Başkan Gürün’e Müjdeli Haber « Hamle Gazetesi

Başkan Gürün’e Müjdeli Haber

Bu haber 26 Aralık 2018 - 0:59 'de eklendi ve 4.191 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

KIŞLA DAVASINDAN AKLANDILAR

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün mülga Muğla Belediyesi Başkanlığı sırasında yapılan halı saha ihalesi ile ilgili Ahmet Tan Karaosmanoğlu tarafından yapılan suçduyurusu sonunda açılan kamu davası beratla sonuçlandı.

Bilindiği gibi Osman Gürün‘ün Belediye Başkanlığı sırasında Kışla Park‘ta “yap-işlet-devret” halı saha yaptırılması için ihale açılmış ve ihaleyi ihale komisyonunda yeralan İmar Müdürü Fehmi Türer‘in ağabeyi kazanmıştı. Bunun üzerine MuğlalılarınVatandaş Ahmet’iKaraosmanoğlu da 2886 Sayılı İhale Yasası’nın 6. Maddesi‘ne göre, komisyonun üyelerinden birinin akrabasının ihaleye girmemesi veya ihaleye giren birinin akrabasının komisyonda yeralmaması gerektiğini anımsatp, suçduyurusunda bulunmuştu.

2010 yılında dönemin Başkanı Gürün ile Komisyonda yeralan meclis üyeleri ve çalışanlar Fehmi Türer, Gülsev Çulha, İlhan İzzet Ünal, Ramazan Yayman, Sevdiye Uysal, Taner Taşer hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” açılan dava 8 yıl sürdü ve 1. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde beraatle sonuçlandı.

xx           xx           xx

Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde beraatle sonuçlanan dava Cumhuriyet Savcısı tarafından 12/07/2018‘de İstinaf Mahkemesi‘ne taşındı. Ancak karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi‘nde yapılan inceleme sonunda yerinde görüldü.

Mahkeme‘nin 14.11.2018 tarihli kararında, “Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler, deliller, gerekçe ile istinaf dilekçesi incelendi.” ifadesiyle şöyle denildi:

Sanıkların aşamalarda değişmeyen savunmaları ve tüm dosya kapsamı ile sanıkların leh ve aleyhindeki toplanan tüm kanıtları inceleyip irdeleyen ve iddianın reddine ilişkin sebebleri karar yerinde ayrı ayrı gösteren, savunmayı tercih nedenlerini açıklayan, aleyhteki kanıtları hükümlülük için yeterli görmeyen; Atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığına ilişkin oluşan mahkemenin doğru takdir ve kabulü karşısında; İstinaf başvurusunda bulunanın ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiş olmakla İstinaf başvurusunun CMK’nın 280/1-a maddesi gereğince esastan reddine..

Bu davada yargılanan herkese geçmiş olsun…

xx           xx           xx

GÜCÜN DENETİMİ…

Buarada kendisiyle görüştüğümüz Ahmet Tan Karaosmanoğlu, “Bizim yaptığımız vatandaşlık görevi” diyerek şunları söyledi:

Ben o zaman İhale Yasası’na göre olmaması gerekeni ortaya koydum. Şehrime karşı sorumluluk duygusu içinde suçduyurusunda bulundu. Yargı süreci beraat ile sonuçlandı. Mahkemenin takdiridir. Bu durumda 2886 Sayılı İhale Yasası’nın 6. Maddesine uyulmasa da olur demek mümkün… Dediğim gibi mahkemenin takdiri. Ancak ben benzer bir durumda yine aynı şeyi yaparım. Sizin yazılarınızda da vurgulandığı gibi belediyeler dev bütçeleri ile büyük güçlerdir. Güçlerin denetlenmesi gerekir.”

