Başkan Gürün’den Dev Eser « Hamle Gazetesi

Başkan Gürün’den Dev Eser

Bu haber 26 Mayıs 2018 - 12:01 'de eklendi ve 3.197 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İçimiz, dışımız siyaset oldu. Sıkıldım, siz sıkılmadınız mı?

Ortaya çıkan adaylarla ilgili, o adayların belirlenmesi ile ilgili yazılacak çizilecek o kadar çok şey var ki…

Muğla gibi bir yerde, eğitimli düzeyi üyelerinde ve özellikle parti teşkilatlarında oldukça yüksek olduğu söylenen bir partinin liste başı adayı nasıl ortaokul mezunu olabilir?

O’nu liste başı Muğla Milletvekili adayı yapan nedir?

O’nu oraya taşıyan sorumsuzluk nedir, sorumlu kimdir, kimlerdir?

İkinci defa “kadın vali”ye sahip olan Muğla’nın nasıl olurda bir kadın milletvekili olmaz?

Atama ile kadın valiye sahip olan Muğla, seçimle kadın belediye başkanına, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ve Büyük Millet Meclisi’nde kadın üyeye sahip olamıyor…

“Kadının adı” var mı, yok mu? Bugün bu sorunun yanıtına bakabilirdik… Bugün soluk alalım.

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir İle Bölge Müzesi’ne Kavuşuyor

Hamle’nin 23 Mayıs 2018 tarihli sayısında yer alan manşet haberin başlığı böyleydi.

Muğla için sevindirici bir haber…

Ne var ki Muğla’nın, Muğlalının gündeminde yer alamadı.

Siyaset gündeminin içinde boğuldu gitti.

Oysa gerçekten önemli bir haber…

Müze, Uğur Mumcu Bulvarı’nda AVM’lerin sırasında “Soğanlar Ailesi”ne ait arazide de “Bölge Müzesi” inşaatına başlanmış bulunuyor.

İnşaatın mimarı, Muğla’nın Kentsel SİT Alanı’nın korunmasında katkıları olmuş olan Ozan-Mimar Cengiz Bektaş… Tesadüf işte inşaatı da galiba Menteşe Otogarı’nın inşaatını yürüten firma üstlenmiş…

xx        xx        xx

Hamle’de yer alan haberde şöyle denildi:

Muğla Bölge Müzesi, mülkiyeti Muğla Büyükşehir Belediye’sine ait olan Menteşe İlçesi, Emirbeyazıt Mahallesi’nde 1133 Ada, 3 Parsel üzerinde 8 bin 150 metrekare arsa üzerine yapılıyor. Toplam İnşaat alanı 8 bin 335 metrekare olan yapı 5 blok, bloklar arası geçişi sağlayan 3 adet merdiven kulesi ve 4 ayrı fonksiyondan oluşuyor.

A Blok giriş bloğunda çocuk ve yetişkin işlikleri, internet odası, kafeterya, satış yerleri, süreli sergi alanı ve halk bilimi bölümleri, B Blok’da Oditoryum Bloğu (konferans salonu), C Blok içerisinde Sergi Bloğu, D Blok; Yönetim Bloğu ve E Blok sığınaktan oluşuyor.

2019 yılı içerisinde hizmete girmesi planlanan Bölge Müzesi’nin KDV dahil 16 Milyon 846 Bin TL’ye tamamlanması planlanıyor.

Başkan Gürün; ‘Bölge Müzesi geçmişle gelecek arasında bir köprü, kent belleği olacak’ diyor.

Görünen o ki salt bir müzeye değil, aynı zamanda Muğla’ya yakışır bir “kültürel-sosyal yaşam alanına” sahip oluyoruz… Ne güzel…

Ancak ben “mülkiyeti Muğla Büyükşehir Belediye’sine ait olan” ifadesine takıldım…

xx        xx        xx

Daha önce bu konuda kaleme aldığım bir başka yazımda belirtmiştim.

Müzenin Uğur Mumcu Bulvarı’nda, Bölge Trafik Müdürlüğü eski binasının yakınında planlandığı arazi “Soğanlar Ailesi”ne ait olduğu bilinen bir arazidir.

Arazi Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edildi. Bir başka deyişle satın alındı.

Ancak bu satın alma işleminin “Belediye Kanunu”na aykırı olduğu iddia ediliyor.

Bu anlamda, arazi sahipleri arazilerinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığınca satın alınırken, Meclis’te usulüne, hukuka ve komşuluk ilkelerine uygun karar alınmadığını iddia ediyorlar.

Bu iddia ile yola çıkan ailenin temsilcisi Mehmet Özekes, avukatları Canan Karaosmanoğlu ve Cansu Kanat’ın başvuruları ile Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi’nden “yürütmenin durdurulması” talebinde bulunmuştu…

Öğrendiğime göre İdare Mahkemesi’nde davanın revize edilmesi istenmiş. Sanıyorum açılan davada eksikler var ve bunların giderilmesi istenmiş.

xx        xx        xx

Çok merak ediyorum, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte mülga Muğla Belediyesi’nde olduğu gibi, alınmış olan kararlarında ve uygulamalarında hukuken tartışmalı olmayan var mı?

