yerini Odamız’a karşı saldırı kabul edilecek eylemlere bırakmaktadır.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Otobüs Terminali önüne Büyükşehir yetkililerince asılan tabela ile açtığımız dava nedeniyle taksi hizmeti verilemediği yönünde yanıltıcı haksız ve kamu tüzel kişiliğimize hakaret sayılacak nitelikte söylemde bulunulmuştur. Bu söylem açılan davada verilen kararın yanlış anlaşılmasına neden olmaktadır. Bu söylem, rencide edici, bölücü, ayrıca belediye gibi kamu tüzel kişiliğine yakışmayan, devlet adabı ile de uyuşmayan bir söylemdir. Esefle karşılıyor, kınıyor ve yetkililerin derhal özür dileyerek bu yanlıştan dönmesini tabelayı söküp atmalarını istiyoruz. Aksi halde hazırlamış olduğumuz suç duyurusunu Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi’nin Hukuk Devletini Yok Saymakta olduğu” önesürülen açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin olayda ve söz konusu tabelada Oda’yı hedef ve sorumlu kılmaya, ayrıca oda üyelerinin ve vatandaşların Oda ile arasını açmaya çalıştığı öne sürülürken, şöyle anlatıldı:

Red oyu kullandığımız UKOME Genel Kurulu 12.12.2018 tarihli kararı ile Büyükşehir öncülüğünde kurulan Menteşe Taksiciler Yolcu Taşıma Kooperatifi’ne, İl Trafik Komisyonu Kararı’ndan yoksun olmasına rağmen hak tahsisi yoluna gidilmiş, esnafımız, hukuka aykırı şekilde yetkilendirilen kooperatifin çatısı altında çalışmaya teşvik ve telkin edilmiş, bu suretle bireysel kazanılmış haklarından yoksunlaştırılma çabasına girilmiştir. Esnafımızı, haklarını savunurken güçsüz kılmak, her türlü kararı alabilme rahatlığına kavuşmak isteyen Büyükşehir bu nedenle kararlarının hukuk denetiminden geçmesine tepki duymakta, hukuk devletini yok saymakta, açıkladığımız şekilde bölücü söylem ve haksız eylemde bulunmaktadır. Açmış olduğumuz davada da, ret oyu kullandığımız kararın açıkça hukuka aykırı olduğu yürütmenin durdurulması ile tespit olunmuştur. İdare, etik ilke gereği hukuka saygılı biçimde kusurlarını kabullenip yanlışından dönme yolunu izlemesi gerekirken, üzücü şekilde kooperatif araçlarını hile yoluyla çalıştırmaya devam etmektedir. Diğer yandan, Terminal’de hizmet verilememekte imiş gibi göstererek ilan ettiği yazı ile Odamız’ı hedef ve sorumlu kılmaya çalışmakta; üyemiz ile vatandaşımız ile aramızı açmaktadır.

Sanki İstanbul‘da yaşanan “Uber Taksi” kavgası Muğla‘da belediye eliyle bir başka türlü yaşanıyor…

xx           xx           xx

Bu şartlar altında; Ulaştırma Daire Başkanlığı UKOME‘nin kuruluş yasası olan Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği ile bu konuda karar almaya yetkili ve görevli Büyükşehir Belediyesi‘nin, yetkisini kullanarak, Esnaf Odası‘nın çözüm önerilerini de dikkate alıp,  Menteşe Şehirlerarası Terminali‘ni kullanan yolcuların bir kısmının taksi ile ulaşım sağlama taleplerine karşılık oluşturması gerekirdi.

Burada tam tersine Büyükşehir Belediyesi‘nin mahkeme kararını istediği gibi yorumlayıp, Şoför Esnafı ve Odası‘nı Muğlalılara şikayet eden ve hatta “Mahkeme kararını bahane eden” bir “tabela yazısı” oluşturup, terminaldeki taksi bekleme yerine asıyor!

