Başkan Gürün’e Başarılar!

Bu haber 31 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.287 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bir seçimi arkada bıraktık.

Önümüzde 2015 Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi var.

Hazır havaya girilmişken bu iki seçim erkene alınır mı?

Alınabilir. Bu biraz da dün yapılan seçimlerin sonucuna bağlı.

Bir şey diyemiyorum.

Ben bu yazımı kaleme alırken, seçim sonuçlanmamıştı.

Ancak genel seçim için ilk başvuruyu AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Mestan Yayman yapacaktır. Çünkü kendisi “Her biten seçim, yeni bir seçimin başlangıcıdır” demişti bir yemekte…

xx        xx        xx

Cumartesi günkü yazım bir anlamda seçim fıkraları yazısı oldu.

Seçim yazısı yazmak istemedim. “Seçim suçu” işlemekten korktum!

Seçim fıkrası çok…

Başka ülkelerde durum nedir bilmiyorum, ama bizde bu böyle.

Yerel seçim günlerinde Muğla’da ne fıkralar üretildi bir bilseniz. Gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu, her sabah gazeteye geldiğinde ilk benim masama uğrayıp, “Aman beni adaylarla karşı karşıya getirme” uyarısı yaptığından o fıkraları sizlerle pek paylaşamadık.

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın Başbakan Erdoğan tarafından AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ilan edildiği günlerde bir gurup üniversite genci AK Parti’nin Muğla il başkanlığına yürüyüşe geçmişler.

Çevik Kuvvet alarma geçmiş. Tomalar filan. Parti il merkezinin önünde önlemler alınmış, barikat kurulmuş.

Öğrenciler barikata gelince içlerinden birisi “Biz rektörümüz AK Parti’den aday yapıldığı için il başkanlığına teşekkür etmeye gidiyoruz.” demiş. Emniyet amirleri de şaşkınlık içinde barikat kaldırılmış.

Seçim sürecinde böyle bir olay yaşanmadı tabi. Bu sadece üretilen fıkralardan biri…

xx        xx        xx

Tabi seçim sürecinde fıkra gibi olaylarda yaşandı.

Onlardan biri Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından yaşandı.

Yeri gelmişken Başkan Gürün’ü yeni oyuncağı için kutluyorum. Muğla’mız için başarılı olmasını diliyorum.

Yukarıda da vurguladığım gibi bu yazının yer aldığı sayfa basıldığında seçim sonuçlanmış değildi. Ancak Başkan Gürün’ün adayı olduğu CHP’nin seçimi kazanacağı da herkesçe malumdu. Merak edilen ise orandı. Bilmiyorum.

Herkesin bildiği gibi AK Parti ve MHP seçimi kaybettiğini daha baştan kabul etmişti. Yoksa iddialı isimlerle seçime girerlerdi.

Ki o zaman belki CHP’nin bu gün seçimi kazanmış ismi de başka biri olurdu!

xx        xx        xx

Neyse biz fıkraya gelelim.

Aslında üretilmiş fıkra mı gerçek mi tam olarak bilmiyoruz.

Seçim kampanyası çerçevesinde Osman Gürün, Göktepe bölgesi köyleri gezerken, kimine göre hızını alamamış, kimine göre de köyleri karıştırmış ve Denizli sınırını geçtiğinin farkına varamamış. Denizli köylerinden birinde propagandaya kalkışmış. Bunu haber alan CHP Denizli Yönetimi köye gelip Başkan Gürün’e bir Ege Bölgesi Haritası armağan etmiş.

xx        xx        xx

Prof. Dr. Harmandar koskoca bir üniversiteyi yönetmiş bir kişi olarak aslında en az yönettiği il merkezi ortada olan Osman Gürün kadar iddialı bir isimdi.

AK Parti Büyükşehir Adayı Harmandar’ın sorunların çözümü ve projeler kitapçığı ortaya çok geç çıktı. Seçime bir haftadan az bir süre kalmıştı. Seçmenin hepsi gördü mü bilmiyorum. Ben görmedim. Kitapçık üniversitemizin akademisyenleri tarafından hazırlanmış.

Hiç kimse bilimsel bir çalışmanın alelacele hazırlanmasını beklememeli tabi…

Akademisyenlerin çalışması çok daha erken ortaya konsa sonuç değişir miydi bilemiyorum, ama Mansur hocanın adaylığının ilan edildiği günlerde şu fıkra anlatılıyordu.

Seçmen Mansur hocanın vaatlerinin yer aldığı kitapçığın ne zaman dağıtılacağını sık sık sormaya başlayınca AK Parti İl Yönetimi’nden biri şöyle açıklar:

Arkadaşlar hiç merak etmeyin. Hocanın programı hazır… Projelerini Arasta’da açıklayacak. Ancak üniversitedeki hocaların Arasta çalışması daha tamamlanmadı. Hele bir tamamlansın, programa hep birlikte kavuşacağız.

xx        xx        xx

Neyse ki kırmadan, dökmeden bir seçim geçirildi…

Anlaşılanlar oldu, anlaşılmayanlar oldu.

Mesela Menteşe seçiminde Meclis Listesi’nin 25’nci sırasında yer alan Selim hocanın resmi giydirilmiş araçlarda hem Mansur Harmandar hem de Mestan Yayman ile birlikte çıkarken öteki meclis üyelerinin fotoğrafları o araçlarda neden görülmedi anlaşılamadı.

Asıl anlaşılamayan ise tiwitterın yasaklandığı günlerde bir minibüsün yan cephesinde Harmandar hoca ile Selim hocanın fotoğraflarının arasında “Harmandar gelecek, sansür bitecek” sözü ile ne denilmek istendiği de anlaşılabilmiş değil…

xx        xx        xx

Muğla’da CHP’nin Büyükşehir seçimini kazanacağı baştan belli olduğu gibi AK Parti’nin Menteşe Belediye Başkanı Adayı Mestan Yayman’ın da kazanamayacağı belliydi.

Kendisi de bunun farzında mıydı bilmiyorum…

Seçimin son günlerinde MUTSO Gelişim Hareketi’nin düzenlediği yemekte AK Parti Menteşe Adayı Yayman AK Parti’den aday olmasının nedenini “Ben AK Parti’den iktidar partisi olduğu için aday oldum. CHP iktidarda olsaydı, CHP’den aday olurdum.” şeklinde açıklarken, şöyle devam ediyordu:

Her biten seçim, yeni bir seçimin başlangıcıdır.

Seçim bitti.

Yeni seçimlerle karşı karşıyayız.

xx        xx        xx

Dünya kadar para harcadığı halde, listeye bile giremeyen adaya “Durum nasıl?” diye soruyorlar. “Lanet olsun, bir daha partilerin önünden bile geçmeyeceğim.” diye karşılık veriyor. Aradan dört yıl geçiyor, bakıyorlar ki bizim ki adaylığa yeniden soyunmuş. “Ne o?” diyorlar.  Aday şöyle diyor:

Ne olsun hastalık…

Şimdi Mestan Yayman iktidar partisinden Muğla Milletvekili Adayı mı yoksa Cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

Gelişim Hareketi’nin yemeğinde “Aday mısınız?” diye sormuştum. Kendisi de şöyle yanıt vermişti:
2019’da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayıyım.

xx        xx        xx

Mestan Yayman 2019’da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olabilir. Çünkü ben Başkan Gürün’ün Büyükşehir de başarılı olacağını sanmıyorum. Zaten kendisi seçim sürecinde “Bu yasa ile olmaz” diyordu!

Ben yine de Başkan Gürün ve arkadaşlarına bütün samimi duygularımla Muğla için başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.