Neye dokunsan elinde kalıyor…

Bildiğimiz kadarıyla mülga Muğla Belediyesiteknik elemanlar” yönünden yetersizdi. Hukuk yönünden de yeterli olduğu söylenemez.

Sanıyorum Büyükşehir Belediyesi’nde de durum farklı değil.

Menteşe Otogarı da hala tamamlanıp, hizmete açılamadı. Başkan Gürün “Nisan sonu, Mayıs başı açılır” demişti. Nisan bitti. Mayıs bitiyor.

Çatısız Menteşe Otogarı’nın giriş-çıkış sorunu da vardı. Çözemediler herhalde…

Çevre yolunda, Aydın istikametinden gelirken Yeni Şehir Mezarlığı’nın önünde “yaya yolu” vardır. O yoldan garaja giriş yapılacağını söyleyenler var.

Olabilir tabi… Ama önce Ulaştırma Daire Başkanı’nın ikna edilmesi lazım. Demircioğlu Park Hotel sahibine dediği gibi Başkan Gürün’e de “Yaya geçişine mania var” diyebilir!

xx        xx        xx

Çatısız Menteşe Otogarı için maliyetin ne olacağı söylenmişti; şimdi neye, kaça maledilmiş olacak, onu da merak etmiyor değilim hani… Siz merak etmiyor musunuz?

Merak etmek lazım… Ne de olsa bizim paralar…

Bölge Müzesi’ni de galiba Çatısız Menteşe Otogarı’nı yapan firma yapıyormuş!

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Muğla Bölge Müzesi’nin 8 bin 150 metrekare arsa üzerinde KDV dahil 16 milyon 846 bin TL’ye maledileceği ve 2019 yılı içerisinde hizmete girmesinin planlandığı belirtiliyor.

Demek ki yerel seçime yetiştirilmek isteniyor. Ancak seçim erkene alınabilir…

Yukarıda belirttik, Başkan GürünBölge Müzesi geçmişle gelecek arasında bir köprü, kent belleği olacak” demiş.

Muğla’nın (Vakıf Hamamını saymazsak) iki tarihi hamamından biri restore edilip “Kent Belleği” olarak kullanıma açılmıştı. Bölge Müzesi faaliyete geçince, burası da inşallah “hamam” olarak turizme kazandırılır…

xx        xx        xx

Siz benim yazının başlığına bakmayın. Bu dev eseri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün değil, Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirecek. Aynı zamanda Denizlili hemşerimiz olan Yüksek Mimar-Ozan Cengiz Bektaş’ın bu ustalık döneminin değil, baş ustalık döneminin eseri olacaktır. Allah daha çok ömür versin, Bektaş bu eseri ile Muğla’da da yaşamaya devam edecektir.

Başkan Gürün’de bu konuda “Muğla tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bu kültürlerin izlerini koruyarak bugünlere taşımış ender illerimizden.” diyerek şöyle devam etmiş:

Ödüllü ve çok değerli mimar Cengiz Bektaş hocamızın çizimleri ile projesini tamamladığı Bölge Müzemizin yapımına başladık. Muğla Bölge Müzesi projemizle, Muğla’nın, Anadolu’nun bütün çağlarını yansıtmayı, karşılaştırılmalı olarak bütün üzerinde düşündürmeyi, tartışmalar, çevre gezileri, kazıları örgütlemeyi, nelere sahip olduğumuzu göstermeyi amaçlıyoruz. Bölge Müze’miz özellikleri ile yediden yetmişe tüm vatandaşlarımıza hitap eden, halk yüksekokulu gibi bölgeyi Halk Bilimi açısından değerlendirecek, canlı bitki örtüsünü ve canlı hayvan varlığını ziyaretçilerimize tanıtacak.

Hatırlatmadan edemeyeceğim. Dönemin Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Muğla’da “Bölge Arkeoloji Müzesi” yapalım demiş, belediyemiz sıcak bakmamıştı. Yapılsaydı adı Ertuğrul Günay’ın veya AK Parti’nin olabilirdi, ama Müze Muğla’nın olurdu…

KDV dahil 16 milyon 846 bin TL de başka yerde kullanılabilirdi…

——————————                                                       ——————————  

GÜNÜN SÖZÜ: Düşmanına benzediğin zaman savaşmanın anlamı kalmaz. (Aliya İzzetbegoviç)

ÇİVİ

AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Osman Ülgen “Muğla ve Marmaris iyi yönetilemiyor” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 26 Mayıs 2018 / 12:45

GOCUMAN; ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM USTAM YAZAR DEDİM. BEKLEDİM VE YAZDINIZ. TEBRİK EDERİM.EN SON CÜM LENİZ İSE ALTIN LEVHALIK BİR CÜMLE OLMUŞ. SEVGİ VE SAYGI.

Nilgün Açık Önkaş 27 Mayıs 2018 / 14:38

Özcan Bey kaleminize sağlık. Kadının adı tabi var. İnsan olarak görülürse, eşit fırsatlar sunulursa, yaptığı -yapacağı güzel işlerden bahsedilirse, teşvik edilirse var. Elbet var ve var olacak, umutluyuz.