Evet, hepimizin yaptığı bu… Kenan Gürbüz arkadaşımızın yaptığı da öyle… O da geçtiğimiz günlerde “CHP’li başkan hakkında soruşturma izni çıktı” başlıklı haber yapmıştı. Haberde “İçişleri Bakanlığı, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve 10 belediye görevlisi hakkında soruşturma izni verdi” ifadesine yer vermişti.

xx           xx           xx

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KATI ATIK TESİSLERİ İHALESİ İLE İLGİLİ SORUŞTURMA İZNİ

Kenan arkadaşımın haberini ben de kullandım mı anımsamıyorum. Danıştay‘ın bu konudaki kararı belediyeden bana da gönderildiğine göre, kullanmışım demek ki…

Karar metnine göre, Danıştay Birinci Dairesi bu konuda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan itirazı yerinde görmüş.

Kenan arkadaşımızın “CHP’li başkan hakkında soruşturma izni çıktı” başlıklı haberinde de yeraldığı gibi, Katı Atık Tesisleri‘nin ihalesinde rekabeti engelledikleri ve usulsüzlük yaptıkları öne sürülen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve 10 belediye görevlisi hakkında soruşturma izni verilmişti.

İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi tasarrufunda olan, Fethiye, Marmaris, Ortaca, Datça Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri, inşaatı süren Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile yapımı planlanan Milas ve Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerinin işletilmesi ile ilgili ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine müfettiş görevlendirmişti.

Müfettişler, ihalede rekabetin engellendiği ve çeşitli usulsüzlükler yapıldığı yönünde rapor hazırlamış ve İçişleri Bakanlığı da bu rapor doğrultusunda Belediye Başkanı Osman Gürün ile Genel Sekreter Hüseyin Daşgın, Encümen Üyeleri Mehmet Ali Avcı, Mehmet Oktay, Nevzat Sarıçoban ve Önder Batmaz‘ın yanısıra Büyükşehir Daire Başkanları Birsen Kocataş, Emin Madran, Fatoş Arslan ve Şevket Gülen hakkında soruşturma izni vermişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun imzasının yer aldığı kararın tebliğ edilmesinin ardından da Başkan Gürün ve arkadaşları Danıştay Birinci Dairesi‘ne itirazda bulunmuşlardı.

xx           xx           xx

DANIŞTAY İTİRAZI KABUL ETTİ

Danıştay Birinci Dairesi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve arkadaşlarının haklarında İçişleri Bakanlığı‘nın vermiş olduğu soruşturma izni ile ilgili itirazı kabul etti.

Bu konuda geçtiğimiz ay verilen Danıştay kararında şöyle denildi:

Açıklanan nedenlerle, ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından, itirazların kabulüyle soruşturma izni verilmesine ilişkin İçişleri Bakanı’nın 5. 3. 2018 tarih ve Mül.Tef. Ku. Bşk. 2018/72 sayılı kararının kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığı’na, kararın birer örneğinin itiraz edenlerine gönderilmesine 7.11.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

xx           xx           xx

KÖTEKLİ MESELESİ

Kötekli meselesi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Umarım bu tartışmalarla iyi bir yere varılır… İlginç öneriler geliyor. Onlardan biri de Halil Bozdağ adında takipçimizden geldi. Kendisine ve şahsında duyarlılık gösteren tüm takipçilerimize, okurlarımıza teşekkür ediyorum. Bozdağ, gönderdiği e postada söze “Daha önce birkaç kez yazmıştım. En son Soğukoluk Beldesinin yeri ile ilgili yazmıştım. Tabii yerin önemi yok önemli olan ortaya çıkan olguyla ilgili yani fuhuşla… İnsanlığın en kadim sorunlarından birisi neredeyse tüm dinlerin yasakladığı, tüm etik metinlerinde hoş görülmeyen, aile yapısının temeline dinamit koyan bu olayı nasıl mimumuma indirilebiliriz buna kafa yoralım.” diye başlayıp, şu ifadelerde bulunmuş:

Kötekli öğrenci şehrine dönüştü, birileri de bundan büyük rant elde etti. Sanatın, kültürün, sporun konuşulması gereken yer olması gerekirken, sizin de dikkat çektiğiniz fuhuş merkezlerinden biri haline dönüştü. Bu husususun yanına terör, uyuşturucu ve alkolde konmalı. Sorunu ortaya koymak çözüm için yolu yarılamaktır. 18 yaşına gelen cebinde az ya da çok kendi iradesi ile para harcamaya başlayan, özgürlüğün kısmen tadını alan, geldiği yerdeki baskıyı üzerinden atan bu öğrencilerin hangi yöne gideceğine kim yada kimler karar verecek? Lütfen belediye demeyelim, ben ümidi keseli çok oldu… Bence aileler karar verecek. Kötekli’ye tekrar ailelerin geri dönüşünü sağlamamız gerekiyor. Toplumsal kontrolün sağlanması oğlum dur! kızım yapma diyecek (Kira hesabı yapmayanlardan bahsediyorum) aklı selim insanların olması gerekmekte. Ailelerin soyutlandığı yerde toplumsal kontrol olmaz. Saygılarımla.

Bu da bir görüş… Kötekli‘de aile neredeyse kalmadı gibi… Orada aileler de olmalı… Bu da belediyesiz olmuyor işte… İmar Planı meselesi…

xx           xx           xx

Teoman Yaman adında sosyal medya kullanıcısı da İzmir‘de “Üniversiteli genç kadınlar eğitim masrafları için konsomatrislik yapıyor” diyen bir haberin altına “Arkadaşlar lütfen, bunlar yeni şeyler değil.! Yıllardır var bunlar. Ben üniversite.bitireli 32 yıl oldu. O zamanda vardı, şimdi de var. Sanki yeni hortlamış gibi lanse edilmesi çok yanlış. Böyle yapılınca sorunun kıyısından dolaşılıyor. Oysa ki, doğrudan sorunun üzerine gidilmeli…” demiş. Ben de şöyle karşılık verdim:

Haksız sayılmazsınız ama Muğla’da yeni… Muğla’da hala önlenebilir… Muğla’nın adı büyükşehir. İzmir gibi metropol değil… Herkes evinin önünü süpürmeli… Bunu yapmaya çalışanlar bırakın çalışsınlar… Fuhuşun önlenemeyeceğini ve en eski meslek olduğunu biliyoruz… Ama kız çocuklarını kurtarabiliriz… Ne kadar kurtarabilirsek…

—————————————-                                                                                                  —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: İlk çağlarda güçlü olan, endüstri çağında zengin olan kazanırdı. Bilgi çağında ise bilgili olan kazanacaktır. (A. Toffler)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Büyükşehir Belediyesi için ‘Rogar Mühendisliği’ bölümü açacakmış” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 26 Aralık 2018 / 10:44

Efem,
Yargî kararına boynumuz kıldan incedir.Ancak anlamadığım nokta;
MUKAD1 ihalesi 30 Mart 2014 den önce yapıldı.Önceden kurulmuş Muğladaki Belediyelerin ortak kurduğu bir birlik tarafından ihale yapıldı.Halbu ki Büyükşehir yasası ile birlikte bu birliklerin tüm yetkileri iptal edilmiş ve tüzükleri gereğince tasviye işlemleri istenmişti.Hiç bir uygulama yapmamaları yönünde resmi gazetede de yayınlanmıştı.
Bildiğim kadarî ile Menteşe de yapılan Katı Atık tesisi bu birlik tarafından ihale edildi.Hatta ben bu konuda Muğla Belediyesine bu ihaleyi yapmak için yetkileri olmadiğına dair dilekçe yazmıştım.
Müfettişler herhalde bu konuyuda incelemişlerdir diye düşünüyorum.

Ahmet kumaş 26 Aralık 2018 / 11:39

Memleketim Muğlaya Trabzon dan selamlar memleket haberlerini yazilarinizdan takip ediyorum Özcan Bey