Bu noktada Oda Başkan Yardımcısı Özer, “Yeni terminal alanı önüne asılan tabelada otogarda taksi hizmeti verilemediği açıklaması yapılmakta, sebebi olarak Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Odası’nın açtığı davadaki talebin kabul gördüğü belirtilerek, sanki ‘Esnaf Odası taksi hizmeti verilmesine karşı çıkmış’ algısı oluşturulmakta” diyerek şöyle devam ediyor:

Bu tabela ile odamız hedef gösterilmektedir. Oysa; ne Esnaf Odası’nın talebi, ne de Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin 2018/1569 sy. dosyasından 14.03.2019 tarihinde verilen ve Büyükşehir Belediyesi’nin itirazının İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararı, yeni terminal içinde taksi ulaşım hizmeti verilmemesini ileri sürmemektedir. Esnaf Odası’nın talebi de kurulan karar da, Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifleştirdiği bir kısım taksicilere terminal alanında çalışma izni verilir iken, kooperatife üye olmak istemeyen diğer taksicilerin çalışmasının engellenmesi yönündeki haksız imtiyaz tanıma ve eşitlik ilkesine aykırı tasarrufun hukuka aykırılığını ileri sürmektedir.

xx           xx           xx 

Daha önce; kooperatife üye taksilerin herhangi bir karar alınmaksızın terminal alanında çalışmasına izin ve teşvik verildiğini, burada hizmet vermesi gereken diğer taksicilerin ise alana alınmadığı süreçte; taksicilerin eylemi ve Esnaf Odası‘nın araya girmesi sonucunda imtiyazla çalıştırılan taksilerin de alandan çıkartılması ile sürecin son bulduğunu ve 79 adet taksinin alanda rotasyonlu şekilde birlikte çalışmasına konu UKOME Kararının yok sayıldığını; alana alınmayan taksilere karşı da ulaşım aracının engellenmesine konu ihlal gerçekleştirildiğini savunan Özer şunları söyledi:

Yürütmenin Durdurulması Kararı sonrasında müvekkil Esnaf Odası’nca sunulan çözüm önerileri  görmezden gelinmiş, UKOME Genel Kurulu’nda da reddedilmişti. Buna karşılık; yürütmenin durdurulması, kooperatif taksicilerine tanınan üstün hakkı ortadan kaldırır iken, UKOME kararı ile iptal edilen önceki UKOME Kararlarını da yürürlüğe koymuştu. Anayasa’nın md.173 Amir Hükmü olan esnafı koruyucu tedbirleri alma ödev yükünü taşıyan idare ise geçmişe dönük yürürlüğe giren UKOME Kararlarını dahi uygulamayarak cezai yaptırımı olan İdari Yargılama Usul Kanunu md.28/1 hükmünü ihlal etmiştir.

xx           xx           xx

Bu arada 15.06.2019 günü duruma açıklık getirme amacı ile Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası yönetimince basın açıklaması yapılırken, önceki gün de Oda adına Av. Emre Aykın tarafından Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç şikayetinde bulunuldu.

Sonuç olarak yaşanan süreçte; “tüm taksici esnafı, yolcular ve kamu mağdur olmuştur. Bu sonuca illiyet bağı ile bağlı tüm sebeplere ise Büyükşehir Belediyesi’nin ve bünyesinde sekretaryası oluşturulan UKOME Genel Kurulu’nun sebep olduğu sabittir.” görüşü ortaya konurken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Görevlileri hakkında yapılan şikayette, şoför esnafının mağduriyetleri ile ilgili konulara yer verildi.

Şikayette talep ise şu şekilde ifade edildi:

Müsnet suçları işlediği sabit kamu idaresi görevlileri hakkında soruşturma izni verilerek cezalandırılmaları için kamu davası açılması istemidir.

Başsavcılığa yapılan şikayet henüz kabul veya ret edilmediği için bu konuya fazla girmeyelim…

Takip ediyoruz.

———————————–                                                                                        ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanları şiddetle kendi üzerine çeken, bir oyunu her zaman kendi lehine çevirmiştir. (Nietzsche)

ÇİVİ

Fethiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mesut Bölük, “Bütün gazeteciler İztuzu’na gidip birlikte fotoğraf çekelim” dedi. Arkadaşım da “Ne dersin kaç gazeteci gider?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.